En Luleåbo har på kort tid belönats med både Microsofts europeiska forskarpris och Sveriges finaste utmärkelse inom IT, Chester Carlson-priset.
Adam Dunkels, 29, är teknologie doktor, kommer från Luleå och har studerat vid Luleå tekniska universitet. Nu är han verksam vid forskningsinstitutet Sics i Kista.
Han är främst känd för att ha utvecklat ett minimalt och superkompakt operativsystem, Contiki, som används av företag i hela världen. Det gör att alla möjliga system kan kommunicera via tcp/ip, datorernas standardspråk på internet.
- Spridningen är enorm. Det häftigaste var nog när jag fick veta att Sagan om Ringen-filmerna efterbehandlades med Contiki. Men det används också i BMW-motorer och i rymdsatelliter med mera, säger Adam Dunkels.
André Samuelsson
andre.samuelsson@kuriren.com
0920/262973