| | Familjeannonser | Familjeannonser
Måndag 20 Maj 2013
Mer väder...
Luleå: 11.1°C
vind: 2.7m/s
köldfaktor: 10.0 °C
 
Anna Hörnell i USA
20-åring som pluggar på college i USAs lyckligaste stad – San Luis Obispo, Kalifornien. Har halva hjärtat i Luleå och halva i USA, som jag spenderade ett utbytesår i 08-09 och sedermera återvände till. Är musikintresserad och feministisk språknörd med en medfödd talang för pinsamma tystnader.

Vill man få tag på mig av någon anledning finns jag på goffaboll@gmail.com.
Luleå - den 1 augusti 2012, kl 03:42

Om den där ångesten

Nu, kompisar, tycker jag att vi ska prata om något vi pratar om alldeles för sällan: ångest!

När jag strax skulle sluta gymnasiet mådde jag ganska dåligt. Jag höll på att trasa sönder mig av stress och var lycklig om jag lyckades gå en enda dag utan att gråta på en skoltoalett/en lärares kontor/på offentlig plats – men hela tiden såg jag ett slut framför mig: studenten. Om jag bara fixar det där slutbetyget, då kan jag andas fritt sedan.

Och så en vårkväll när jag satt och beklagade mig sa min pappa: men när du har tagit studenten, tror du inte att du bara hittar något annat att oroa dig för?

Och jag ville kanske inte tänka på det då mitt i studentstressen, men jag hittade ju faktiskt något annat att ha ångest över. Mycket annat. När över två år har gått sedan den där helvetesvåren i trean är det som att anledningarna att ligga i fosterställning har mångdubblats: skolan är på långt större allvar, jobbet är viktigare, bankkontot är mer otillräckligt, vännerna är svårare att hålla kontakten med och kärleken är mest en aldrig sinande källa av potentiella ångestutlösare...

Oftast känns det åtminstone helt okej, men så kommer de där morgnarna när man vaknar och känner nästan direkt: jaha. Det blir en sån dag idag. En skör dag, när jag måste tassa på tå runt nerverna mina för att inte gå i fullständigt känslospinn och kraschlanda i en hulkande boll på hallgolvet.

Minsta snedsteg kan sätta igång haveriet – ett telefonsamtal jag skjutit upp att ringa, en facebookbild av en kille jag sa något konstigt till på en fest för tre månader sedan, ett klädesplagg jag inte haft på mig sedan jag hängde med någon jag försökt glömma – och om jag inte är försiktig eskalerar det på några sekunder till först ett hugg i magen, sedan en molande värk i bröstkorgen och sedan en klump i halsen som i värsta fall nästan blockerar luftvägarna. Och tankarna snurrar:

Jag har glömt ringa det där samtalet – tänk om det är för sent att ringa nu varför skjuter jag alltid upp allt nu har jag fuckat upp jag är så jävla lat och helt värdelös på mitt jobb jag kommer aldrig att få ett till jobb efter det här och då kan jag inte betala tillbaka studielånen och så blir jag fattig och så vill ingen bli ihop med en som har skulder heller och så går hela förbannade livet åt helvete nu är det kört.

Det börjar alltid litet, men slutar oundvikligen vid De Stora Frågorna: är jag en dålig människa? Kommer mitt liv att gå åt pipsvängen? Är världen en enda ruttnande grop av misär? När någon försöker ställa konkreta frågor om min ångest – alltså vad handlar den egentligen om? – svarar jag nästan alltid "Livet". Folk tror att jag skämtar och vill fortsätta gräva, men det är sanningen – när jag är nere i ångestgropen är det själva livet i sig som skaver. Allt rämnar och plötsligt har jag ingen aning om vad roten till det onda egentligen var.

Och ja. Ungefär så ser min ångest ut. Och den blir mer och mer frustrerande att handskas med i och med att jag inte längre kan sucka något halvlustigt om tonårsångest när den smyger sig på. Okej, jag har varit 20 i några veckor och det tar väl längre än så att lämna allt tonåren burit med sig bakom mig, men efter två decennier i livet borde jag väl i alla fall ha fått någon aning om huruvida personen jag är på väg att bli är en rycka på axlarna-person eller en skaka i fosterställning-person?

Det är ganska pinsamt att erkänna sådant här – det känns som en svaghet som ses ner på, det här med fosterställningstendenser – och det är nog därför jag skriver om det. Jag tror vi är lite för dåliga på att prata om dåliga känslor som en hyfsat naturlig del av livet och inte bara med prefixet tonårs- eller i anslutning till diagnoser som kräver medicinering.

Att skratta åt ångesten mellan varven har jag till exempel märkt är ett rätt bra sätt att inte alldeles förlora sig i hopplösheten (alltså på riktigt, det är ju ganska roligt såhär i efterhand att man kan ligga och vrida sig i inbillade smärtor över ett telefonsamtal), eller att utbyta små ångestbotartips (städa en stund, laga god mat, var rationell mot dumtankarna!). Dessutom kan nog stigmat kring att inte vara på topp vara en bidragande orsak till att man inte orkar resa sig så fort.

Så, öh. Jag vet inte riktigt hur jag vill avsluta det här inlägget, men kan kanske göra ett försök att lugna eventuella oroliga släktingar/vänner/främlingar: oroa sig icke, kära vänner. Livet går nog ganska mycket bättre nu än 2010, och det vet jag: skolan går bra, jobbet går bra, bankkontot löser sig, vännerna har mångdubblats, kärlekslivet är inte längre obefintligt. Jag mår bra; har bara en tornado i magen som bråkar lite då och då.

I alla fall, vänner: jag hoppas såklart att ni är alldeles ångestfria lyckostar, men om ni inte är det hoppas jag i alla fall att ni känner att ni kan prata om allt som känns dåligt. Man kan nämligen vara alldeles utmärkt fin trots ångestbenägenhet, det törs jag nästan satsa en arm på!



Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Om: nu flyttar jag!
San Luis Obispo, CA - den 4 oktober 2012, kl 12:31

Kompisar. Det har blivit dags för mig att vinka hejdå till den här bloggen.

Det är ju i ärlighetens namn fruktansvärt opraktiskt att behöva länka till en annan blogg varje gång jag vill ladda upp bilder, och sen finns det småsaker som kategorier och utkast och sånt som är trevliga att ha på en blogg som inte finns här. Så de senaste dagarna har jag fixat och trixat i min lilla sidoblogg – skurat golv och tapetserat om och ställt fram fika på finporslinet – och nu känns det som att det är dags att flytta. Till en plats där jag kan bjuda på så många bilder jag vill, och har en lite, lite enklare adress: annahornell.wordpress.com. Jag skulle bli så himla, himla glad om ni som envisats med att komma hit och läsa fast jag uppdaterar cirka en gång per årstid orkade flytta med mig. Det ligger redan ett inlägg där och väntar på sällis.

I alla fall. Tack Kurris för att jag har fått ha mitt lilla hem här de senaste fyra åren*! Jag har trivts alldeles utomordentligt.

KOM OCH HÄLSA PÅ I MITT NYA HEM. JAG LOVAR ATT VARA LIKA TREVLIG/OTREVLIG DÄR SOM HÄR OCH NI ÄR VÄLKOMNAST I VÄRLDEN.

* Alltså, kan det verkligen vara fyra år? Att den här bloggen innehåller tankar från när jag var 16 år är ofattbart. Jag är livrädd för att klicka tillbaka mer än typ ett halvår i arkivet.

Om de sista dagarna i Kina
San Luis Obispo, CA - den 29 september 2012, kl 09:26

Äntligen (eller, äntligen för mig; jag misstänker att ni redan tappat intresset) har jag skrivit om de sista dagarna i Kina – om häng och klubbande i Shanghai, om farväl, om svävande tåg och så om hur det kom sig att jag satt i ett ryskt fängelse maskerat som hotell och käkade saltgurka en junifredag. Här finns det sista inlägget: Om de sista dagarna i Kina och en snabbvisit i Ryssland.

Nu ska jag återgå till att lyssna och lyssna och lyssna om på The Mountain Goats nya album här, samt grubbla över vilken gud det är som hatar mig och jämt lägger varenda en av bergsgetternas Los Angeles-konserter någon dag efter att jag lämnat landet. Kära John Darnielle, hur länge ska jag straffas för att jag missade dig på Umeå Open för fem år sedan?

I alla fall. Det nya albumet är svinbra och handlar om Amy Winehouse, människor som förlamats av depressioner, proppar i sig droger eller är övertygade om att ansiktslösa mördare förföljer dem och om att överleva. Och så kan man skrika DO EVERY STUPID THING THAT MAKES YOU FEEL ALIVE och massor av andra saker som får en att känna sig lite lugnare när det känns som att livet är på väg att spåra ur. Åh, jag må vara typ ensam om 'et i hela världen men The Mountain Goats är för alltid det bästa jag vet i musikväg.

Om svisch pang bom och kurser
San Luis Obispo, CA - den 27 september 2012, kl 10:35

Nedrans quartersystem. Min skola har ju tre terminer per år istället för två, vilket innebär att man svisch pang bom slungas in i skolarbetet så fort terminen börjar, eftersom vi bara har tio veckor på oss. Nästa vecka, tredje terminsveckan, har jag två prov, en inlämningsuppgift och tre uppsatser att klara av. Svisch pang bom har stress- och ångestmätaren exploderat, och naturligtvis har jag fått påhälsning av den förkylning som brukar vara min eviga följeslagare under skolåret. ÅH VAD KUL DET ÄR MED COLLEGE.

Fast gnäll åsido är det ju rätt kul, egentligen, både med skolan och allt runt omkring. Det här är vad jag pysslar med den här terminen:

Public affairs reporting – Jag lär mig bevaka till exempel rättegångar och politik, och det finns mycket som gör den här kursen himla spännande. Dels ska vi jobba valnatten på skolans nyhetsredaktion, och i slutet av terminen ska vi besöka fängelset California Men's Colony utanför SLO, där vi får en guidad tur av dömda mördare och intervjuar fångar till någon form av fängelsereportage. Min professor har jobbat som kriminalreporter och bland annat intervjuat Charles Manson – som sedan skickade brev och presenter till henne i flera år, bland annat ett kuvert fyllt med bara utklippta pappersögon. Alltså, vilka historier människor bär på!

Amerikansk och kalifornisk statsvetenskap – Det känns lite som rätt termin att läsa politik när det nu vankas presidentval och allt. Professorn är San Luis Obispos förre borgmästare, en bister herre i prydlig kostym som ropar ut svåra ord som quantitative easing och sequestration som vore de order mitt på ett slagfält i full strid.

Visuell kommunikation för massmedier – Vi trixar med hemsidor och grafisk formgivning och sånt där, pratar bildspråk och lär oss Adobeprogram. Idag fick vi i uppdrag att sätta en persons huvud på någon annans kropp i Photoshop. Jag klistrade fast Fredrik Reinfeldt på en havssköldpadda. Festligt, och välspenderade skolavgiftspengar.

Amerikansk litteratur – Vi har en lärobok på 3000 sidor och ska på något vis komma fram till hur den amerikanska litterära traditionen hjälpt till att forma USA som land. Just nu diskuterar vi puritansk poesi med en professor som är ättling till William Bradford, Plymouthpilgrimernas förste ledare. Vet inte om det ger henne någon ytterligare trovärdighet i ämnet, men det är en ganska spännande liten faktabit.

Och nu vet ni det minsann! Vi hörs, kompisar.

Om AI
San Luis Obispo, CA - den 24 september 2012, kl 06:37

Jag vet inte om jag har nämnt det tidigare, men min skola är välkänd i USA som en av landets bästa jordbruksskolor. Campus omringas av åkrar; vi har kor, får, grisar, hästar och alla möjliga andra djur på skolan, och producerar egna mejeriprodukter, ägg, viner och diverse andra livsmedel.

I alla fall. Häromdagen satt jag på bussen hem från skolan, och eftersom jag glömt iPoden hemma och dessutom inte har någon skam i kroppen tjyvlyssnade jag på ett samtal mellan två tjejer bakom mig. Den ena pluggade mejerivetenskap och den andra djurvetenskap. Så sa plötsligt mejeritjejen följande:

– Jag är verkligen jättepepp på min AI-kurs den här terminen.

Och AI-kurs, det betyder i min värld artificiell intelligens, men det gör det minsann inte i mejerivetenskapsvärlden. Hon förtydligade nämligen strax efter:

– Artificiell inseminering. Vi ska få dissekera fortplantningsorgan och...

Ungefär där slutade jag lyssna. Alltså, jag vet ju att det är standard också i Sverige att inseminera kor, och det är väl inte det värsta man gör mot bondgårdsdjur, men det lät bara så fruktansvärt märkligt. Att hon var så... exalterad. Över att befrukta koägg; något som kor annars brukar kunna sköta rätt bra på egen hand.

Eller bara det att djuruppfödning är en miljon olika vetenskaper och att det märks så väl på min skola, att kursbeskrivningarna talar om till exempel "system för grisproduktion" som om djuren sattes ihop bit för bit på ett löpande band. I beskrivningen för den där AI-kursen, som heter Artificiell inseminering och embryobioteknologi, står följande:

"Tekniker för insamling och utvärdering av sperma, samt embryoodling och -manipulation. Insemineringsprocedurer, fertilitetsproblem, kontroll över fortplantning."

I Templeton är det många som drömmer om att bli bönder, och många som sedan utbildar sig på Cal Poly. Under sin uppväxt är de med i klubben FFA, Future Farmers of America, och föder upp varsitt lamm som sedan visas upp, vinner priser och säljs på den årliga marknaden i Paso Robles. Och jag kan inte låta bli att undra: blir det inte en väldig kontrast från att ha matat och brytt sig om de där lammen år efter år, till att läsa kurser där termer som "embryomanipulation", "fortplantningsbioteknologi", "kontrollerad fertilitet" eller "fördelarna med hormonanvändning" förekommer? Är det inte någonting långt nere i magen som känns fel när ett så onaturligt ingrepp ersätter en naturlig process, eller är man bara svinpepp över att skära i den där kolivmodern?

Och en annan tanke: ingenstans i beskrivningarna till djurvetenskapskurserna hittar jag någonting om etik. Som journalistikstuderande måste jag läsa en hel kurs om enbart massmedieetik och dessutom diskutera det i huvuddelen av mina andra kurser, men som framtida "djurproducent" på samma skola slipper man höra ett ord om etisk djurhållning? Det är en konstig värld vi lever i.

Kommentarer Om AI (5 inlägg)
Om immigrations och lättnad
San Luis Obispo, CA - den 19 september 2012, kl 08:06

Jag är såklart tillbaka i Amerikatt nu.

Vid min återkomst förundrades jag mest av allt av hur enkelt det gick att ta sig igenom immigrations på flygplatsen. Det är märkligt hur det som brukade vara tio minuter av ren och skär skräck och misstänksamma frågor om mina intentioner i USA (Var ska du bo? Vem känner du här? Hur mycket pengar har du med dig? Är du en kommunistisk spion som tänkt infiltrera Washington DC och spränga landet i bitar i en blodig revolution? typ) blir en angenäm liten pratstund som inte varar längre än det tar att ta de obligatoriska fingeravtrycken när man plötsligt talar språket nästan prickfritt. Just den här gången blev jag intervjuad av en gladlynt latinamerikansk man som vägrade tro att jag bara bott i USA i tre år och tyckte att mitt spanska uttal är värdigt en inföding (vilket är smickrande men sannolikt inte kan bedömas efter två meningar). De enda två frågorna jag behövde svara på var vad jag heter och hur gammal jag är, och sedan ombads jag ha en bra dag och fortsätta med språkstudierna. Det är inte varje dag man får sig en självförtroendekick av USA:s Department of Homeland Security, minsann.

Efter immigrations kände jag den där obeskrivliga lättnaden och typ... kärleken till USA som överfaller mig varenda gång jag återvänder. Jag vill liksom krama hela landet, från den medelålders busschauffören som säger Hi sweetie, how can I help you? till vaktmästaren som pekar mig till rätt våning på tågstationen efter att jag på svenskt vis åkt upp och ner med hissen ett par svängar utan att fråga någon efter vägen. Och när jag ser Los Angeles tusentals palmer och låga bebyggelse breda ut sig utanför bussfönstret på väg från flygplatsen är det alltid samma tanke som slår mig: Herregud, jag bor här. Det är en mäktig insikt, och jag undrar om den någonsin liksom kommer att gå över. Om jag någon gång kommer att landa på LAX eller O'Hare eller SFO eller någon annanstans och känna "Jaha", eller om det här storslagna liksom hör USA till för alltid.

I alla fall. Cal Polys välkomst- och festvecka WOW svischade förbi med fraternityfester, filmkvällar och en känslotornado som jag hoppas är mestadels över nu – och idag började skolan. Hittills har jag bara haft en av terminens fem kurser, så jag återkommer med en rapport om hur det hela går. Vi hörs!

Om att fara och flänga och tungrots-r
Paris, Frankrike - den 10 september 2012, kl 01:57

Hej hörni! Jag beklagar att jag varit frånvarande ett tag, men livet snurrar så himlans fort. Den senaste veckan har jag hängt med den bästa engelsmannen jag vet, både på Stockholms breda gator och i Norrbottens djupa skogar, och just nu skriver jag från en säng i en yttepytteliten studentlägenhet inte långt ifrån Saint Ambroise-kyrkan i Paris elfte arrondissement.

Paris är fantastiskt. Man hör lite varstans att fransmän i allmänhet och parisare i synnerhet skulle vara oerhört otrevliga, snobbiga, dryga och alla möjliga andra dåligheter, men tvärtom känns de trevliga. Det är bonjour och bonsoir och bonne journée överallt hela tiden, och vänliga leenden och engelska med tungrots-r och under min timlånga färd från flygplatsen till Jordanas lägenhet hann inte mindre än fem personer stanna till och hjälpa mig med mina 46 bagagekilon upp och ner för metrons långa trappor.

Idag har vi promenerat runt i timmar i Versailles massiva slottsträdgård, hängt i Marie Antoinettes lustslott Petit trianon och käkat macarons på cafét Angelina bredvid nämnda slott. På kvällskvisten letade vi reda på en uteservering nära ett rätt känt parisiskt torn och premiärkäkade sniglar och tartarbiff. Dog godhetsdöden. I väntan på att matkoman skulle lätta gick vi sedan något kvarter västerut och slog oss ner på Champ de Mars och såg hur Eiffeltornet glittrade när klockan slog 23.

En himla fin första heldag i Paris, allt som allt.

Om den sjunde dagen i Kina
Luleå - den 30 augusti 2012, kl 02:53

Okej, den där jäkla Kinaresan tar ALDRIG slut.

Jag gör en sista kraftansträngning för att berätta om de sista dagarna; vi är ju faktiskt inne på sluttampen. Vid det här laget, med bara tre dagar kvar i Mittens rike, darrade avskedsångesten i luften mest hela tiden. Fast samtidigt en överenskommelse mellan oss allihop: vi ska ha så himla, himla kul tills det här är över att Kina, eller i alla fall vi själva, aldrig blir desamma igen.

I alla fall – här kan ni läsa om mina första intryck av mitt sista resmål i Kina: Om stadsmurar, framtidsstäder och en ring av eld.

Och på tal om det: TRE DAGAR KVAR TILLS JAG FÅR PÅHÄLSNING AV EN KINAVÄN.

Om tid som går fort och sånt
Luleå - den 25 augusti 2012, kl 00:27

Alltså hörni, vart tog sommaren vägen?

Det var väl alldeles nyss som jag satt och grät på en flygplats i Shanghai, men enligt almanackan har det redan gått två månader sedan dess. Och nu är det bara en dryg vecka tills jag får besök av en av de där Kinavännerna som jag grät över! Hur är det möjligt?

Och hur är det möjligt att Musikens makt har hunnit gå av stapeln, det som blivit Sommarens Stora Avslutning för mig de senaste åren. Och när vi nu ändå glidit in på ämnet: Makten alltså. Så himla, himla, himla fint. Gråten är inte långt borta (det är den förvisso aldrig för mig) när man ser hela Gültzauudden fyllas med folk som picknickar, dansar, äter, myser, sjunger, trivs. Den känslan, och att veta att jag hjälpte till att bygga det här, det är ungefär den bästa lön man kan få.

Och det känns alltid så vemodigt att säga hejdå till alla på söndagskvällen efter festivalen, för gänget som jobbar med Musikens makt måste vara några av de finaste/trevligaste/roligaste människorna i Luleå. Fint!

Nåja, nog om det. Nu har jag sommarens första sysslolösa vecka framför mig och vill typ gråta av lättnad (som sagt, gråten är aldrig långt borta om man heter A. Hörnell). Nästa söndag möter jag upp ett finbesök från Sydafrika i Stockholm, och en vecka senare svischar jag iväg igen – till Paris! Min collegerummis Jordana har nämligen fått för sig att plugga där under höstterminen, så jag hälsar på henne innan jag därifrån flyger raka spåret tillbaka till drömmarnas land. Som sagt: vart tog sommaren vägen?

Om hur jag törs gå ute
Luleå - den 17 augusti 2012, kl 03:15

En händelse häromveckan jag tänkt på:

Klockan är 03.30 på söndagsmorgonen och jag är på väg hem. Luleåkalaset har ganska nyligen stängt portarna för i år, men jag har för första gången på länge helt bojkottat festivalen och istället dansat och druckit vin på Föreningsgatan 7. Ganska begränsade mängder vin, ska sägas – jag vinglar inte direkt hem, bara så ni inte får fel bild av det jag kommer att berätta.

I alla fall. Jag är på väg hem och solen går upp över Björkskatan, och eftersom solupp- och nedgångar är en sån där grej som kan göra mig varm i hjärtat och svag i knäna pang bom stannar jag till på Porsöbron för att ta en bild av himlens rosa och lila reflektioner i vattnet.

Och medan jag står där, det är bara i ett par minuter, kommer en man gående och han ropar till mig: "Hur törs du stå ute själv såhär mitt i natten?"

Det är inte första gången jag har en sådan konversation, och den går ungefär som de alltid går: alltså det är lugnt jag bor här och är nästan hemma – men det finns många tokar härute och det är mitt i natten – men det är lugnt, jag kan nog cykla ifrån tokarna om de dyker upp – ja ja, lycka till då... men nästa gång borde du ha med dig någon!

Själv har mannen promenerat från stan helt själv och ska gå flera kilometer till – fortfarande lika ensam – innan han var hemma. Men han behöver visst inte oroa sig för de där tokarna. Han är ju trots allt man. Jag som vuxen kvinna med transportmedel och klart huvud borde däremot vara försiktig.

Och alltså, missförstå mig rätt: jag är absolut inte arg på just den här personen; jag tycker faktiskt att det är en fin grej att stanna och prata med människor som ser ensamma ut en sån här natt, bara för att kolla att allting är okej. Men förmaningarna! Det underförstådda att jag som kvinna kanske inte borde röra mig ute den här tiden på dygnet, och verkligen inte ensam. Att det nästan är lite oansvarigt av mig att inte ha fixat en taxi, en manlig följeslagare eller i alla fall några tjejkompisar som kan sparka en eventuell våldtäktsman i skrevet. Så fruktansvärt tröttsamt.

Hörni, kan vi inte typ kollektivt komma överens om att det är fint att bry sig om varandra men fult att göra det utifrån antaganden om manligt och kvinnligt och att till exempel ett Luleå i soluppgång skulle vara så enormt mycket farligare för det ena könet. En vuxen människa är en vuxen människa är en vuxen människa.

Så! Diskutera det i smågrupper så fortsätter jag slitet med Musikens makt. På lördag kör vi, från klockan 12! Peppen!

Om femte och sjätte dagen i Kina
Luleå - den 6 augusti 2012, kl 03:24

(Så himla, himla glad att det verkar finnas några stycken som tyckte om mitt ångestinlägg. Hade känts lite tungt om ni bara "Öh du är knäpp. Sök hjälp.")

Något av det bästa som hände i Kina (förutom det jag redan berättat om att jag träffade fina människor, varav en landar i Sverige för att hälsa på mig om tjugosex dagar PEPPEN PEPPEN PEPPEN) var det som finns i början av den här filmen (obs! varnar för skräpigt kamerahanterande eftersom jag knappt kunde andas av sötheten):

För den som vill veta hur jag hamnade i en lektionssal med ett gäng sjungande andraklassare har jag skrivit ett litet inlägg om de två dagarna vi spenderade i Xi'an: Om 8000 soldater, drakdans och kinesiska skolbarn.

VECKANS BLOGGARE

Jonas Lindberg
Borta bra men hemma bäst

BLOGGARE

Senaste blogginlägg

Borta bra men hemma bäst

Jonas Lindberg   19/05 19:30

40-åringarna imponerar i LSK

Kurirens fotbollsblogg   19/05 14:59

Hemmaseger!

Baik-bloggen   19/05 12:57

Söndag, sista dagen

Jonas Lindberg   19/05 12:23

Danmark

Stina Kajaso   19/05 02:39

Lördag, tredje racet

Jonas Lindberg   19/05 00:58

Varm pingstafton

Sivert Mässing   18/05 21:22

Lördag, andra racet

Jonas Lindberg   18/05 13:14

ESC och politiken

Stina Kajaso   18/05 11:02

Bilder från igår

Stina Kajaso   18/05 01:44

Infjärden på schemat

Baik-bloggen   17/05 23:37

Tornedalen drog vinstlotten, uppdaterad

Sivert Mässing   17/05 21:53

Jättetalangen är klar

Kurirens hockeyblogg   17/05 21:34

Boman Waara .

Haxxxos Klackspark!   17/05 20:49

Allout uppmanar till protest mot EBU

Stina Kajaso   17/05 20:19

FINALEN - Lycka and Joy

Stina Kajaso   17/05 18:14

Fredag, första tävlingsdagen

Jonas Lindberg   17/05 18:01

Offensiv back till Skellefteå

Kurirens hockeyblogg   17/05 17:21

Radarparet återförenas

Kurirens hockeyblogg   17/05 17:04

Videoblogg + Twitter

Kurirens fotbollsblogg   17/05 15:58

Utespelare i mål - vann ändå

Kurirens fotbollsblogg   17/05 15:00

Grand Final Första Genrepet

Stina Kajaso   17/05 14:26

Tillbaka till allvaret

Assi-bloggen   17/05 14:13

Startordningen för finalen på lördag

Stina Kajaso   17/05 10:03

Men Gud

Stina Kajaso   17/05 09:56

Regn på schemat

Jonas Lindberg   17/05 08:00

Kort om Semi 2

Stina Kajaso   17/05 01:04

Kriget om soltimmarna har startat

Sivert Mässing   17/05 00:13

Jag förstår Luleåforwarden

Kurirens hockeyblogg   16/05 23:27

En fantastisk prestation

Kurirens hockeyblogg   16/05 23:17

Ung forward ska in

Kurirens hockeyblogg   16/05 19:38

Vihko lämnar Luleå

Kurirens hockeyblogg   16/05 15:44

Piteås EM-spelare laddade

Kurirens fotbollsblogg   16/05 15:16

Rond 1 av 4 - vilken skräll

Kurirens hockeyblogg   16/05 14:24

Lindquist återvänder

Piteås hockeyblogg   16/05 14:10

Handbollsflickorna vann ovanligt sparklopp Juli 1970

Bilder från förr   16/05 12:50

Kiruna rustar

Kurirens hockeyblogg   16/05 11:13

En dag i hockeyns tecken

Kurirens hockeyblogg   16/05 10:59

Ett gyllene läge för Luleå

Kurirens hockeyblogg   16/05 10:35

Why should it be so bad to be bad?

Emma-Sofia   16/05 01:17

Nu går klausulen ut

Kurirens hockeyblogg   15/05 22:44

Första varven på banan.

Jonas Lindberg   15/05 22:35

Små barn är känsliga för solen vid utevistelse

Sivert Mässing   15/05 19:45

Första Genrepet? Av Semifinal 2, 3, and a one and a two...

Stina Kajaso   15/05 17:02

Två viktiga besked

Piteås hockeyblogg   15/05 16:58

Harila ansluter

Piteås hockeyblogg   15/05 16:50

Blow me one last kiss.

Emma-Sofia   15/05 16:47

Rosa.

Emma-Sofia   15/05 16:43

Lagpappan lämnar

Kurirens hockeyblogg   15/05 16:25

Fridolins visor

Johan Eriksson   15/05 15:40

Senast skapade blogg

Jonas Lindberg

2013-05-13 11:01

Jonas Nuldén

2013-05-06 08:51

Sven Persson

2013-04-29 09:22

Baik-bloggen

2013-04-24 15:21

Linnea Johansson

2013-04-22 10:33

Anders Köjs

2013-04-15 09:36

Kurirens Ölblogg

2013-04-01 11:35

Richard Marklund

2013-03-21 16:42

Elin Larsson

2013-03-18 10:03

Supporterbloggen - LHF

2013-03-13 20:15


Idag serveras: