Mer väder...
Luleå: 11.3°C
vind: 0.0m/s
köldfaktor: 11.3 °C
Norrbottens-Kuriren
Måndag
6 September 2010


Tipsa Kuriren

Familjeannonser



Missa inte det nya numret av Norrbottens affärer


Klicka här för att läsa vår turisttidning Destination Norrbotten

I den vita björnens spår

BODEN.
I ett område på 65.000 kvadratkilometer längs Kanadas västkust ligger ett nybildat naturreservat. I denna så kallade temperade regnskog färdades naturfilmaren Göran Emerius från Boden under sex veckor, med målet att fånga den vita svartbjörnen på film.

 

- Det är en fascinerande miljö, säger han.
Tillsammans med skepparen och fotografen Pär Domeij och sin kusin Lars Emerius färdades Göran Emerius med segelbåt i reservatet i British Columbia, Kanada, nu i höstas. Den mycket täta skogen och det faktum att träden är beväxta med mossor innebär att det inte går att ta sig fram på något annat sätt. Särskilt mycket segling blev det inte heller fråga om, eftersom det i stort sett aldrig var tillräckligt med vind. Göran Emerius kom hem till Sävast från sin resa 6 oktober, med mängder av oredigerad film i bagaget.

 

- I östra delen av detta reservatsområde ligger höga berg och fjordar, inbäddade i tempererad regnskog. Den är ständigt grön, men det är inte tropisk regnskog det är frågan om. Närheten till Stilla havet ger området en alldeles egen karaktär, förklarar Göran Emerius.

 

Reservatet bildades 2006, genom en överenskommelse mellan urbefolkning, olika intresseorganisationer och provinsens styrande.

 

Ständiga regn
De ständiga och plötsliga regnen vållade vissa problem för själva filmandet. Dessutom var det besvärligt att ta sig fram till fots i de områden där gruppen steg i land. Där finns inga spår av människor, med undantag för ett fåtal indianbyar. Resans mål för Göran Emerius var ön Princess Royal Island.

 

- Där lever en svartbjörn som alltså är vit. Indianerna kallar den för "Spirit Bear" (andebjörn, reds. anm.) De har en speciell relation till den, men jag är inte helt klar över vad den betyder.

 

Den vita björnen är resultatet av en genetisk avvikelse. Göran Emerius berättar att det inte är fråga om albinism. Björnen har precis som den vanliga svartbjörnen svart nos och mörka ögon. En svart björnhona kan få en vit unge och en vit hona kan få en svart.

 

Inga vuxna björnar
Göran Emerius fick veta att varken indianerna eller de så kallade bäckvandrarna, som följer laxens vandringar och rapporterar till myndigheterna, hade sett en fullvuxen vit björn under en längre tid. Men Göran Emerius lyckades med sin kamera fånga en vit björnunge som under sin svarta mammas ledning försöker vada över en bäck. Han visar några filmsekvenser på storbilds-tv:n hemma i vardagsrummet.

 

- Det var lite synd att jag inte såg någon fullvuxen vit björn, men jag är glad att jag lyckades filma ungen. Det var fantastiskt spännande, säger han.

 

Vill bara ha hjärnan
I området där Göran Emerius och hans sällskap färdades vandrar laxen upp i varenda bäck. Det finns flera olika arter av lax och det är laxen som är grunden till den biologiska mångfalden i reservatet. Laxen blir föda åt björnarna, fåglarna och åt den livskraftiga vargstam som lever i området. Men vargarna är bara intresserade av en särskild munsbit från laxen, nämligen hjärnan.

 

- Det är lite konstigt. Björnen äter ju merparten. Men det hjälpte oss att kartlägga var vargarna fanns, vi följde de huvudlösa laxarna, säger Göran Emerius.

 

Vildmarken lockar
Han har gjort 13 resor till Alaska och två till ryska Kamtjatka. Göran Emerius upphör aldrig att fascineras av den orörda, rena vildmarken. Nu hoppas han att reservatsbildningen i British Columbia innebär att naturen kan bevaras och att urbefolkningen i området kan få möjlighet att exempelvis arbeta med så kallad ekotursim istället för att vara hänvisade till arbete åt skogsbolagen. Än har filmaren inga nya resplaner.

 

- Nu ska jag först sortera mina intryck, säger han.

 

Materialet ska resultera i en film i samarbete med Filmpool Nord.

 

Linda Kask
linda.kask@kuriren.com
0921/539 10

Publicerad 2007-10-22 01:08
Ändrad 2007-10-22 07:52
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Nyheter

  
Mecka för shoppare
Världens bästa shoppingstäder
 Heta weekendstäder
Hösthelg utomlands

Tipsa Kuriren
lördag 12.00 - Kulturnatten startar i Luleå och pågår till efter midnatt.
lördag 12.00 - TV-succén Antikrundan tittar på antikviteter i Kiruna



Dagen K gick över i Kulturnatt

I RÖRELSE. Roland Fransson och Mattias Isaksson förevisade Qigong.

Foto: Roland S Lundström

Luleå.Kulturnatten har avslutats i Luleå. En kraftfull satsning med många skepnader. Att vifta på svansen är också kultur, påvisar en rundtur Kuriren gjorde.
Roland Fransson och Mattias Isaksson, bilden till vänster, förevisade Qigong.




Från tidningen

LEDARE

Nöje

SPORT

Kultur


Frågan

Har du gjort ditt fria vårdval än?
Ja.
Nej.

Senaste nytt

Laddar...

Dygnets alla senaste nytt

KURIRENS E-TIDNING

Valet 2010



Kurirens hockeyblogg


Kurirens hockeyblogg
12 lag på 12 dagar - AIK

Veckans bloggare


C Bloggen
Lättsmält

Kurirens fotbollblogg


Kurirens fotbollsblogg
Sollefteå tappade poäng

Domarbloggen


Domarbloggen
Sköna namn i Sävast

Filmbloggen

Filmbloggen
M Night Shyamalan presenterar...

Magnus popblogg

Magnus Ekelund
Livet som utomjording.

Jonas på hemmaplan

Jonas Jonnerby
Svartöns Blues


Anna Hörnell i USA

Anna Hörnell
Om politisk trovärdighet

Kuriren på Facekbook

Valkompassen

Valkompassen

Chatta med Ehnbom

Foto: LINDA WIKSTRÖMFoto: LINDA WIKSTRÖM
Klicka här för att chatta med Kurirens chefredaktör.

24Norrbotten




PIF-bloggen


PIF-bloggen
Oj vilken vecka... helg..

IFK-BLOGGEN


Kalle Norrbin
Jaggen och ännu en dålig tatuering!

Lira-bloggen


Lira-bloggen
Då drar vi då!

PIF-blogg herrar

PIF-blogg
PGA-touren

LSK-bloggen

LSK-bloggen
KROSSA NOTAS =)

Alvik-bloggen

Alviks-bloggen
HE IS BACK!!!

Notas-bloggen

Notas-bloggen
Veckan som gått..

GMFF-bloggen

GMFF-bloggen
Skolvecka

Kiruna FF-bloggen

Kiruna FF-bloggen
Surströmming!

Assi-bloggen

Assi-bloggen
4 omgångar kvar.

Sävast-bloggen

Sävast-bloggen
Morön tog allt

Infjärden-blogg

Infjärden-blogg
Nedflyttning

kenyabloggen

Maria Vikström Nordmark
Flyttbestyr i Nairobi

Kuriren-TV

Bildspel

Väder

Vaderbild
> Femdygns väderprognos

Väglaget Direkt

Vaglaget




Telefon växel: 0920-26 29 00, Vardagar 8-17, helger stängt,
Besöksadress: Robertsviksgatan 5, Postadress: 971 81 Luleå
E-post nyhetsredaktionen: redaktionen@kuriren.com