Supportrar betalar böterna

Efterspelet till matchen mellan Luleå Hockey och Leksand blev dyrbart för Emil Sylvegård.

Böter. De böter som Emil Sylvegård dömdes att betala på 3 000 kronor kan bli betalda av supportrarna om insamlingen går bra.

Böter. De böter som Emil Sylvegård dömdes att betala på 3 000 kronor kan bli betalda av supportrarna om insamlingen går bra.

Foto: Petra Isaksson

Ishockey/Luleå2015-01-10 19:32

Sylvegård dömdes av disciplinnämnden efter sin tackling på David Åslin att betala 3 000 kronor i böter samt avstängning i tre alternativt fyra matcher.

– Det känns jätteroligt det hade jag ingen aning om. Det jävligt roligt och jag blir stolt över att de bryr sig, säger Sylvegård om supportarnas initiativ.

– Jag blir glad helt enkelt.

Vad gäller avstängningen så verkar det vara en viss förvirring då Luleå Hockey förutom SHL spelar i CHL. Enligt en första uppgift så skulle Sylvegård vara avstängd i tre matcher, men just nu ser det ut som om att det blir fyra då laget spelar i CHL-semifinalen mot Skellefteå på tisdag.

– Vi får se hur det blir med de. Vi har skickat in till förbundet och jag hoppas givetvis att jag får spela, men som sagt jag har ingen aning just nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!