Kväll - den 13 maj 2012, kl 22:39Naturens dag gick jättebra, vi var nästan först ut på stigen, gick runt, fyllde i svarskortet och hoppas på vinst, grillade korv och gissade ryggsäckens vikt, kort sagt, det var mysigt. sedan har jag lagat punka på cykeln så jag kan cykla på skolan imorgon. Tog en promenad till stan och shoppade en stegräknare, då jag ska vara med i en stegtävling, det blir kul och är nyttigt för min kropp, som behöver motion.
Ja det var denna vecka det, bloggandet har varit jättekul, för jag har aldrig provat sånt här förr, så tackar nu för mig.
Ha det allihopa: Kurt
Söndag - den 13 maj 2012, kl 08:44Hej igen, var och kollade in lite igår och såg mest sjöfågel, sedan åkte jag hem och bokade en resa till uppsala, ska åka till min bror under kristi himmelfärds helgen. På kvällen for jag och hälsade på min gamla kompis Magnus, och vi tittade lite på hockeyn, det gick ju bra för Sverige.
Idag tänkte jag och min familj åka på Naturens dag i bergnäset, där är vi återkommande besökare, vädret ser bra ut för promenaden runt höträsket.
Lördag - den 12 maj 2012, kl 09:55Hej igen. Idag gick upp med tuppen kl 07, till strålande sol, nu börjar det likna nåt (med vädret). Tänkte fara ut och kolla lite fågel idag. Jag har nämligen haft fågelintresset sedan unga år, och tillbringade mycket tid i stugan som ligger i Ale, mellan Alvik och Selet. Där studerade jag fågelarter, såsom Jorduggla, blå kärrhök, kungsörn och många andra arter. Fiske hörde också till vanligheterna, och då framförallt flugfiske efter harr. Vi får väl se vart jag tar vägen idag. Döttrarna far iallafall till Luleå ridklubb i Hertsön där dom ska leda hästar på barnridning.
Klassmorfarrollen - den 11 maj 2012, kl 19:54Klassmorfar är en specifik resurs för barnen och skolan. Klassmorfar har ingen överhets- eller myndighetsrelation till barnen utan står för trygghet, tid att lyssna och föredöme. Klassmorfar är ett socialt stöd för barnen, men också ett stöd för lärare och skolpersonal i deras arbete att tydliggöra vårt samhälles grundvärderingar för barnen.
Klassmorfar representerar ett frivilligt engagemang och intresse för barn och dess utveckling. Klassmorfar är utbildad och certifierad genom den ideella föreningen och får kontinuerlig vidareutbildning-erfarenhetsutbyte genom denna.
Klassmorfar, med lång samhälls- och yrkeslivserfarenhet, kan utgöra en länk mellan barnen och samhället.
Klassmorfar utgör också en informationslänk för barn, personal och föräldrar till andra ideella föreningar med barnens bästa i centrum.
Mål och visioner för framtiden:
Vårt kortsiktiga mål är att vi ska öka antalet verksamma certifierade klassmorfar/mormor i Norrbotten.
Ett merlångsiktigt mål är att det i varje kommun i Norrbotten och skola skall finnas minst en klassmorfar/mormor.
Eftermiddagen - den 11 maj 2012, kl 14:17Efter lunch som bestod av fisk och potatis, så har vi gymnastik med Stefan, då ska vi ut och träna powerwalk, vädret är perfekt för denna aktivitet, svårt att hänga med i barnens fart. Sedan tar vi helg.
Det som är så roligt med skolan som arbetsplats är den glädje man möter varje dag, från dagens början till när man går hem, ingen dag är den andra lik, när man jobbar med barn.
Nu ser jag fram emot Hockeyn ikväll, då Sverige får bekänna färg, när vi möter Ryssland. Heja Sverige.
Fredag igen - den 11 maj 2012, kl 09:29Tiden flyger fram tycker jag, det var ju nyss vinter och nu står sommaren för dörren, fast det kanske inte känns så just idag, det är ju bara 16 dagar kvar till sommar lovet. Kommer till skolan, och är i klass 5 idag. Vi pratar om fördomar, och eleverna har bra åsikter om ämnet.
Lite senare - den 10 maj 2012, kl 18:03Musikalen vi var på var fantastisk, med sång och dans, som eleverna själva har skrivit och regiserat, bra jobbat ungar. När vi kommer tillbaks till skolan så blir det lässtund. Efter lunchen jobbar jag och Dag med 7:orna och har engelska, vi läser texter och översätter.
När jag kommer hem från skolan så åker jag och mina döttrar Iris och Alice till stallet i Hertsön, där dom rider, dom har skrittat travat och galloperat idag, gud vad hästarna är stora. avslutar dagen framför tv:n.
Torsdag - den 10 maj 2012, kl 07:38När man vaknar och tittar ut, så hoppas man att detinte ska börja regna idag, för vi ska promenera till Kulturens hus och se på en dansuppvisning, som Nya Läroverkets elever ska framträda med. Här träder också rollen som klassmorfar in, i och med att jag kan följa med på promenader och utflykter, som extra promenadkompis.
Eftermiddag - den 9 maj 2012, kl 12:31Onsdag, och vi börjar denna härliga dag med matematik, och barnen jobbar flitigt. Vi har börjat forska lite grann om vi ska på fågelskådning framöver, vart , hur, när, vi år se vad tiden lider. sedan tar vi upp ämnet puberteten, där barnen får lära sig om utvecklingen från barn till vuxen. Till lunch får vi klyftpotatis med färsbiff och brunsås, till det serveras grönsaker, måste också säga att maten är alltid bra på skolan.
Tänkte också berätta att jag verkar som funktionär åt vårat jätteduktiga Luleå hockey, vi ska äta middag på Coop arena ikväll och göra avslut för den här säsongen, men ser redan fram emot nästa säsong, då man får träffa alla trevliga hockeyfantaster.
Onsdag - den 9 maj 2012, kl 08:43Konfliktlösning.
Varje dag på skolan så arbetar vi med konflikthantering, det är en del av mina arbetsuppgifter, man får medla i allt ifrån regler vid bollspel, lekar och tvister.Det är viktigt att barnen får hjälp med konflikter dom inte själv klarar att reda upp.
Tänkvärt:
verksamheten med klassmorfar inte bara skapar trygghet för barnen utan också sparar in pengar åt skolan. Varje klassmorfar frigör årligen över 100.000 kronor som kan användas till lärarnas förbe- redelser eller för att de bättre ska kunna ta hand om och stötta enskilda elever. Källa: klassmorfar för barnen i sverige.