Fame ska försöka försvara vinnartiteln i Melodifestivalen. Jessica Andersson och Magnus Bäcklund satsar än en gång på en schlagerlåt, men tycker att "Vindarna vänder oss" skiljer sig från "Give me your love". (TT Spektra)
</brodtext_kort>
<brodtext>Bland alla technolåtar och discopastischer i lördagens Melodifestivaldeltävling i Göteborg håller sig Fame kvar i schlagergenren.
- Det är ett koncept som funkar, så varför ändra på det? undar Jessica Andersson i Fame.
Fast Magnus Bäcklund, Jessicas kollega i Fame, tycker att årets låt "Vindarna vänder oss", skiljer sig en hel del från fjolårets "Give me your love", som tog duon till schlager-EM i Riga.
- Det är uptempo och vi sjunger på svenska. Det är en popschlager och jag förstår att folk ser likheter, men vi personligen ser mer olikheter och det är det vi tar fasta på, säger han.
För Fame satsar i år på att utveckla sig och komma bort från schlagerstämpeln. Duon ska visserligen vara med på Lasse Holms schlagerturné "Diggiloo" i sommar, men skivan som kommer senare i år blir rockigare och poppigare.
Fame tvekade till att vara med i årets schlagerfestival, men ändrade sig när det kom en bra låt. Nu ska Andersson och Bäcklund försöka försvara sin titel i Melodifestivalen, något ingen har lyckats med sedan Family Four 1972. (TT Spektra)