Här kan du lämna tips till Kuriren.
I pressmeddelandet om betygssänkningen hänvisar Fitch just till rapporten, som visade att Nokia förlorade motsvarande cirka 7,5 miljarder kronor under andra kvartalet.
London Ett preliminärt inköpschefsindex för eurozonen steg mer än väntat i juni. Men fortsatt svag orderingång för företagen tyder på att återhämtningen dröjer.
Stockholm Fastighetsbolaget Diös vd Christer Sundin kommer att sluta den 30 april 2014 och gå i pension. Styrelsen har startat processen med att söka en efterträdare, enligt ett pressmeddelande.
Stockholm Handeln på Stockholmsbörsen inleddes med fallande kurser, i linje med utvecklingen på de ledande börserna i Europa och Asien. Klockan 9.45 hade OMXS-index sjunkit med 1,3 procent till 364,4.
Stockholm Antalet anmälningar om kursmanipulation, olaglig insiderhandel och annan brottslighet på börsen ligger kvar på de senaste årens historiskt höga nivåer.
Stockholm Löneskillnaden mellan kvinnor och män minskade i fjol en aning, med 0,2 procentenheter, till 13,9 procent. Men den del av löneskillnaden som är oförklarad ökade lika mycket till 6,1 procent, enligt Medlingsinstitutet.
London Fem brittiska bankkoncerner hade vid det senaste årsskiftet en samlad kapitalbrist på 27,1 miljarder pund, omkring 270 miljarder kronor. Det uppger Prudential Regulation Authority (PRA), den del av den brittiska centralbanken som övervakar bankerna. I mars uppskattades PRA kapitalbristen till 25 miljarder pund.
Stockholm Oljebolaget Alliance Oil har slutfört sin emission av preferensaktier. Bolaget tillförs cirka 638 miljoner kronor (100 miljoner dollar) före kostnader förknippade med emissionen, enligt ett pressmeddelande.
Stockholm Fastighetsbolaget Wallenstam har tecknat avtal om försäljningar av fastigheter för totalt 1,4 miljarder kronor och köp av fastigheter och byggrätter för drygt 500 miljoner kronor.
Tokyo Svag statistik från Kina och bekräftelsen att USA:s centralbank kan dra ner på obligationsköpen senare i år fick de ledande Asienbörserna att falla på torsdagen.
Stockholm Klädkedjan MQ redovisar en vinst före skatt på 17 miljoner kronor för perioden mars-maj, det tredje kvartalet i företagets brutna räkenskapsår. Motsvarande period 2012 var vinsten 21 miljoner kronor.
Stockholm AP-fondägda Vasakronan säljer en fastighet på Brahegatan på Östermalm i Stockholm för 435 miljoner kronor. Köpare är Hefab Fastighets AB.
Peking Aktiviteten i Kinas tillverkningsindustri minskade ytterligare i juni, enligt bankjätten HSBC:s preliminära inköpschefsindex. Index sjönk från 49,2 i maj till 48,3 i juni, den lägsta siffran på nio månader.
Stockholm Christina Ståhl har utsetts till ny vd för klädkedjan MQ efter Mats Gärdsell. Hon kommer närmast från posten som vd för möbelbolaget Mio och börjar på det nya jobbet under hösten, enligt ett pressmeddelande från MQ.
Bryssel EU-förhandlare har lyckats kompromissa om ramarna för en sjuårsbudget, säger medlemsländernas chefsförhandlare, Irlands utrikesminister Eamon Gilmore. Han lägger fram förslaget inför ministermötet i Bryssel nästa vecka.
Stockholm Det blir ingen strejk för 1 300 medlemmar inom telekomområdet.
New York New York-börserna föll på onsdagen, efter beskedet att centralbanken Federal Reserve kan komma att börja dra ned på stödköpen av statsobligationer senare i år - under förutsättning att det ekonomiska läget fortsätter att förbättras. Stödköpen ligger just nu på 85 miljarder dollar per månad.
Washington USA:s centralbank Federal Reserve behåller sitt program med stödköp av obligationer oförändrat. Fed avslöjar inget om när programmet, som just nu ligger på 85 miljarder dollar per månad, kommer att börja nedmonteras.
Stockholm Lagrådet sågar finansminister Anders Borg (M) nya förslag till ändringar av de så kallade 3:12-reglerna, med vilka Borg vill täppa till möjligheterna för fåmansbolag att skatteplanera.
Stockholm Staten säljer en post Nordeaaktier för nästan 20 miljarder kronor. Det spädde på Stockholmsbörsens fall som slutade på 1,3 procent.
Stockholm Tillväxten i svensk ekonomi är fortfarande svagare än normalt, skriver Konjunkturinstitutet i sin senaste konjunkturbarometer. Men framöver anas en ljusning och hoppet står till hushållen.
Luleå Gruvbolaget Northland resources rekonstruktionsplan är färdig och skickades med post till bolagets fordringsägare i dag. Planen innebär att samtliga kommer att få betalt.
Stockholm Det blev ett vinstras med 900 miljoner för klädjätten Hennes & Mauritz under det andra kvartalet.
Stockholm Styrelsen för vindkraftsbolaget Rabbalshede Kraft har beslutat om en nyemission om högst drygt 386 miljoner kronor. Den nya delägaren Manor Investment har åtagit sig att teckna aktier för cirka 215 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.
Stockholm Statsrådens arvoden höjs den 1 juli. Statsminister Fredrik Reinfeldt får sin månadslön höjd med 4 000 kronor till 152 000 kronor. För övriga ministrar höjs det månatliga arvodet med 3 000 kronor till 121 000 kronor, enligt ett pressmeddelande från riksdagen.
Stockholm Sverige kan ha brutit mot statsstödsreglerna när staten gav flygbolaget SAS förmånliga lånestöd. EU-kommissionen inleder därför en fördjupad granskning av affären, något SAS lågpriskonkurrenter har lobbat hårt för.
Stockholm Norske Petter Stordalens Nordic Choice Hotels köper tre hotell av First Hotels: Hotel Amaranten i Stockholm och Hotel Skt Petri och Hotel Vesterbro i Köpenhamn. Efter köpet äger Nordic Choice fyra av de fem största hotellen i Stockholm.
Madrid Den långvariga spanska recessionen kan vara på väg mot sitt slut, säger Internationella valutafonden (IMF) i en ny analys. Låneinstitutet säger dock att Spaniens regering måste göra mer för att komma tillrätta med den höga arbetslösheten på över 27 procent.
Stockholm Teknikhandelsbolaget G & L Beijers vd sedan 30 år tillbaka, Joen Magnusson, lämnar sin post. Han efterträds den 1 juli av Per Bertland, som för närvarande är chef för ett av bolagets affärsområden.
Stockholm Ungefär 35 procent av Sveriges pensionärer får allmänna ersättningar som ligger under fattigdomsgränsen på 10 800 kronor i månaden. Nästan varannan kvinna ligger under gränsen mot var fjärde bland männen, enligt en undersökning från Pensionsmyndigheten.
Stockholm Spelutvecklaren King, eller Midasplayer som bolaget formellt heter, har anlitat ett antal banker för att förbereda en börsnotering i USA. Det skriver Wall Street Journal, med hänvisning till anonyma källor.
TV-nyheter - 19 jun 18:58
TV-nyheter - 19 jun 17:08
TV-nyheter - 19 jun 15:14
Midnattssolsträffen
Internationella Hundutställning
Pajala Marknad
Rallarmarschen
Laddar...
Jonas Lundström Jonas Lundström
Andreas Lind Ölen som fick mig att ändra min syn på Kirunas framtida handel
Karin Bodin Karin Bodin
Drifttekniker till fastighetsenhet i Boden
Säljare
Omsorgsassistenter
Trafiklärare - Tunga Fordon
Försäkringssäljare
Kommunchef/Koncernchef
Platsansvarig Ekonom till Gällivare
Elektriker och Lärlingar
Mediesäljare till Kiruna
Maskinkonstruktörer IT- Tekniker
Kontorist till Luleå
Modig och inspirerande VD
Mattläggare och Målare
Säkerhetstekniker/Elmontör/Teletekniker
Projektingenjör/Elektriker
VD/Teknisk chef med ambitioner
Vik. Restaurangchef
Plåtslagare till Alta
Socialchef
Industrimekaniker
Företagssköterska till Luleå
Resultatorienterad Ekonomichef
Kock och Kökschef