| | Familjeannonser | Familjeannonser
Måndag 20 Maj 2013
Mer väder...
Luleå: 14.3°C
vind: 2.2m/s
köldfaktor: 13.6 °C
 
Mormonkyrkan. Jesu Kristi kyrka av sista dagars heliga, som den egentligen heter, ligger på Bergviken i Luleå. Här var Magnus Ifver medlem under åren 1998-2002.Foto: SARA MORITZ
Foto: Sara Moritz
Laddar...

Hoppade av efter 13 år med mormonkyrkan

Luleå. För ett halvår sedan gick Magnus Ifver, 36, ur mormonkyrkan som han varit medlem i under 13 år.

 

- Det var jättejobbigt, jag var förkrossad. Men jag upptäckte att det var en enda stor bluff.
För 13 år sedan var Magnus Ifver en ung man som sökte efter livets mening. När han träffade två missionärer från mormonkyrkan, eller Jesu Kristi kyrka av sista dagars heliga, som den kallar sig, tyckte han att de kunde ge honom det han letade efter.

 

Under åren 1998-2002 studerade han vid Luleå tekniska universitet och var under tiden medlem i den mormonkyrka som finns i Luleå. Han gifte sig med Carina som gått i mormonkyrkan sedan hon var barn.

 

- Ofta när man går in i en församling är alla väldigt vänliga mot dig och bjuder hem dig. Många känner då att de mår bra och har hittat rätt i sin tro.

 

Så var det också för honom.

 

Stötte bort tankarna
- Visst undrade jag ibland över vissa saker i kyrkan, men jag stötte bort de tankarna.

 

Snart började det ställas krav på honom. Han skulle läsa både Bibeln och mormonernas skrifter dagligen. Han skulle betala tio procent av sin inkomst till mormonkyrkan - något som kontrollerades genom intervjuer.

 

- Den som intervjuar dig sägs vara en representant för Jesus Kristus. Därför kan man inte ljuga - det blir en känslomässig press. Den som inte betalar får inte besöka mormonernas tempel i Stockholm. Och får du inte komma in i templet kan du inte bli frälst. Vart alla pengar tar vägen vet jag inte.

 

Varje söndag skulle han gå på gudstjänsterna som brukade hålla på i tre timmar.

 

- Om du inte kommer ett par söndagar, ringer de och frågar var du varit.

 

Väldig press
Under sex månader arbetade han heltid som missionär i södra Sverige.

 

- Det är en väldig press på unga män att gå ut på heltidsmission.

 

Han fick aldrig ifrågasätta någonting av det som predikades.

 

- I så fall blev du direkt tillrättavisad och du kan också bli kallad till intervju hos disciplinära rådet. De kan bestämma att du antingen blir utesluten eller avstängd från vissa aktiviteter, till exempel bön och sakramenten under en period.

 

År 2002 flyttade Magnus och Carina Ifver till Magnus gamla hemort, Borlänge, där de fort satte gå i mormonkyrkan.

 

För drygt ett år sedan kände han att han ytterligare ville fördjupa sin tro och han började läsa på om mormonkyrkan och dess grundare och profet Joseph Smith.

 

"Mitt livs värsta chock"
Ju mer han läste desto mer arg och upprörd blev han. Han tyckte att allt han hade trott på var fullt av lögner och försköningar.

 

- Det var mitt livs värsta chock. Jag hade ju gett flera hundra tusen kronor, massor av tid och satt hela min identitet i rörelsen.

 

I januari i år gick både han och hans fru ur mormonkyrkan.

 

- Om bara jag hade gått ur hade det varit risk för skilsmässa. En mormon måste nämligen vara gift med en mormon för att ha chans att nå frälsning.

 

Efter att han gick ur mormonkyrkan har han inte haft mycket kontakt med medlemmarna.

 

- De har plockat bort mig från facebook och ringer aldrig.

 

Deprimerad
Däremot har han och hans fru inga problem att ha kontakt med hennes mamma och bror som fortfarande tillhör mormonkyrkan.

 

Efter utträdet gick Magnus Ifver till en präst några gånger för att få råd.

 

- I höstas var jag ganska deprimerad.

 

Nu börjar det kännas bättre och han vill gärna gå ut med sin historia om det kan hjälpa andra. Han har också engagerat sig i organisationen Hjälpkällan som stöttar människor som hoppat av olika sekter.

 

- Jag tycker det är viktigt att fler avhoppare har modet att stå upp mot de här rörelserna.

 

Ulrika Vallgårda

Publicerad 2009-08-03 00:17
Ändrad 2009-08-04 07:00
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek
Dela med andra: Facebook Dela på MySpace MySpace

Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
LTU-studenten och förra veckans bloggare på Kuriren.nu, Jonas Lindberg, körde LTU:s experimentbil till en topplacering i helgens tävlingar i Rotterdam.
Foto: Team Baldos

Baldos körde in på pallen

Luleå. 288 kilometer på en liter bensin - låter det som en utopi? Inte för LTU:s experimentbil Baldos III.

Gruvjobbare får lika mycket dagsljus

Kiruna. Skiftarbetare i LKAB:s gruva i Kiruna får inte mindre dagsljus än personer som jobbar dagtid ovan jord, visar preliminära forskningsresultat.

Tillhör du dem som brukar uppvakta din mor med en blomma på Mors dag? Nu kan du också skicka en hälsning via Norrbottens-Kuriren.
Foto: Andreas Wälitalo

Vill du hylla din mor?

Luleå. Har du upptäckt att det snart är Mors dag? Nu kan du skicka en särskild kärlekshälsning via Kuriren.nu och Norrbottens-Kuriren.

 

Minne för livet
Förgyll året med en rundresa

 

Heta öar
Semester i Italien

Tipsa Kuriren

måndag12.00 Tre Kronor hyllas i Kungsträdgården.
måndag14.30 Invigning av Kirunagruvans nya nivå.

 

Linus Johansson satte IFK Luleås tredje mål.
Foto: Göran Ström

IFK Luleå bjöd på målfest

Luleå. Det är inte bara vädret som är högklassigt denna söndag. IFK Luleå var minst lika bra.
MATCHEN DIREKT
Läs om matchen - minut för minut

Har du koll på nyheterna?

Luleå. Törs du kalla dig allmänbildad? Kuriren.nu:s frågesport om veckans nyheter avslöjar dig obönhörligt.

Marie-Louise Lind
Foto: Maria Ekman

Fortsätter söka saknade

Boden. Under lördagen sökte återigen Missing People efter den försvunna Bodenflickan Vatchareeya Bangsuan. De 30 som kommit för att delta i sökarbetet letade i områden tidigare inte genomsökts.

KONCENTRATION. Här gäller det att hålla tungan rätt i munnen och varken stöta ner bollarna eller spilla ut vattnet ur den fulla hinken.
Foto: Sabina Nilsson

Mästerligt handlag
med tunga maskiner

Bildspel Maskinförar-SM (17 bilder)
Stefan Nguyen.
Foto: Eija Dunder

Chockbesked
för klassiskt lag

Läs mer Eagles och 08 ute ur ligan
Blåljus - Försvinnandet i Boden

TV: Försvinnandet
i Boden

Svartvittt med berget i ryggen

TV: Svart och vitt
på alla plan
  

SPARAT PENGAR. För att ha råd med studentexamen har Lisa Stålnacke sparat pengar under årets lopp.
Foto: Roland S Lundström
Examensbalen, en dyr historia

Lisa har sparat till festen

Luleå. Inom kort stundar studentexamen med fest, glitter och glamour.
Lisa Stålnacke spenderar cirka 16.000 kronor.

Läs mer Oklart kring finansieringen Anton ratar balen
Nu är det dags att rösta fram säsongens bästa spelare i Northland Basket. Gör din röst hörd. Lämna din röst i dag.
Foto: Pär Bäckström

Vem var bäst
i Northland?

Vem har varit säsongens bästa spelare i Luleå Hockey? Det är du som bestämmer vem som blir
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
favoritspelare?

Nu är det dags att rösta fram säsongens lirare i LF Basket. Gör din röst hörd och se till att priset hamnar rätt.
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
LF-favorit?

LYCKLIG.
Foto: Petra Isaksson

Vem är Årets Luleåbo?

Luleå. I fjol hette han Hans Englund. Vem anser du är Årets Luleåbo 2013?

FIRAR I FÖRVÄG. Troligen blir det först någon gång i höst som det blir 75.000 Luleåbor. Men man firar det hela året.
Foto: Roland S Lundström

Luleå firar i förväg

Kommentera 1 inlägg
KRANEN VAKAR. Än återstår några stenar att lägga ut.
Foto: Linda Wikström

Från skamfläck till park

Kommentera 4 inlägg

Kurirens krönikör Åsa Petersen:
Oljehot eller hopp i Arktis?

Luleå. I dagens fredagskrönika tar Åsa Petersen upp klimathotet mot Arktis.

Foto: Patrik Johansson, Carina Jansson, Veronika Öberg, Johanna Sundström,
Maria Lidman och Rebecka Andersson

Vann du med din vårbild?

Luleå. Våren är något vi alla njuter av. Och fotograferar. Nu är Kuriren.nus vårbildstävling avgjord.

Bildspel Vårbilder 1 (20 bilder)     Bildspel Vårbilder 2 (23 bilder)
Bildspel Vårbilder 3 (20 bilder)     Bildspel Vårbilder 4 (16 bilder)

Logga in i vår nya portal

Luleå. Kurirens chefredaktör Mats Ehnbom uppmanar alla att gå in på Kurirens nya kundserviceportal och registrera sig som användare.

Kommentera 21 inlägg
VAR FJÄRDE UNDERKÄNNS. 25 procent av skogsföryngringarna på privatägd mark i Norrbotten är inte godkända. Riksgenomsnittet för alla ägartyper är 19 procent, enligt Skogsstyrelsen.
Foto: Sabina Nilsson

Länets skogar blir allt glesare
Kommentera 1 inlägg

Veckans bloggare

Johanna Andersson
Här är veckans bloggare

Frågan

På söndag är det mors dag. Ska du uppvakta din mamma?
Ja
Nej

Bloggare


Klicka här!

Fansens favorit - Rösta

Foto: Scanpix

Vem är din favorit?

Foto: Bengt-Åke Persson

Vem får din röst?

Foto: Linda Wikström

Vem är din favorit?

Läs mer

FINURLIG. Torgil Blom skriver gärna små meningar med underfundiga budskap. I fjol gav han ut boken Så här efteråt som har självbiografiska tendenser.
Foto: Maria Ekman

Bloms bakvända sanning

FÄRGGLATT. Tommy Engström fick skjuts i en klargrön Buick från 1950.
Foto: Maria Ekman

Veterantur för veteraner

SVAL. Hunden Tottie sitter i baksätet på en väl vädrad bil. Så ska det se ut i värmen.
Foto: Bertil Ericson

Slarvet hotar hundarnas liv

STRÅLANDE. Vindstilla och solsken. En fin dag på golfbanan. Foto: Ida Axelsson
Foto: Ida Axelsson

Luleå bortglömt i solkriget

Kurirens e-tidning

LÄS MER

Bilden är tagen på Sundom skola 1962. Bildens unika nummer är 2009002000838 och det hänvisar du till vid kontakt med stadsarkivet där du lämnar dina uppgifter om bilden.
Foto: Ulla-Britt Larsson

Under stundom i Sundom 

Cape East säljs nu bit för bit.
Foto: Sabina Nilsson

Cape East säljs bit för bit

Kommentera 1 inlägg
Solnedgång över Persöfjärden den 15 april.
Foto: Sivert Mässing

Blöt avslutning på april

Förra sommarens myggjakt resulterade i upptäckten av en ovanlig art som aldrig tidigare hittats i  Sverige. Den påträffades bland annat i Pajala.
Foto: Anders Lindström /SVA

Myggjakten fortsätter

Kalendern

Fler händelser »

Allmänt

25 maj - Gällivare Kurs Förena kropp och själ med Soul Body Fusion®
28 jun - Gällivare Midnattssolsträffen
6 jul - Gällivare Rallarmarschen

Kultur/Nöje

24 maj - Luleå UNDERHÅLLNING
31 maj - Luleå Underhållning
7 jun - Luleå Underhållning

Sport

25 maj - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Umedalens IF
15 jun - Gällivare Niliterrängen 2013
16 jun - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Själevads IK

Se mer tv

Proppen har släppt

TV: Här lossnar proppen

Nyrenoverade arenan snart klar för inflyttning

TV: Snart dags för uppkast

När dataspelen betyder mer än skola och kompisar

TV: Unga fast i spelmissbruk

Läs mer Uppvaknande om dataspelen
Kommentera 4 inlägg

Kurirens krönikör


Rubrik: "Oljehot eller hopp i Arktis?"

Twitter från sporten

BLOGGARE

Kurirens hockeyblogg
Jättetalangen är klar

Kurirens fotbollsblogg
40-åringarna imponerar i LSK

Basketbloggen
LeBron MVP

Andreas Lind
Andreas Lind

  

Stina Kajaso
Danmark

Kurirens skidblogg
Tack för den här säsongen!

Janne Olofsson
Janne Olofsson

Jan-Olov Nyström
Jan-Olov Nyström

Birgitta Wiik
Birgitta Wiik

Kalendern idag

    Se mer tv

    Hem till byn

    TV: Hem till byn

    Odramatisk islossning i Torneälven

    TV: Nu släpper isen greppet

    Linda sätter fart på mammorna

    TV: Träna, men träna rätt

    Kolla in vädret

    SNABBLÄNKAR

    Läs vår historia

    Kuriren på Facebook

    Senaste nytt lokalt

    TT INRIKES/UTRIKES

    TT SPORT

    TT / KULTUR

    TT / EKONOMI


    Idag serveras:
     

      

       

    EXTRA FIN. Liv Johansson hade tagit på sig finaste röda klänningen när Svedjeskolan firade sitt 40-årsjubileum på fredagen.
    Foto: Eija Dunder

    Soligt jubileumsfirande

    Luleå. Svedjeskolan på Hertsön fyller 40 år i år. Det firades med öppet hus där barnen uppträdde med sång och dans för föräldrar, syskon och personal.
    Se Eija Dunders alla bilder från kalaset.

    SAKNAR STOLAR. Klara Josjö, Maja Taavola, Mia Lindfors, Kristina Persson, Louise Öqvist, Antonia Rosell och Tindra Notstrand har saknat stolar och bord under det senaste året. En samlingsmatta har också fastnat i den juridiska processen.
    Foto: Andreas Wälitalo

    Barnens arbetsmiljö hotas av rättstvist

    Luleå. Var god dröj - på obestämd tid. Det beskedet får rektorer som vill köpa möbler till klassrummen. Arbetsmiljön för Luleås barn hotas av en upphandlingstvist.

    Läs mer Rektorn: "Det är väldigt frustrerande"