Den gamla radiobunkern vilar i halvt förfall i Paglaområdet. Kuriren kunde i höstas berätta om att man börjat agera för att rädda bunkern undan total förödelse.
Vid ett möte på Försvarsmuseum på onsdagskvällen fastslogs strategierna. Mötet samlade ett 50-tal deltagare och en interimsstyrelsen på åtta personer utsågs. Konstituering sker inom kort.
Ansvar
I motsats till andra delar av Bodens fästning är inte radiobunkern byggnadsminnesförklarad. Den ägs av Fortifikationsverket som inte vill behålla ansvaret. Rivningshotet vilar över betongkolossen.
- Vi vill göra bunkern känd, bevara och rusta upp den. Bunkern kan utgöra en del i turistprojektet "Bodens hemliga rum" och bli en turistattraktion, säger Tage Jacobson, ledamot av interimsstyrelsen.
Bunkern och dess historia är väl dokumenterad i skrift och bilder.
- Vi måste bevara en mycket viktig historisk del av Boden, första stället i Sverige med rundradiosändningar, understryker Tage Jacobson.
Boden Radio byggdes 1914. Den bestod av en radiostation och tre 108 meter höga antennmaster. Två år senare byggdes stationen om till en betongbunker i två plan, avsedd att klara angrepp från den tidens vapen.
Ursprungligen skulle radiostationen säkerställa kontakterna mellan riksledningen och det nybyggda försvarslåset i norr, Bodens fästning.
Med tiden kom Boden Radio att användas som länk för telegrafiska nyhetsmeddelanden, som sjöräddningscentral, rundradiostation och lokalstation åt Radiotjänst i Stockholm.
Håkan Zerpe
hakan.zerpe@kuriren.com
0921/53913