Kineserna stoppade Persson

PEKING, TT. De kinesiska pingisstjärnorna satte stopp för Jörgen Perssons medaljdrömmar i OS.

 

Världsettan Wang Hao besegrade semifinalen i semifinalen med 4-1 i set och världsfyran Wang Liqin vann sedan bronsmatchen i fyra raka set.
Jörgen Perssons sjätte och sista singelresa i OS har bjudit på uppseendeväckande segrar. Men när det blev dags för medaljspel blev kineserna för svåra.

 

Den 42-årige hallänningen hamnade i underläge och fick kämpa i motvind mot både Wang Hao och Wang Liqin. Och när de båda kinesiska världsessen kunde spela ut hade Jörgen Persson inte tillräckligt mycket att sätta emot.

 

Persson, rankad 34:a i världen, föll mot Wang Hao med 9-11, 9-11, 11-9, 7-11, 9-11. Hans fjärde raka förlust mot världsettan.

 

- Synd att jag inte får något av de två första seten, det är oerhört viktigt. De är ju mycket bättre i medgång, sade Persson efter semifinalförlusten.

 

Det visade sig ännu tydligare i bronsmatchen. Första set var jämnt, Persson hade en setboll vid 11-10, men Wang Liqin tog vara på sin andra, vann med 13-11 och sedan kom Jörgen Persson under allt starkare press. Wang Liqin säkrade bronset via 11-2, 11-5 och 11-9.

 

Jörgen Persson är en av blott tre spelare som varit med alla sex gånger sedan sporten gjorde entré i OS 1988.

 

I Sydney 2000 nådde Jörgen Persson också bronsmatch, men stöp på Liu Guoliang.

 

Åtta år senare stupade han på Wang Liqin.

 

Peter Wikström

Publicerad 2008-08-23 14:50
Ändrad 2011-01-24 09:09
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek
Dela med andra: Facebook Dela på MySpace MySpace

Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Arkivet - Kineserna stoppade Persson - Senaste nytt lokalt den 23 augusti 2008 - Välj artiklar:



Tillbaka - Nytt datum - Ny kategori

Senaste nytt

Laddar...