LÄS KURIRENS LIVERAPPORTERING HÄR.
Emil Johansson lämnade efter en halvtimme in på första halvlek på Spång IP. FK Luleå-backen fick en smäll mot huvudet och han fick bäras av planen med bår i bortamatchen mot Akropolis.
Men inte nog med det.
Mittfältsstrategen Vladimir Lazarev åkte också på en rejäl smäll mot huvudet och byttes ut i halvtid. Han var knappt kontaktbar i omklädningsrummet och båda IFK-spelarna fördes i ambulans till sjukhus med befarade hjärnskakningar.
Joel Rajalakso gav IFK ledningen i den 18:e minuten. Men Akropolis kom tillbaka och kvitterade genom Luca Gerbino Polo i 27:e och det stod sig till halvtid. Tio minuter in på den andra halvleken var det dags för IFK:s nyförvärv igen när han satte 1–2.
Och gästerna såg ut att gå mot en drömstart, men hemmalaget hade inte gett upp. Kvarten senare, i 69:e, kom 2–2 Genom Gerbino Polo som också blev tvåmålsskytt i matchen.
Akropolis fick också ett bortdömt mål med tre minuter kvar att spela sedan domaren Ozan Camlibel blåst för offside på hemmalaget ögonblicket innan.
Joel Rajalakso var sedan nära att göra ett hattrick, men matchen slutade 2–2.
Det var just Akropolis som IFK mötte i näst sista omgången på bortaplan i fjol när Stockholmslaget säkrade sin kvalplats till superettan. Då vann hemmalaget med 2–1.
Inom kort på kommer spelarbetyg, kommentarer kring skadeläget och fler referat från IFK:s säsongspremiär på kuriren.nu.