Christopher Mastomäki, 18 år, var 14:e forwarden in på kontot inför 2015/2016.
Och Luleå Hockey ska ha in fler.
Under fredagen berättade sportchefen Lars "Osten" Bergström för Norrbottens-Kuriren att klubben siktar på att kontraktera ytterligare två forwards.
– Det kommer bli toppspelare som är bidragande till att Luleå Hockey vinner sina matcher och når framgång nästa säsong, säger "Osten".
Det innebär 16 forwards.
Men nu kan Norrbottens-Kuriren avslöja att Luleå Hockey försöker skapa mer utrymme i omklädningsrummet.
Redan den 6 april skrev vi att trion Niklas Fogström, Lars Bryggman och Malte Strömwall kunde få lämna laget. De två första är redan borta – och enligt uppgifter jobbar Luleå på att få någon annan klubb att ta över 20-årige Strömwalls kontrakt, som kom till Luleå från Växjö och sedan lånades ut på sluttampen till HV71.
Men han är inte ensam som kom till LHF mitt under brinnande säsong i fjol. Det gjorde även den allsvenske centern Victor Ekarv. Han fick några chanser i A-laget, men imponerade inte i J20-slutspelet. När Luleå nu valt att ta in Västeråstalangen Christopher Mastomäki hamnar tidigare AIK:aren Ekarv efter i hierarkin och blir överflödig i truppen.