Lina Norberg Juuso är ett fynd...Råneå - den 31 maj 2008, kl 15:44Numera längtar jag riktigt efter NSD:s helgbilaga och Lina Norberg Juusos intervjuer och krönikor. Lina är ett fynd. På rak och enkel svenska och som jag tror en sällsynt förmåga att bli omtyckt av sina intervjuoffer så lyckas hon alltid få läsaren intresserad. Hennes fyndiga krönikor ska vi inte tala om. Längatr redan till nästa helgbilaga.
Stora LO skriver indirekta mobbarbrev till Christer Hammarbergh och Stefan Tornberg genom deras grannar. Ynkligt och omdömeslöst enligt min uppfattning. Jag är övertygad om att beteendet skadar mer LO än de båda riksdagmännen.
Nä nu är det dags för nästa arbetspass i skogen med plantering. Sonen har tagit med sig en kompis som visar sig vara en hejare på plantering så det här kommer att bli bra och inga mygg i sikte ännu.
Fortfarande långt till en region Norra Sverige...Råneå - den 30 maj 2008, kl 15:53Regionivrarna har fortfarande en svår stig att vandra innan de får som de vill. Mycket tyder på att regeringen kommer att kräva att ett förslag ska presenteras innan valet 2010 och underställas norrbottningarna. En självklarhet vore också att Norrbottens 14 kommuner får säga sitt innan frågan avgörs.
Boden vann i fotboll igår över Östersund med sin nya tränare. Hoppas det var en vändpunkt så att laget arbetar upp sig mot toppen i tabellen framöver.
Ikväll kommer sonen Johan hem för att hjälpa mig med tall- och granplanteringen under helgen. Skönt för jag märker att åldern börjar ta ut sin rätt numera. Jag var ute och gick i skogen i eftermiddag och kan konstatera att det är mycket torrt i markerna. Såg årets andra hare som märkligt nog ännu inte hade fått sin sommardräkt fullt ut utan var vitspräcklig fortfarande.
Kommunalrättsligt i högsta grad tveksamt...Råneå - den 29 maj 2008, kl 16:37Jag har börjat läsa in mig på den nya överenskommelsen ang Coop Arena m m mellan kommunen och Luleå Hockey. De nya förutsättningarna är klart tveksamt kommunalrättsligt. Den tidigare överenskommelsen byggde på att Luleå Hockey köpte arenan av kommunen. Därför kunde man säga att investeringen i kommersiella lokaler som kommunen gör med 30 milj (loger restauranger m m) ur kommunnalrättslig synpunkt om än lite tveksam kan vara okey. Men den nya överenskommelsen innebär ju att kommunen bygger dessa loger och restauranger, behåller dom och lägger ut driften. Det är definitivt ingen kommunal angelägenhet att med 30 milj stödja tillkomsten av dessa kommersiella lokaler under denna nya förutsättning.
Vi inom sjukvårdspartiet var emot affären tidigare och nu när den dessutom blivit dyrare för Luleå kommun och skattebetalarna så kvarstår vi vid vår ståndpunkt.
Det blev som jag skrev i bloggen den 12 maj...Råneå - den 29 maj 2008, kl 06:30Ja då är sjuksköterskestrejken slut för den här gången. Det blev som jag trodde. Ingen större ramökning och ett hyggligt lyft för dom sämst avlönade sjuksköterskorna ingångslöner. Det här var inte bara en fråga för Vårdfacket och SKL arbetsgivarförbundet. Paradoxalt nog bevakades tvisten noga av andra stora huvudorganisationer på den svenska arbetsmarknaden med antagliga och förtäckta hot mot SKL om kompensationskrav om man gått med på sjuksköterskornas krav. Vårdfackets största fiende i denna konflikt fanns således bland andra fackförbund. Jag har själv en gång i tiden på 70 och 80 talet varit huvudansvarig inom vårdsektorn för de centrala kollektivavtalsförhandlingarna på dåvarande Svenska Kommunförbundet och vet hur spelet förs bakom kulisserna.
I regionfrågan verkar moderaterna i regeringen backa enligt media. Tråkigt i så fall men "slaget" är inte över än för oss som inte vill sälja ut NOrrbotten till en oviss framtid och en svår tillvaro i utkanten av en region stor som halva Sverige. Mycket hinner hända ännu och än är inte frågan avgjord. Självklart tycker jag att norrbottens 14 kommuner ska få säga sitt i den här frågan innan avgörande beslut kommer att tas. Drivs frågan ändå igenom så tror jag att många norrbottningar kommer att straff dom partier som drivit på i kommande val.
Slutligen kan jag meddela att svalorna har kommit och bosatt sig i ladugården om jag nu inte skrivit det förut. Parbildning pågår för fullt. Dessutom blev jag vittne till hur en älgko igår försökte jaga bort sin fjolårskalv. Något som alla älgkor försöker göra inför den nykalvning som nu förestår vid månadsskiftet maj/juni. Alla lyckas inte utan ibland får man på sommaren se en älgko med två fjolårskalvar och två nya kalvar i släptåg.
För eventuella fågelintresserade kan jag också meddela att jag nyligen sett min andra spillkråka (svart stor hackspett ) nedanför huset under min totalt 24 åriga vistelse i Norrbotten.
Slutligen blir det en jobbig helg när 9000 tall och granplantor ska i jorden och förhoppningsvis ge nytta och nöje för ev barnbarnsbarn.
Coop Arena skiftar skepnad från att bli utförsåldtill att bli uthyrd - den 23 maj 2008, kl 17:38Först såld sen uthyrd det är snabbt i svängarna. Ny lag om momshantering har mer eller mindre omöjliggjort en försäljning. Bra tycker vi inom Sjukvårdspartiet som var emot försäljningen och det årliga bidraget till Luleå Hockey på 27 miljoner i 30 år. En entreprenad löser sedan driften av anläggningen och Luleå Hockey tar över en del personal från kommunen. Jag har inte synat den nya affären i sömmarna än men det ska komma mer fakta i frågan framöver. Så här långt har jag egentligen bara en spondan undran. Ska inte en driftentreprenad ut på anbud? Det är ju många miljoner det är frågan om men Luleå Hockey är ju den självklara entreprenören. Viktigt dock att inte göra formellt fel.
Det är 10 år sedan EU förbjöd morkulljakten i Sverige. En jakt med mångåriga traditioner i Sverige. Jägarna ser det som ett stort svek eftersom den regering som var vid makten när vi i Sverige gick med i EU klart deklarerade att jakten i Sverige skulle inte EU ha något med att göra! Detta svek är inte det enda son vi medborgare fått oss till dels sedan vi blev medlemmar. Det sista jag hört i frågan är att EU nu också förbereder (med stöd av den nya författningen som ska genomföras utan folkomröstning i Sverige) ett beslut att man också kommer att styra medlemsländernas straffrätt. Något som tidigare varje land bestämmer över själv.
Nu ska jag äta och titta på TV ikväll för att imorgon ta mig ut i skogen och lägga ner några björkar på rygg innan bladen börjat komma. Ett bra sätt att få björken att torka fortare eftersom en fälld björk fortsätter leva så länge vattnet är rikligt nog i stammen.
Slutar med en stilla förhoppning om att länsstyrelsen börjar förstå att även vi vid kusten börjar få för mycket björn (läste om Hägnanbjörnen i morse) och utökar avskjutningen.
Trevlig helg!
Kul att råka på gamla kompisar...Råneå - den 22 maj 2008, kl 17:45Har börjat gå med i StayFriends hemsida och börjat söka gamla kompisar via skolor som jag gått och var jag bott.
Erik hörde av sig för några veckor sedan. Erik var en kille som bodde i samma hus som jag för över 50 år sedan. Vi lekte ofta men tappade kontakten när vi flyttade från MIdsommarkransen i södra Stockholm till den nybyggda förorten Farsta. Det visade sig att han numera bor i BJuv i Skåne bara ett stenkast från min syster Mona som han också kommer ihåg. En annan kompis från gymnasietiden visade sig numera bo i Sydafrika. jag ser fram emot att höra av flera av dom.
I övrigt ringde äldsta barnbarnet Emmi för en halvtimme sedan och berätt de med en illa dold stolthet för morfar att hon lärt sig cykla. Det kommer att bli flera cykelturer med barnbarnet i sommar när de kommer. Detta ser jag verkligen fram emot. På måndag är det kommunfullmäktige utan några direkt upphetsande ärenden. På tisdag är det landstingsfullmäktige med regionutvidgningen....."det stora partiet" uppbackad av vissa småpartier på inom alliansen (som inte verkar veta vad de ger sig in på) ska då efter vår minoritetsåterremiss driva igenom att det ska skickas en ansökan till regeringen före maj månads utgång.
Jag säger som Jesus på korset: " Förlåt dom ty de vet icke vad de göra" och hoppas på en lyhörd regering som får klart för sig att 90% av norrbottningarna är emot denna process
Ingen Olov Abrahamsson i sikte....Råneå - den 22 maj 2008, kl 16:40Slog upp NSD i morse och konstaterade att Olov Abrahamsson lyste med sin frånvaro. Skönt ...jag har svårt för denne försvarare av socialdemokratin i alla väder. Enligt OA begås över huvud taget inga fel eller misstag av det stora partiet. Sedan han tog över efter Lotta Gröning har jag sluta läsa ledarsidan. Förra veckan "hyllade" han Mona "det är häftigt att betala skatt" Sahlin vid två tillfällen. Mona S eskapader med skattemedel och obetalda dagisavgifter, parkeringsböter och oskattade bilar var för mig en gång i tiden droppen som kom bägaren att rinna över. Jag lämnade socialdemokratin som min morfar, till skillnad från min farfar, hyllade under hela min uppväxt. Jag lyssnade mer och hellre på morfar som var socialdemokrat än farfar som var högerman. Jag har ett starkt minne av, som 4-5 åring, att jag satt på min morfars axlar under en debatt inför ett val mellan Bertil Ohlin, folkpartiets partiledare och Tage Erlander i Vasaparken i Stockholm. Jag har ofta tänkt på just denna episod i mitt liv. Tage Erlander gjorde ett starkt intryck på mig.
Senare under studietiden på Stockholms Universitet när jag kompletterade studiemedlen med att köra taxi i 5 år glömmer jag aldrig möten med passagerare som Kjell Olof Feldt och även Olof Palme vid ett tillfälle. Olof Palme gjorde ett mycket stort intryck på mig. Enkel, chosefri lätt att tala med men med ett skarpt intellekt...brinnande ögon. Jag glömmer aldrig heller hatet som många Östermalmsbor i Stockholm hyste för Olof Palme. Jag har vid flera tillfällen under min taxiförartid lyssnat till skvaller om Olof Palme från dessa Östermalmmänniskor. " Vet du om att palme sitter på sinnessjukhus" återkom ofta. En annan variant var ofta hur han svikit sin släkt och gått över till arbetarrörelsen.
Vad är likheten mellan gruvarbetarna i Kiruna... - den 21 maj 2008, kl 19:09Läste nyss en debattartikel i NSD avseende kommunal drift kontra drift på entreprenad. Anne Kotavuopio Jatko läxar upp gruvarbetarnas ordförande Harry Rantakyrö och pekar på ett träffsäkert sätt på skillnaden mellan de som förstår att entreprenader kan vara bra i kommunal verksamhet och de som har svårt att inse det. Entreprenadhatarna är dessutom inkonsekventa. Man tycket det är OK inom vissa verksamheter i kommunen men inte inom andra. Rantakyrö har ett stort problem som han inte kan slingra sig ur som gjort upp om privat sjukvårdsförsäkring för gruvarbetarna i Kiruna. Tala om dubbelmoral! Till och med många hans egna gruvarbetare måste i sitt stilla sinne tycka det. Men man är ju sig själv närmast...Likheten mellan gruvarbetarna och riksdagmännen i Stockholm kan vi nu.
Idag kom också Norrbottens Medias nya gratistidning EXTRA i brevlådan. Noterar att de frågat sex partier i fullmäktige vilket som är Luleås viktigaste varumärke. Som vanligt måste jag tyvärr konstatera att även EXTRA har okunskapen eller rentav nonchalansen att övriga två partier i fullmäktige inte tillfrågas ens.
Anders Mansten har stämt landstinget i Norrbotten för grovt förtal. Om uppgifterna stämmer i artikeln i NK så ligger nog landstinget illa till i denna process. Det luktar förlikning lång väg med nya vårdmiljoner från kassan i landstinget. Tabbarna från landstingsledningen kommer mer eller mindre på radband numera.
Igår såg jag reprisen av Zlatans trvåmålsmatch på TV. Det var en njutning att se denne klassspelare. Så fort han kom in på plan i andra halvlek började helt plötsligt hans Inter att höja tempo och farligheterna kom slag i slag framför motståndarmålet. Dom två målen var typiska Zlatanmål. Distinkta välplacerade skott trots en ymnigt regnväder nästan hela matchen.
I övrigt väntar jag på att årets svalor ska komma och sätt bo i vår ladugård. Dom borde komma snart. Förra året hade ett av paren fräckheten att istället bogga bo ovanför vår dörr i boningshuset vilket resulterade i svalskit på bron varje dag som måste bort. Hoppas dom håller sig i ladugården detta år. Men dom är verkligen nåt visst. En sommar utan häckande svalor är ingen riktig sommar.
Föräldrarna har rätt...Råneå - den 14 maj 2008, kl 06:58I dagens NSD och NK redovisar gårdagens debatt mellan kommunledningen och oroliga föräldrar angående större barngrupper i förskolan. En av föräldrarna pekade på ett faktum som vi i sjukvårdspartiet då och då uppmärksammat. Det satsas mycket pengar på idrott och kultur i Luleå till men för kärnverksamheter som t ex barnomsorgen. Idrott och kultur är så kallade frivilliga åtaganden i en kommuns verksamhet och får enligt vårt partis inställning inte inta särställningar när det på samma gång ska sparas på barnomsorgen. Jag kan konstatera att det är ytterst sällan det saknas medel när ansökningar om kulturarrangemang kommer upp till Kommunstyrelsen. Då finns ofta en stor förståelse och fantasi när det gäller att skaka fram pengar på samma gång man ställer stora sparkrav på t ex barnomsorgen. Satsningarna på Coop Arena och ishockeyn i sammanhanget med en sagolik miljonrullning varje år i sannolikt 30 år är också ett exempel på märkliga prioriteringar i Luleå.
Hotet mot F 21 ska naturligtvis tas på allvar men jag har en bestämd känsla av att försvarsledningen chockbesked för ett tag sedan ska ses mot bakgrund av att man fick nej från regeringshåll till dom besparingar man från början ville göra. Det senaste som hänt är sannolikt mer ett sätt att visa sitt missnöje mot politiken än seriösa förslag i många fall. Nu har man fått politiken att börja svettas och frågan landar snart förhoppningsvis i ett bibehållet F 21. Jag skulle bli mycket förvånad annars. Allt talar ju i princip för ett bibehållet F 21.
Nu idag väntar Hovrätten med fortsatta förhandlingar i min egenskap av nämndeman.
Hur länge håller dom ut...?Råneå - den 12 maj 2008, kl 22:32Ja nu har sjuksköterskestrejken pågått några veckor och någon lösning verkar det inte finnas än. Jag unnar dom högre löner men såvitt jag förstår så finns det faktiskt ett ganska stort antal sjuksköterskor som har ganska hyggliga löner jämförelsevis. Känner på nåt sätt att smidigheten och kunskapen om nationell lönepolitik inte är den bästa hos deras förhandlingsdelegation som tydligen körde över sina egna förhandlare sist medlarna presenterade ett bud. Dom verkar inte förstå att väsentligt mer procent skulle slå ikull lönestrukturen för andra stora grupper på arbetsmarknaden. Det bästa vore i denna situation att höja de lägst avlönade sjuksköterskorna ganska rejält och ge de relativt många med hyggliga löner detsamm som andra grupper i stort. Frågan börjar nu säkerligen också bli prekär för en sinande strejkassa hos Vårdfacket. Några veckor till och viljan att göra upp med SKL blir större och större så vi får se hur länge dom håller ut.
På lördag så ser jag fram emot Norrbottens Sjukvårdspartis årsstämma i Boden på Western farm. Dom är alltid trevliga och man träffar folk från hela länet.
Tidigt i morse så tog jag en snabbtur i skogen bakom huset och blev för första gången lite nervös i min ensamhet. Kom att tänka på att en kvinna som var ute och plockade bär ca 500 meter från vårt hus hade sett en björn där förra året. Tänk om han har idet här nånstans tänkte jag och just kommit ut och är hungrig. Helt plötsligt började jag lyssna till alla ljud i skogen. Knäppningar från träd och olycksbådande vindsus och kände mig mycket liten. Jag har en gång tidigare känt något liknande och det var när jag under en älgjakt för några år sedan tog mig fram i tjock morgondimma till ett avlägset beläget älgtorn.
Suck..suck nu har Kent Ögren kallat till extra landstingsstyrelse och extra landstingsfullmäktige samma dag för att driva igenom storregionansökan som bara 10% av norrbottningarna vill ha. Det ska gå fort så han vill inte vänta till ordinarie landstingsmöte i juni. Han påstår att ansökan måste vara inne före maj månads utgång? jag ställer mig tvivlande..Halland läns landsting ska skicka in sin före Midsommar nån gång och dom har säkert koll på tiden som gäller. Det extra landstingsmötet kostar skattebetalarna 150.000 tusen kronor enligt uppgift. Vilket slöseri!!!
Fredag och en jobbig helgRåneå - den 11 maj 2008, kl 21:58Det var ett märkligt landstingsfullmäktige i fredags när regionfrågan skulle debatteras. Den attitydundersökning som vi och moderaterna beställt och som visade på en kraftig negtiv majoritet mot en stor region hos norrbottningarna ifrågasattes från socialdemokrater och miljöpartiet. Britt Westerlund kom med det häpnadsväckande påståendet att det inte kunde vara så många socialdemokrater som tillfrågats??? verkade inte förstå hur en attitydundersökning går till. När sen Norrbottenskuriren förra månaden och Norrländska Socilademokraten nu också frågat sina läsare och fått nästan identiska svarsprocent som vår attitydundersökning kan väl ingen tveka om att nästan 90% av medborgarna i länet är emot det som socialdemokrater, vänsterpartister, miljöpartister, centerpartister och kristdemokrater försöker driva igenom i landstinget. Men det ska gå fort. Väljarna ska tas på sängen och stå inför fullbordat faktum i valet 2010. Det är deras strategi!
I fredags blev jag också gräsänkling i 3 veckor framåt då Inger reste till San Francisco till barn och barnbarn. Skulle gärna åkt med men tiden räcker inte riktigt till för det. Det är mycket utöver politik som måste göras på våren.
När detta skrivs så har jag 3 rådjur utanför fönstret nere på ängen bakom huset som äter av det gräs som kommit fram ur snön. Säkert är dom tillsammans med ett fjärde de rådjur som vi utfordrat i vinter när det varit extra kallt. Det var 3 bockar och en get. Geten börjar se rund ut över magen och kommer säkert att föda en kid nån gång i juli. Hoppas hon visar upp den nån gång i sommar.
I övrigt så var jag i Boden i eftermiddags och tittade på Bodens match mot Ersboda i division 1 norra. Matchen slutade 3-3 och var en riktig pärs. Tyvärr så är det nåt som inte riktigt stämmer i bodenlaget. Man blandar toppmatcher med bottenmatcher. Ena matchen så har man ett stabilt och skickligt fösvar i nästa match med i stort sett samma manskap springer dom omkring som yra korpspelare i division 6. Vad är felet kan man fråga sig? Kanske behövs det en psykolog?