| | Familjeannonser | Familjeannonser
Lördag 18 Maj 2013
Mer väder...
Luleå: 16.3°C
vind: 3.6m/s
köldfaktor: 15.1 °C
 

Bättre effekter utlovas i uppföljare

London När "Clash of the titans" kom för två år sedan, kritiserades den inte minst för de dåliga 3D-effekterna.

Nu utlovar stjärnan Sam Worthington bättre effekter i uppföljaren "Wrath of the titans".

Sam Worthington säger att kritiken mot förra filmen var rättvis och har han flera gånger öppenhjärtigt sagt just det i olika intervjuer. Så även den här gången.

-Dom gjorde effekterna på sex veckor. Det blev inte bra, säger han.

Därför ägnades mycket mer jobb på att skapa 3D-effekterna till uppföljaren "Wrath of the titans", som får Sverigepremiär på fredagen. Den här gången hade man redan från början bestämt att filmen skulle visas i 3D, och även om man inte använde speciella 3D-kameror hade man konstant experter på tekniken på inspelningsplatsen för att ge råd om hur filmmakarna skulle göra för att åstadkomma bästa möjliga effekter.

Tio år senare

Den nya filmen utspelar sig också i den grekiska mytologin tio år efter den förra filmen. Huvudpersonen Perseus, som lever med sin unge son, dras in i konflikterna mellan sin far Zeus och dennes bröder Hades och Poseidon.

-Medan vi gjorde ettan diskuterade vi inte en fortsättning. Det gällde ju först att se om publiken tyckte om det vi gjorde. När erbjudandet sedan kom hoppade jag på det direkt. Det fanns inte minst mycket att berätta om far- och sonförhållanden, säger Worthington.

Fascinerande

Han kallar Perseus för en fascinerande karaktär.

-Det finns ännu mer att berätta om honom. Skulle det bli tal om ännu en fortsättning, fast först får vi ju vänta och se vad publiken tycker om den här, så gör jag den gärna. Och bara det att få arbeta med kollegor som Liam Neeson (Zeus) och Ralph Fiennes (Hades) gör ju att det blir extra stort.

Efter sina roller i filmer som den här och i "Avatar" är Worthington van vid att jobba med specialeffekter. Och han tycker om det.

-Det viktiga är bara att se till att skådespeleriet inte försvinner bakom alla effekter och alla explosioner.
TT Spektra

Publicerad 2012-03-29 12:04
Ändrad 2012-03-29 12:04
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek
Dela med andra: Facebook Dela på MySpace MySpace

Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

KULTUR LOKALT & TT

KONTAKTA
Tipsa kulturredaktionen 0920 / 26 29 60
eller via epost kultur@kuriren.com.

Teaterfestival i Luleå

Foto: Patrik Häggqvist

Kämpar för barnens rätt

  


Läs hela artikelserien om länets konsthistoria.

BLOGGARE

Marianne Söderberg
Marianne Söderberg

Jan-Olov Nyström
Jan-Olov Nyström

Janne Olofsson
Lägg ut! Lägg ut!

Regine Nordström
Regine Nordström

 

Agneta Andersson
Agneta Andersson

 

Bengt Frank
Samåkning

Kurirens E-Tidning

Senaste nytt

Laddar...


Idag serveras: