| | Familjeannonser | Familjeannonser
Tisdag 21 Maj 2013
Mer väder...
Luleå: 15.8°C
vind: 2.2m/s
köldfaktor: 15.4 °C
 
TUR I OTUREN. Den förre Luleå Hockeyforwarden Karl Fabricius råkade ut för en otäck olycka i KHL.
Foto: Andreas Wälitalo
Laddar...

Fabricius nära bli förlamad

Luleå. Karl Fabricius står utan kontrakt inför nästa säsong.

Nu berättar han om tacklingen som hade kunnat förlama honom, sjukhusvistelsen i Poprad - och ryktena om Luleå Hockey.

- Jag kunde inte röra mig och var helt säker på att jag brutit nacken, säger han.

Fakta

Karl Fabricius

Ålder: 29 år.

Bor: Har en lägenhet i Luleå.

Familj: Pappa Mats 59, mamma Anna 55, brodern John 31, systern Anna 26.

Yrke: Ishockeyspelare.

Klubbar: Avans SK, Luleå Hockey, Bodens IK, Kiruna IF, Piteå HC, Frölunda, Lev Poprad.

Aktuell: För ett nytt kontrakt med KHL-klubben Lev Prag.

"Glöm inte kamma dig", skriver jag i ett SMS innan vi träffas.

"Alltid kammad", svarar Fabricius.

Och det var också ungefär vad jag förväntade mig.

Karl Fabricius är symbolen för elitidrottsmän. Vältränad, ett yttre som smälter stål, en medvetenhet som lyser självförtroende - och väluppfostrad.

Ett exempel är när 29-åringen anländer och jag står i kassan för att betala kaffet så hinner han sätta sig ned vid bordet, men ställer sig direkt upp och tar i hand när kaffekopparna landat.

En hel del vatten har runnit under broarna sedan Avan SK:s bidrag till elitishockeyn ratades i Frölunda hösten 2009, återvände hem till moderklubben Luleå Hockey på ett tvåårskontrakt, men sedan inte fick förnyat förtroende efter semifinalsortin mot Skellefteå 2011.

Flera tidigare Luleåspelare i Poprad
Till slut hamnade Fabricius i det nybildade KHL-laget Lev Poprad tillsammans med de fyra andra tidigare Luleåspelarna Lubos Bartecko, Martin Chabada, Emil Lundberg och Alexander Hellström.

- Hockeyvärlden är inte så stor. Det är inte superkonstigt, men det roliga var att vi inte hade samma agenter, säger Karl Fabricius.

Säsongen tog slut redan i februari när klubben inte nådde slutspel och det
hade sina förklaringar. En ny ägare från Prag kom in under säsongen och för att inte äventyra kommande säsong drogs det i handbromsen och de dyra stjärnspelarna fick söka sig till nya klubbar.

Fabricius och Emil Lundbergs lagkamrat Martin Chabada försvann till schweiziska Biel bland annat.

- Vi fick kriga för överlevnad. Vi hade åtta-nio ordinarie spelare och fem-sex juniorer som de flyttats upp. Men de slovakiska juniorerna har inte samma
utbildning som svenska, säger Fabricius.

Mot slutet av säsongen kom dock smällen, som kunde ha förlamat den förre Luleåforwarden.

Karl Fabricius hoppade ut från båset i början av andra perioden i samband med ett byte, pucken kom på hans skridskor och han skickade iväg den
i rundeln för att starta ett anfall. I samma veva hade motståndarlaget en
avvaktande utvisning och spelaren som skulle sätta sig på botbänken tog ut sin frustration på Fabricius - smack.

Flög med huvudet före i sargen
- Precis när jag skickat pucken och stod på en skridsko kom den här killen. Det var en jäkligt stor kille och han träffade mig med en hård tackling i ryggen och jag träffade platt med skallen mot sargen.

- När jag låg på isen kände jag direkt en otrolig smärta från nacke och rygg och jag kunde inte röra mig. Varje andetag var väldigt smärtfyllt. Med distans förstår man att det var revbenen, men när jag låg där och kvicknade till efter några sekunder var jag helt säker på att jag brutit nacken.

På plats fanns också mor och far som rest ned från Luleå för att se sin son spela ishockey.

Men istället för match fick de följa efter ambulansen in till sjukhuset där det konstaterades blödningar mellan revbenen.

- Jag hade jäkligt tur, säger Fabricius.

Han fick sedan stanna kvar för observation över natten - och det blev en upplevelse i sig.

- Min mor liknade sjukhuset som Sverige på 50-talet fast det var nog inte
renoverat sedan dess. Jag kom in i en trång sal som jag delade med två andra patienter. Det kanske var två decimeter mellan sängarna. De andra var intagna för andra orsaker än jag var. De hade nog druckit lite för mycket och kunde inte riktigt ta hand om sig själva.

Delade nattduksbord
Besökstiden gick ut och han fick klara sig själv under natten med de andra två patienterna som sällskap.

Fabricius kunde inte resa sig upp i sängen för att gå på toaletten utan var tvungen att utföra sina behov liggandes på plats.

Liksom rumskamraterna.

- Sjuksystern pekade bara på en flaska, som stod bredvid sängen. Vi hade
alla fått varsin. Jag tänkte att det är bara att hålla sig för det kändes som att vi nästan delade säng med varandra. Men det tänkte inte de andra två killarna.

- Killen till höger om mig lutade sig mot mig varje gång så det kändes som att han kom över i min säng. Och han pissade säkert sju gånger under natten för att han hade druckit en hel del. Han låg på sidan och pissade mot mig så det var svårt att inte se vad han gjorde. När han var klar ställde han upp flaskan vid min tekopp för vi delade nattduksbord. Dessutom luktade han väldigt illa.

Fabricius fick vila fem dagar efter smällen, stå över en match, sedan skulle han kliva på igen.

- Jag känner fortfarande av sviterna ibland, men det är ingen fara. Smärtan liknade läkarna vid att bryta revbenen så nu vet jag hur det känns.

Hur är det lönemässigt att komma till KHL som elitseriespelare?

- Jag skulle aldrig säga hur mycket jag tjänar, men det är riktigt bra pengar. Det är inget snack om att det är en ekonomisk stark liga även om Poprad inte var i närheten av de ryska toppklubbarna.

- Men det är lite sekundärt. Jag ser det mer som en förmån. Att vara hockeyspelare är ett jäkligt kul liv och jag vill bara spela på så bra nivå som möjligt.

Inget bud från Luleå Hockey
Han kommer att tänka tillbaka på säsongen i Poprad med glädje.

För i Slovakien fick han en nytändning, som försvann i Luleå Hockey.

- Jag känner ett mycket bättre självförtroende nu än sista säsongen i Luleå när jag bara var frustrerad och inte fick spelet att fungera. Och det har gjort att hockeyn är betydligt roligare nu än vad jag känt sista åren.

Hur går tankarna runt karriären?

- Jag tycker inte hockeyn har varit så kul som sista året. Jag känner mig väldigt motiverad. Jag hoppas ha fem år kvar i kroppen. Sedan känner jag att det fortfarande finns att ta av.

Vad säger du om ryktena om en comeback i Luleå Hockey?

- Jag vet inte var ryktena kommer ifrån. Att Luleå skulle vara intresserat har inte jag hört. Några elitserieklubbar i Sverige är intresserade och jag pratade med min agent senast i onsdags (förra veckan) och sa att det helt klart är intressant. Men mitt mål är ett nytt kontrakt i Poprad som nu flyttat sitt KHL-lag till Prag.

Om Luleå kommer med ett konkret erbjudande?

- Det känns inte som att jag äger frågan, men Luleå Hockey är min moderklubb och det kommer alltid vara intressant. Det är den klubb som ligger mig varmast om hjärtat, så är det bara.

Jimmy Landström

Publicerad 2012-04-25 05:10
Ändrad 2012-04-26 07:28
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek
Dela med andra: Facebook Dela på MySpace MySpace

Läser in kommentarer till forumet, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...
Tillhör du dem som brukar uppvakta din mor med en blomma på Mors dag? Nu kan du också skicka en hälsning via Norrbottens-Kuriren.
Foto: Andreas Wälitalo

Vill du hylla din mor?

Luleå. Har du upptäckt att det snart är Mors dag? Nu kan du skicka en särskild kärlekshälsning via Kuriren.nu och Norrbottens-Kuriren.

Mc-jakt slutade på gågata

Luleå. UPPDATERAD VERSION. Poliskontrollen slutade med en vansinnesfärd genom centrum. 

Yvonne Ståhlnacke.
Foto: Andreas Wälitalo

Här är nya kommunalrådet

Luleå. Nu är det klart. De blir Luleås nya kommunalråd.

Kommentera 1 inlägg

Anhållna för grovt brottt

Haparanda. En person fick föras till sjukhus med svåra skador efter en brutal misshandel under måndagen.

Finns du på klassfotot?

Luleå. På bilden över skolgården i Råneå står en skara elever. Nu behöver vi din hjälp att känna igen dem.

Northland resources lanserade på måndagen ett nytt obligationserbjudande.
Foto: Andreas Wälitalo

Northland
behöver mer tid

Pajala. Northland resources lanserade på måndagen ett nytt obligationserbjudande.

Kommentera 5 inlägg
Landstingsdirektören Gunnar Persson lämnar sitt jobb på egen begäran.
Foto: Mattias Forsberg

Landstings-
direktören avgår

Luleå. Gunnar Persson lämnar på egen begäran sitt uppdrag som landstingsdirektör.

Kommentera 1 inlägg

Övertorneå dyrast i landet

Luleå. Övertorneå har de högsta elnätsavgifterna i hela landet. Det visar en ny undersökning.

Kommentera 1 inlägg
LTU-studenten och förra veckans bloggare på Kuriren.nu, Jonas Lindberg, körde LTU:s experimentbil till en topplacering i helgens tävlingar i Rotterdam.
Foto: Team Baldos

Baldos körde in på pallen

Luleå. 288 kilometer på en liter bensin - låter det som en utopi? Inte för LTU:s experimentbil Baldos III.

Gruvjobbare får lika mycket dagsljus

Kiruna. Skiftarbetare i LKAB:s gruva i Kiruna får inte mindre dagsljus än personer som jobbar dagtid ovan jord, visar preliminära forskningsresultat.

SPARAT PENGAR. För att ha råd med studentexamen har Lisa Stålnacke sparat pengar under årets lopp.
Foto: Roland S Lundström
Examensbalen, en dyr historia

Lisa har sparat till festen

Luleå. Inom kort stundar studentexamen med fest, glitter och glamour.
Lisa Stålnacke spenderar cirka 16.000 kronor.

Läs mer Oklart kring finansieringen Anton ratar balen

Har du koll på nyheterna?

Luleå. Törs du kalla dig allmänbildad? Kuriren.nu:s frågesport om veckans nyheter avslöjar dig obönhörligt.

LYCKLIG.
Foto: Petra Isaksson

Vem är Årets Luleåbo?

Luleå. I fjol hette han Hans Englund. Vem anser du är Årets Luleåbo 2013?

KONCENTRATION. Här gäller det att hålla tungan rätt i munnen och varken stöta ner bollarna eller spilla ut vattnet ur den fulla hinken.
Foto: Sabina Nilsson

Mästerligt handlag
med tunga maskiner

Bildspel Maskinförar-SM (17 bilder)
Stefan Nguyen.
Foto: Eija Dunder

Chockbesked
för klassiskt lag

Läs mer Eagles och 08 ute ur ligan
FIRAR I FÖRVÄG. Troligen blir det först någon gång i höst som det blir 75.000 Luleåbor. Men man firar det hela året.
Foto: Roland S Lundström

Luleå firar i förväg

Kommentera 1 inlägg
KRANEN VAKAR. Än återstår några stenar att lägga ut.
Foto: Linda Wikström

Från skamfläck till park

Kommentera 5 inlägg

Kurirens krönikör Åsa Petersen:
Oljehot eller hopp i Arktis?

Luleå. I dagens fredagskrönika tar Åsa Petersen upp klimathotet mot Arktis.

Nu är det dags att rösta fram säsongens bästa spelare i Northland Basket. Gör din röst hörd. Lämna din röst i dag.
Foto: Pär Bäckström

Vem var bäst
i Northland?

Vem har varit säsongens bästa spelare i Luleå Hockey? Det är du som bestämmer vem som blir
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
favoritspelare?

Nu är det dags att rösta fram säsongens lirare i LF Basket. Gör din röst hörd och se till att priset hamnar rätt.
Foto: Pär Bäckström

Vem är din
LF-favorit?

Logga in i vår nya portal

Luleå. Kurirens chefredaktör Mats Ehnbom uppmanar alla att gå in på Kurirens nya kundserviceportal och registrera sig som användare.

Kommentera 21 inlägg
  
Näst sista åtalet mot Quick har lagts ned.
Foto: Yvonne Sell/SvD/Scanpix

Inget åtal för Appojauremord

Veckans bloggare

Johanna Andersson
Dagens första måltid

Frågan

Teknikens Hus i Luleå firar 25 år i år. Har du varit där på besök?
Ja
Nej

Bloggare

Mors dag


Klicka här!

Fansens favorit - Rösta

Foto: Scanpix

Vem är din favorit?

Foto: Bengt-Åke Persson

Vem får din röst?

Foto: Linda Wikström

Vem är din favorit?

Läs mer

INSPIRERAD AV VERGILIUS. Vergilius Aeneiden har varit en stor inspirationskälla för Helena Looft under de sju år det tagit att färdigställa romanen Pappa, vet du vad jag drömde? Men Kurirens recensent förstår inte riktigt sambandet mellan alla klassiska intertexter och den stackars stockholmska Beatrice.
Foto: Åsa Stubbfält

Om ett eländes tillstånd

VAR FJÄRDE UNDERKÄNNS. 25 procent av skogsföryngringarna på privatägd mark i Norrbotten är inte godkända. Riksgenomsnittet för alla ägartyper är 19 procent, enligt Skogsstyrelsen.
Foto: Sabina Nilsson

Länets skogar blir allt glesare
Kommentera 1 inlägg

BÅTTUR. Kompisarna Linus Oscarsson och Viktor Gustavsson gav sig ut med gummibåt. Dock undkom de inte att bli blöta på färden.
Foto: Maria Ekman

Premiärdopp i Aldersjön  

FÄRGGLATT. Tommy Engström fick skjuts i en klargrön Buick från 1950.
Foto: Maria Ekman

Veterantur för veteraner

Kurirens e-tidning

LÄS MER

SVAL. Hunden Tottie sitter i baksätet på en väl vädrad bil. Så ska det se ut i värmen.
Foto: Bertil Ericson

Slarvet hotar hundarnas liv

STRÅLANDE. Vindstilla och solsken. En fin dag på golfbanan. Foto: Ida Axelsson
Foto: Ida Axelsson

Luleå bortglömt i solkriget

SOLO. Lukas Bergström i ett danssolo tillsammans med gruppen LÅ Rockers.
Foto: Ulrika Vallgårda 

Exiled showade loss

Bildspel Exiled showade loss (12 bilder)
Förra sommarens myggjakt resulterade i upptäckten av en ovanlig art som aldrig tidigare hittats i  Sverige. Den påträffades bland annat i Pajala.
Foto: Anders Lindström /SVA

Myggjakten fortsätter

Kalendern

Fler händelser »

Allmänt

25 maj - Gällivare Kurs Förena kropp och själ med Soul Body Fusion®
28 jun - Gällivare Midnattssolsträffen
6 jul - Gällivare Rallarmarschen

Kultur/Nöje

24 maj - Luleå UNDERHÅLLNING
31 maj - Luleå Underhållning
7 jun - Luleå Underhållning

Sport

25 maj - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Umedalens IF
15 jun - Gällivare Niliterrängen 2013
16 jun - Luleå Fotboll div 1 Norrland Notvikens IK - Själevads IK

Se mer tv

Svartvittt med berget i ryggen

TV: Svart & vitt på alla plan

Proppen har släppt

TV: Här lossnar proppen

Nyrenoverade arenan snart klar för inflyttning

TV: Snart dags för uppkast

Kurirens krönikör


Rubrik: "Oljehot eller hopp i Arktis?"

Twitter från sporten

BLOGGARE

Kurirens hockeyblogg
Jättetalangen är klar

Kurirens fotbollsblogg
Assi - BÄRENSTARK!

Basketbloggen
LeBron MVP

Andreas Lind
Andreas Lind

  

Stina Kajaso
Danmark

Kurirens skidblogg
Tack för den här säsongen!

Janne Olofsson
Janne Olofsson

Jan-Olov Nyström
Jan-Olov Nyström

Birgitta Wiik
Birgitta Wiik

Kalendern idag

    Se mer tv

    När dataspelen betyder mer än skola och kompisar

    TV: Unga fast i spelmissbruk

    Läs mer Uppvaknande om dataspelen
    Kommentera 4 inlägg
    Hem till byn

    TV: Hem till byn

    Linda sätter fart på mammorna

    TV: Träna, men träna rätt

    Kolla in vädret

    SNABBLÄNKAR

    Läs vår historia

    Kuriren på Facebook

    Senaste nytt lokalt

    TT INRIKES/UTRIKES

    TT SPORT

    TT / KULTUR

    TT / EKONOMI


    Idag serveras:
     

      

       

    EXTRA FIN. Liv Johansson hade tagit på sig finaste röda klänningen när Svedjeskolan firade sitt 40-årsjubileum på fredagen.
    Foto: Eija Dunder

    Soligt jubileumsfirande

    Luleå. Svedjeskolan på Hertsön fyller 40 år i år. Det firades med öppet hus där barnen uppträdde med sång och dans för föräldrar, syskon och personal.
    Se Eija Dunders alla bilder från kalaset.

    SAKNAR STOLAR. Klara Josjö, Maja Taavola, Mia Lindfors, Kristina Persson, Louise Öqvist, Antonia Rosell och Tindra Notstrand har saknat stolar och bord under det senaste året. En samlingsmatta har också fastnat i den juridiska processen.
    Foto: Andreas Wälitalo

    Barnens arbetsmiljö hotas av rättstvist

    Luleå. Var god dröj - på obestämd tid. Det beskedet får rektorer som vill köpa möbler till klassrummen. Arbetsmiljön för Luleås barn hotas av en upphandlingstvist.

    Läs mer Rektorn: "Det är väldigt frustrerande"