Musiken är hög och stämningen på topp. Svetten rinner från de tappra motionärer som i timmar tar sig igenom sitt eget privata lopp.
På Step In kör man för tredje året en så kallad Vasaloppsspinning.
-Vi har olika arrangemang då och då. För vårt eget Vasalopp finns det ett stort intresse, berättar Annelie Bottne.
På vita duken framför motionärerna pågår det riktiga Vasaloppet i direktsändning. När elitåkarna på skidor kommer till kontrollerna är det fritt fram för spinnarna att lämna sina cyklar för att dricka blåbärssoppa och äta bananer.
Bertil Rensfeldt är en av deltagarna som trampar så att svetten rinner. Han tränar på gymet flera gånger i veckan, för det mesta blir det spinning.
-Jag tycker att det är bra träning. Det är kul att träna i grupp eftersom man sporrar varandra, säger han.
Han är med för tredje gången och han tycker att det är något speciellt över detta långa träningspass:
-Det är musiken och hela stämningen här inne som sporrar mig att orka. Och eftersom jag ändå skulle ha tittat på loppet så kan jag göra det samtidigt, säger Bertil Rensfeldt.
Fram till Mora kom hela gänget efter fyra timmar, 13 minuter och 45 sekunder. Precis som norrmannen Jörgen Aukland som vann det riktiga Vasaloppet.
Pia Bäckström
pia.backstrom@kuriren.com
0921/530 93