| | Familjeannonser | Familjeannonser
Tisdag 21 Maj 2013
Mer väder...
Luleå: 13.9°C
vind: 3.1m/s
köldfaktor: 13.2 °C
 
HISTORISK TIDINGSLÄSARE. Forskaren Maurits Nyström har i sitt yrke ofta använt sig av dagstidningar som ett kompletterande historiskt prisma som på olika sätt bryter tidens händelser och förmedlar stämningar och åsikter. "Genom sin långa kontinuerliga historia har Kuriren betytt väldigt mycket för att göra samhället begripligt för norrbottningarna", säger Maurits Nyström.
Foto: Roland S Lundström
Laddar...

150 år/del 20: Nya tider kräver nya tankar

Luleå.

När de första dagstidningarna började ges ut för 400 år sedan var det ett tecken på ett samhälle i förändring där det som hände längre bort än i den egna orten plötsligt ansågs viktigt.

Att Norrbottens-Kuriren grundades för 150 år sedan är naturligtvis ingen slump - i samband med industrialiseringen breddades både tidningsläsandet och annonsmarknaden.

Länge var dagstidningarna ensamma på nyhetsarenan. Först 1925 sände Radiotjänst sitt första program, en högmässa som introducerades för lyssnarna av självaste Sven Jerring. 1959 sändes Norrbottenskvarten för första gången och innebar starten för regionala nyhetssändningar över hela landet.

I slutet av 1950-talet fick tv sitt genombrott, i Norrbotten startade sändningarna 1961. På den enda kanalen kunde man se tv 24 timmar i veckan. Farhågorna om minskat tidningsläsande kom dock på skam - mellan 1958 och 1975 ökade i stället läsandet med 25 procent.

Trodde på faxen
Från mitten av 1970-talet startade Sveriges Radios lokalradiosändningar över hela landet. Sedan dess har konkurrensen från annan media fortsatt att öka - nya radio- och tv-kanaler har vuxit upp som svampar ur jorden. För att inte tala om konkurrensen från det vi kallar sociala medier - i Sverige har den stora medieexpansionen framför allt ägt rum efter 1990.

I Norrbottens-Kurirens framtidsrapport Nu river vi murarna från 1991 talas det frankt om telefaxen som "i slutet av 90-talet kommer att finnas i de flesta hushåll" men också om att kostnaderna för de nya biltelefonerna uppgår till hundratusentals kronor varje år. Så här efteråt kan man naturligtvis kosta på sig att le. Men kanske bör man stanna upp ett tag och fundera över det omöjliga i att förutspå en framtid med allt vad den innebär av teknikutveckling, omvärldsförändringar och nya mönster. Kort sagt - vi vet en hel del, men långt ifrån allt och tvärsäkra påståenden ökar risken att hamna i galen tunna.

Förhastade slutsatser
I Norrbotten drogs under några år förhastade slutsatser om de gamla näringarnas förestående undergång, eftersom ingen kunde förutspå den uppsvingsperiod som världsekonomin gick in i vid början av 2000-talet och som kom att påverka länet starkt.

-  Grunden för en förståelse av behovet för förnyelse når man genom att erkänna att tidigare utvecklingsstadier har varit rationella för sin tid. Att fackföreningarnas solidariska och kollektiva agerande varit nödvändigt, att folkrörelserna fungerat som samhällsbyggande rörelser under mer än ett sekel och att välfärdsprogram inom stat, landsting och kommun ökat den individuella tryggheten och friheten för folkflertalet. Att förringa betydelsen av tidigare utvecklingsepoker tror jag är ett misstag, de historiska sammanhangen har stor betydelse när framtiden ska formas, säger Maurits Nyström, ekonomisk historiker vid Uppsala universitet och bland annat en av författarna till boken Dokument Norrbotten som beskriver länets första 200 år.

Stor betydelse
Som forskare har Maurits Nyström ofta använt sig av dagstidningar som ett kompletterande historiskt prisma som på olika sätt bryter tidens händelser och förmedlar stämningar och åsikter.

-  Genom sin långa kontinuerliga historia har Kuriren betytt väldigt mycket för att göra samhället begripligt för norrbottningarna. Särskilt under perioden 1870 - 1910 när allt utvecklades och förnyades, då hade tidningen en avgörande betydelse för att förklara världen för människor som plötsligt skulle ut i lönearbete och i en rad för dem nya omständigheter. Men även senare. Generellt sett är det just förmågan att förklara olika sammanhang som gör en tidning viktig ur ett historiskt perspektiv, säger Maurits Nyström.

Nils Gustav Lundgren, också han ekonomisk historiker, med ett förflutet som avdelningsdirektör vid länsstyrelsen i Norrbotten, har ofta återkommit till vad man sammanfattningsvis kan kalla länets mentala klimat.

Stora problem
Att Norrbotten mer än andra regioner i Sverige fått brottas med omställningsproblem har sannolikt att göra med att länets produktionsstruktur varit mer förankrad i den tunga råvarubaserade industrin än flertalet av landets övriga län.

Men Nils Gustav Lundgren tror inte att det är hela sanningen.

-  En avgörande fråga för ett samhälles förmåga att hantera svårigheter gäller dess dominerande mentalitet. Alldeles för länge fortsatte den offentliga eliten i Norrbotten att gruppera sig kring det som utgjorde strukturproblemen i stället för att gå vidare och anpassa sig till en ny tid. I Umeå anammade politikerna redan på 1980-talet regionforskningens nya rön och satsade på kultur, kreativitet och jämställdhet. I Norrbotten fortsatte politikerna att kräva statliga hjälpinsatser och på köpet framställde de sin egen region som väldigt oattraktiv. I dag kan vi bara konstatera att Umeå växer, medan Luleå inte gör det på samma sätt, säger Nils Gustav Lundgren, som i dag är knuten till Centrum för regionvetenskap vid Umeå universitet.

Dystra prognoser
Enligt hans synsätt startas de nya jobben framför allt inom tjänstesektorn och för att bilda ett bra underlag för samhällsservice behöver vi få fram regioncentra med cirka 120.000 invånare.

-  Självklart betyder det mycket för Pajala kommun att ett företag startar en gruva, eller för Kiruna att LKAB drar till sig ytterligare arbetskraft. Men den ödesfråga som står på dagordningen numer är om småorterna i Norrbotten är tillräckligt roliga att leva i för att locka till sig välutbildade, talangfulla och driftiga individer som är beredda att satsa sina liv och sina talanger här, säger Nils Gustav Lundgren.

Just nu är prognoserna dystra, menar han, och många orter i länet bör nog ställa in sig på att kunna härbärgera ambulerande arbetskraft. Hoppet står till att Norrbotten börjar kommunicera en annan bild av länet än att det här flödar av värdefulla råvaror, hur viktiga de än är. Dessutom hoppas han att historien kommer till hjälp.

Fördel för länet
-  Om den negativa demografiska utvecklingen för hela Norrlands del ska kunna brytas då handlar det uteslutande om att skapa förutsättningar för växande tjänstenäringar, helst också av kunskaps- och utbildningsintensivt slag, och att ha ett samhällsklimat som bland annat underlättar och uppmuntrar immigration från andra länder Någon annan framtid finns inte som alternativ till en långsiktigt fortsatt befolkningsminskning eller, i bästa fall, stagnation. Genom sin näringslivsstruktur har Norrbottens samhällsutveckling alltid varit intimt kopplad till internationella sammanhang och rent kulturellt är människorna här ganska vana att leva i en mångkultur. Det kan bli en fördel nu.

Marianne Söderberg

Publicerad 2011-12-14 04:05
Ändrad 2011-12-16 10:58
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek
Dela med andra: Facebook Dela på MySpace MySpace

Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Bilen flydde från fyndplatsen

Det var en bil av likande modell som flydde från fyndplatsen mitt framför ögonen på polisen och Kurirens fotograf.
Foto: Pressbild Nissan

Boden. Ett av tipsen som polisen utreder kommer från Norrbottens-Kuriren. Det handlar om en bil som avvek från fyndplatsen på ett uppseendeväckande sätt och sedan sågs igen på annan intressant plats under tisdagen.

Kommentera 0 inlägg
Mjösjöberget där delar av Vatchareeya Bangsuans hittats.
Foto: Linda Wikström

Många poliser - inga fynd

Boden. Omkring 25 poliser har under dagen sökt av terrängen vid fyndplatsen och följt upp tips som har lämnats in. Men utan resultat.

Polisen höll presskonferens efter kroppsfynd

TV: Hela presskonferensen 

Luleå. Missade du Kuriren.nus och 24Norrbottens direktsändning från förmiddagens presskonferens? Nu kan du se hela sändningen i repris.

Polisaktivitet vid bostaden


Foto: Petra Isaksson

Boden. Ett bostadsområde i Boden har varit högintressant för polisen under tisdagen.

Läs mer Handlar det om styckmord?

Sökte på fel ställe

Boden. Polisutredarna valde tidigt att koncentrera sökandet till ett skogsparti i närheten av Åberget.


Är det ett styckmord?

Luleå. Polisen misstänker brott bakom de funna kroppsdelarna på Mjösjöberget i Boden.

Polisen flyttar avspärrningarna vid Gammelängsberget.
Foto: Maria Ekman

Avspärrningarna utökas

Boden. Polisen utökar på tisdagsmorgonen det avspärrade området på Gammelängsberget öster om Boden.

Läs mer Kommunen äger byggnaden vid fyndplatsen
Yngve Taavola.
Foto: Maria Ekman

"Vi får lugna oss"

Boden. Yngve Taavola har hört talas om att polisen gjort vissa fynd, men han vill inte dra några slutsatser.

Marie-Louise Lind, Missing people.
Foto: Maria Ekman

De gjorde fyndet

Boden. Sex personer från Missing People gjorde fyndet vid Mjösjöberget.

Tillhör du dem som brukar uppvakta din mor med en blomma på Mors dag? Nu kan du också skicka en hälsning via Norrbottens-Kuriren.
Foto: Andreas Wälitalo

Vill du hylla din mor?

Luleå. Har du upptäckt att det snart är Mors dag? Nu kan du skicka en särskild kärlekshälsning via Kuriren.nu och Norrbottens-Kuriren.

Mc-jakt slutade på gågata

Luleå. UPPDATERAD VERSION. Poliskontrollen slutade med en vansinnesfärd genom centrum. 

Yvonne Ståhlnacke.
Foto: Andreas Wälitalo

Här är nya kommunalrådet

Luleå. Nu är det klart. De blir Luleås nya kommunalråd.

Kommentera 1 inlägg

Anhållna för grovt brottt

Haparanda. En person fick föras till sjukhus med svåra skador efter en brutal misshandel under måndagen.

Finns du på klassfotot?

Luleå. På bilden över skolgården i Råneå står en skara elever. Nu behöver vi din hjälp att känna igen dem.

Northland resources lanserade på måndagen ett nytt obligationserbjudande.
Foto: Andreas Wälitalo

Northland
behöver mer tid

Pajala. Northland resources lanserade på måndagen ett nytt obligationserbjudande.

Kommentera 6 inlägg
Landstingsdirektören Gunnar Persson lämnar sitt jobb på egen begäran.
Foto: Mattias Forsberg

Landstings-
direktören avgår

Luleå. Gunnar Persson lämnar på egen begäran sitt uppdrag som landstingsdirektör.

Kommentera 1 inlägg

Övertorneå dyrast i landet

Luleå. Övertorneå har de högsta elnätsavgifterna i hela landet. Det visar en ny undersökning.

Kommentera 1 inlägg
LTU-studenten och förra veckans bloggare på Kuriren.nu, Jonas Lindberg, körde LTU:s experimentbil till en topplacering i helgens tävlingar i Rotterdam.
Foto: Team Baldos

Baldos körde in på pallen

Luleå. 288 kilometer på en liter bensin - låter det som en utopi? Inte för LTU:s experimentbil Baldos III.

Gruvjobbare får lika mycket dagsljus

Kiruna. Skiftarbetare i LKAB:s gruva i Kiruna får inte mindre dagsljus än personer som jobbar dagtid ovan jord, visar preliminära forskningsresultat.

SPARAT PENGAR. För att ha råd med studentexamen har Lisa Stålnacke sparat pengar under årets lopp.
Foto: Roland S Lundström
Examensbalen, en dyr historia

Lisa har sparat till festen

Luleå. Inom kort stundar studentexamen med fest, glitter och glamour.
Lisa Stålnacke spenderar cirka 16.000 kronor.

Läs mer Oklart kring finansieringen Anton ratar balen

Har du koll på nyheterna?

Luleå. Törs du kalla dig allmänbildad? Kuriren.nu:s frågesport om veckans nyheter avslöjar dig obönhörligt.

LYCKLIG.
Foto: Petra Isaksson

Vem är Årets Luleåbo?

Luleå. I fjol hette han Hans Englund. Vem anser du är Årets Luleåbo 2013?

KONCENTRATION. Här gäller det att hålla tungan rätt i munnen och varken stöta ner bollarna eller spilla ut vattnet ur den fulla hinken.
Foto: Sabina Nilsson

Mästerligt handlag
med tunga maskiner

Bildspel Maskinförar-SM (17 bilder)
Stefan Nguyen.
Foto: Eija Dunder

Chockbesked
för klassiskt lag

Läs mer Eagles och 08 ute ur ligan
FIRAR I FÖRVÄG. Troligen blir det först någon gång i höst som det blir 75.000 Luleåbor. Men man firar det hela året.
Foto: Roland S Lundström

Luleå firar i förväg

Kommentera 1 inlägg
KRANEN VAKAR. Än återstår några stenar att lägga ut.
Foto: Linda Wikström

Från skamfläck till park

Kommentera 5 inlägg

Kurirens krönikör Åsa Petersen:
Oljehot eller hopp i Arktis?

Luleå. I dagens fredagskrönika tar Åsa Petersen upp klimathotet mot Arktis.

Nu är det dags att rösta fram säsongens bästa spelare i Northland Basket. Gör din röst hörd. Lämna din röst i dag.
Foto: Pär Bäckström

Vem var bäst
i Northland?

Vem har varit säsongens bästa spelare i Luleå Hockey? Det är du som bestämmer vem som blir
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
favoritspelare?

Nu är det dags att rösta fram säsongens lirare i LF Basket. Gör din röst hörd och se till att priset hamnar rätt.
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
LF-favorit?

Logga in i vår nya portal

Luleå. Kurirens chefredaktör Mats Ehnbom uppmanar alla att gå in på Kurirens nya kundserviceportal och registrera sig som användare.

Kommentera 21 inlägg
  
Näst sista åtalet mot Quick har lagts ned.
Foto: Yvonne Sell/SvD/Scanpix

Inget åtal för Appojauremord

Veckans bloggare

Johanna Andersson
Jag äter med ögonen

Frågan

Teknikens Hus i Luleå firar 25 år i år. Har du varit där på besök?
Ja
Nej

Bloggare

Mors dag


Klicka här!

Fansens favorit - Rösta

Foto: Scanpix

Vem är din favorit?

Foto: Bengt-Åke Persson

Vem får din röst?

Foto: Linda Wikström

Vem är din favorit?

Läs mer

INSPIRERAD AV VERGILIUS. Vergilius Aeneiden har varit en stor inspirationskälla för Helena Looft under de sju år det tagit att färdigställa romanen Pappa, vet du vad jag drömde? Men Kurirens recensent förstår inte riktigt sambandet mellan alla klassiska intertexter och den stackars stockholmska Beatrice.
Foto: Åsa Stubbfält

Om ett eländes tillstånd

VAR FJÄRDE UNDERKÄNNS. 25 procent av skogsföryngringarna på privatägd mark i Norrbotten är inte godkända. Riksgenomsnittet för alla ägartyper är 19 procent, enligt Skogsstyrelsen.
Foto: Sabina Nilsson

Länets skogar blir allt glesare
Kommentera 1 inlägg

BÅTTUR. Kompisarna Linus Oscarsson och Viktor Gustavsson gav sig ut med gummibåt. Dock undkom de inte att bli blöta på färden.
Foto: Maria Ekman

Premiärdopp i Aldersjön  

FÄRGGLATT. Tommy Engström fick skjuts i en klargrön Buick från 1950.
Foto: Maria Ekman

Veterantur för veteraner

Kurirens e-tidning

LÄS MER

SVAL. Hunden Tottie sitter i baksätet på en väl vädrad bil. Så ska det se ut i värmen.
Foto: Bertil Ericson

Slarvet hotar hundarnas liv

STRÅLANDE. Vindstilla och solsken. En fin dag på golfbanan. Foto: Ida Axelsson
Foto: Ida Axelsson

Luleå bortglömt i solkriget

SOLO. Lukas Bergström i ett danssolo tillsammans med gruppen LÅ Rockers.
Foto: Ulrika Vallgårda 

Exiled showade loss

Bildspel Exiled showade loss (12 bilder)
Förra sommarens myggjakt resulterade i upptäckten av en ovanlig art som aldrig tidigare hittats i  Sverige. Den påträffades bland annat i Pajala.
Foto: Anders Lindström /SVA

Myggjakten fortsätter

Kalendern

Fler händelser »

Allmänt

25 maj - Gällivare Kurs Förena kropp och själ med Soul Body Fusion®
28 jun - Gällivare Midnattssolsträffen
6 jul - Gällivare Rallarmarschen

Kultur/Nöje

24 maj - Luleå UNDERHÅLLNING
31 maj - Luleå Underhållning
7 jun - Luleå Underhållning

Sport

25 maj - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Umedalens IF
15 jun - Gällivare Niliterrängen 2013
16 jun - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Själevads IK

Se mer tv

Svartvittt med berget i ryggen

TV: Svart & vitt på alla plan

Proppen har släppt

TV: Här lossnar proppen

Nyrenoverade arenan snart klar för inflyttning

TV: Snart dags för uppkast

Kurirens krönikör


Rubrik: "Oljehot eller hopp i Arktis?"

Twitter från sporten

BLOGGARE

Kurirens hockeyblogg
Guldhjälten har landat

Kurirens fotbollsblogg
Assi - BÄRENSTARK!

Basketbloggen
LeBron MVP

Andreas Lind
Andreas Lind

  

Stina Kajaso
Danmark

Kurirens skidblogg
Tack för den här säsongen!

Janne Olofsson
Janne Olofsson

Jan-Olov Nyström
Jan-Olov Nyström

Birgitta Wiik
Birgitta Wiik

Kalendern idag

    Se mer tv

    När dataspelen betyder mer än skola och kompisar

    TV: Unga fast i spelmissbruk

    Läs mer Uppvaknande om dataspelen
    Kommentera 4 inlägg
    Hem till byn

    TV: Hem till byn

    Linda sätter fart på mammorna

    TV: Träna, men träna rätt

    Kolla in vädret

    SNABBLÄNKAR

    Läs vår historia

    Kuriren på Facebook

    Senaste nytt lokalt

    TT INRIKES/UTRIKES

    TT SPORT

    TT / KULTUR

    TT / EKONOMI


    Idag serveras:
     

      

       

    EXTRA FIN. Liv Johansson hade tagit på sig finaste röda klänningen när Svedjeskolan firade sitt 40-årsjubileum på fredagen.
    Foto: Eija Dunder

    Soligt jubileumsfirande

    Luleå. Svedjeskolan på Hertsön fyller 40 år i år. Det firades med öppet hus där barnen uppträdde med sång och dans för föräldrar, syskon och personal.
    Se Eija Dunders alla bilder från kalaset.

    SAKNAR STOLAR. Klara Josjö, Maja Taavola, Mia Lindfors, Kristina Persson, Louise Öqvist, Antonia Rosell och Tindra Notstrand har saknat stolar och bord under det senaste året. En samlingsmatta har också fastnat i den juridiska processen.
    Foto: Andreas Wälitalo

    Barnens arbetsmiljö hotas av rättstvist

    Luleå. Var god dröj - på obestämd tid. Det beskedet får rektorer som vill köpa möbler till klassrummen. Arbetsmiljön för Luleås barn hotas av en upphandlingstvist.

    Läs mer Rektorn: "Det är väldigt frustrerande"