Hur mår företagsklimatet?Hedenäset - den 14 december 2009, kl 15:01Vänsterpartiet är populära bland företagarna. Detta enligt en enkät som organisationen Företagarna har gjort bland sina medlemmar. Miljöpartiet blev etta och Vänsterpartiet tvåa och fick fler röster än alla de andra borgerliga partierna.
Övertorneås näringslivspolicy var uppe på senaste KS som jag inte fick kallelse till och därför var frånvarande. Därför är det både roligt och förvånande att Vänsterpartiets förslag att ungdomarnas situation i Övertorneå inte får förglömmas och att KS antog Vänsterpartiets förslag till ny skrivning. Nu kommer policyn upp på nästa fullmäktige.
Företagsklimatet har varit en stående fråga i Övertorneå kommun under ett antal år. Vad beror det på? Vad påverkar företagsklimatet? Vem har ansvar för det klimat vi har idag? Givetvis är det ett gemensamt ansvar.
Företagsklimatet beror på flera olika saker. Dels beror det på företagaren själv. Hur företagaren hanterar sina kunder, leverantörer och andra företag samt sin närmaste omgivning. Det handlar även om omgivningens syn på företagaren, grannar, bybor m.fl. Ger man uppmuntrande ord, handlar man hos företagaren?
Företagsklimatet handlar även om okunskap kring företagandets villkor. Många av våra företag får kämpa hårt för att hålla företaget igång och den egna lönen för arbetet kan till och med utebli. Företagande är inte att tälja guld med kniv!
Företagande handlar mycket mer om en livsstil, en idé som företagaren vill förverkliga, en idé som kan vara en lösning på ett problem eller för att ge en unik service till besökare. Företagande är mycket krävande och passar givetvis inte alla! Det är inget 8-5 jobb och det garanterar ingen lön varje månad. Så ser verkligheten ut!
Men företagandets villkor kan även påverkas av vad politikerna beslutar. Och de företag som är i störst behov av samhällets stöd är småföretagen som utmärkande finns i vår kommun. Det finns ett antal förslag som jag skulle vilja se samt en del som Vänsterpartiet har lyft fram för just småföretagen.
– Det handlar om sjuklönekostnaderna för de anställda de första 14 dagarna, som kan bli mycket betungande speciellt för de små företagen. V förslår att företag med upp till 10 anställda ska helt slippa sjuklönen. Överför dessa kostnader till Försäkringskassan! Detsamma gäller ansvaret för rehabilitering. Ett litet företag har inte så många arbetsuppgifter att erbjuda. Här måste Försäkringskassan hjälpa till. Ansvaret kan inte bara ligga på företagaren!
– Det sociala skyddsnätet för företagen fungerar mycket dåligt. Idag grundas sjukpenningen på nettointäkten (enskild firma, HB) och ifall intäkten är mycket låg och företagaren blir sjuk så blir sjukpenningen ännu lägre. Företagaren borde garanteras en minimilön/sjukpenning vid sjukdom eller föräldraledighet när nettointäkten är lägre än denna.
– Många enmansföretag har aldrig möjlighet att ta ut semester eller få avlastning. Vänsterpartiet föreslår en sänkning av arbetsgivaravgiften med 10,21% och egenavgiften med 7,5% om enmansföretaget anställer 1 person.
– Norrbottens nya och växande basnäring är turismen. Antal gästnätter och besökare till Norrbotten ökar år efter år. Men dessa nya företag som skapas eller skulle kunna skapas inom turismen är speciellt i början och kan vara även på längre sikt säsongsföretag. Företagaren riskerar att stå utan inkomst halva året. Här borde lagstiftningen underlätta så att företagaren kan få t.ex. A-kassa under lågsäsong utan att behöva lägga ner företaget. Just detta hindrar många av våra nya företag och dessutom hindrar det utvecklingen av Norrbotten. I förlängningen påverkar alla dessa förslag företagens fortlevnad och därmed sysselsättningen.
Samtidigt påverkas även företagsklimatet av den regionala, nationella, internationella ekonomin, av finanskriser och konjunkturernas upp- och nedgång.
Allt detta bidrar till det företagsklimat vi har idag. Ansvaret för företagsklimatet är gemensamt. Ingen kan lastas mer än någon annan. Innan vi skyller ifrån oss, betänk hur jag/vi agerar mot kommunens företag, mot kunder och försöker vi förstå företagandets villkor? Dessutom behöver vi politiker som ser till de små företagen! Det gynnar Övertorneås företagsklimat!
Jämställdhet NU !Hedenäset - den 12 december 2009, kl 18:25Vänsterpartiets motion om att Övertorneå ska börja jobba med jämställdhet har nu fått godkänt av SKL, Sveriges kommuner och landsting. Tillsammans med 40 andra kommuner ska Övertorneå nu börja utveckla jämställdheten. Satsningen ska leda till konkreta och varaktiga förbättringar i kommunens verksamheter.
Detta är bara ett av de förslag som Vänsterpartiet har lagt fram. Satsningen på vindkraft som en del av kommunens energiförsörjning är nästa. Och mer är på gång ...
Vi behöver utveckla demokratin i Övertorneå. Vi behöver mer delaktighet, inte mer valfrihet! Människor behöver känna trygghet i Övertorneå, inte mer otrygghet. Vi behöver mer gemenskap, inte mer individualism. Ett samhälle kan inte byggas av ett fåtal. Det bygger vi tillsammans och då behövs alla människor. För varje människa har en unik egenskap som vi andra behöver. Varje människa bär på sin egen erfarenhet och sin egen sanning. Min sanning behöver inte vara din sanning. Ingen människa bär på den totala sanningen. Den finns i den totala mänsklighetens medvetande och den ryms i ett glas med vatten.
Att strypa debattenHedenäset - den 7 december 2009, kl 18:34Fick ett telefonsamtal idag från Micke Nyberg på Nordnytt. Han undrade vad jag tyckte om dagens beslut angående lagen om fritt vårdval på kommunstyrelsemötet. Då fick jag meddela honom att tydligen så vill ledningen inte ha med vänsterpartiet på KS eftersom jag inte har fått någon kallelse till mötet. Att mötet har ägt rum fick jag veta av en medlem från journalistkåren. Mycket märkligt!
Trots att detta inte är första gången som vi i oppositionen får nyheterna först genom media, så hade jag ändå väntat mig en kallelse till mötet. Det var ett flertal punkter på dagordningen där Vänsterpartiet hade synpunkter och som jag hade sett fram emot att få debattera, men det är klart att det går lättare att få igenom beslut om en del undantas. Debatter får inte förekomma i KS. Och besluten ska fattas utan diskussion. Så fungerar demokratin i Övertorneå kommun 2009!
Sorg i natt..Hedenäset - den 4 december 2009, kl 09:15Kommer från Korpilombolo där man firar decembernatten med en festival i två veckor. Det är möten med konstnärer och författare, varvat med dans, musik och filmuppvisningar. Det har varit riktigt kallt och Korpis har visat upp sig i sin bästa vinterskrud med snövit frost på träden, rosa himmel och en full måne som är uppe dygnet runt.
Med sorg i hjärtat läser jag bestört över vad som har hänt i natt och att flickan hittades försent. Minnet när våra två pojkar försvann på skidor i Puostijärvi kommer tillbaka. Det kunde ha slutat lika illa. De hittades vid halvtvå tiden på natten, men var vid liv.
Anhöriga - jag sörjer med er ...