Gun Andersson, född Larsson, Boden, har hastigt avlidit i en ålder av 73 år.
Hon växte upp i Vändträsk, yngst av fyra syskon, bara en bror kvar i livet.
Gun Andersson började sin arbetsbana som affärsbiträde hos Engmans Diversehandel i Vändträsk. Därefter kom hon till Svenssons pappershandel i Boden där hon blev kvar några år.
I Boden träffade hon Gunnar "Sangis" Andersson med vilken hon ingick äktenskap. I äktenskapet föddes dottern Maud. Hon kom att stanna hemma fram till dess dottern var i skolåldern samtidigt som hon också tog till sig två dagbarn, Lotta och Peter vilka blev näst intill som egna älskade barn.
När det sedan var dags att återgå till nytt arbete blev det som lokalvårdare på Sandenskolan där hon stannade kvar till pensioneringen.
Gun Andersson var en trevlig och sällskaplig person som alltid hade en hjälpande hand för alla. Hennes gästfrihet är omtalad och hon gav sig alltid tid att besöka dem i hennes krets som hade det svårt.
Dottern Maud flyttade så småningom till Uppsala för studier och där träffade hon sin blivande man Karl Onnermark. Maud har också blivit känd TV-kock i programmet
Gokväll. Dotterns tre barn kom att bli mormors ögonstenar och täta var resorna till Stockholm där hon kunde stanna i veckor för att se till barnbarnen.
När maken Gunnar gick bort i ganska unga år sålde Gun Andersson villan på Sandenområdet för att bosätta sig i lägenhet i centrala Boden.
Fram till sin död hade hon en mycket kär hobby, nämligen bärplockning på vackra höstdagar i trakterna kring Vändträsk. Ofta då tillsammans med sin kusin Karin, som också var en vän i ur och skur med dagliga kontakter via besök och telefonsamtal.
Gun Andersson sörjes närmast av dottern Maud, maken Kalle samt deras barn Lovisa, Gustav och Axel.