Mer väder...
Luleå: -10.1°C
vind: 0.9m/s
köldfaktor: -10.1 °C
Norrbottens-Kuriren
Tisdag
9 Februari 2010


Tipsa Kuriren

Familjeannonser



Läs Norrbottens-
Affärer >


Läs Luleå
Magasinet >
Sommartips i Norrbotten

Mia Gahne - en smakprofil

Mmmm ... smaka på tomaterna, de är helt ljuvliga, säger Mia Gahne och sträcker fram skålen med tomater från Viken i Skåne. Det är så här de ska smaka, slår hon fast och avslöjar att hon aldrig äter tomater på vintern. Råvaror efter säsong är Mias paroll.
Hon är skåningen som pluggade journalistik i Stockholm, mest för att slippa läsa internationell ekonomi, en kurs hennes mamma anmält henne till inför hemkomsten från Italien.
- Internationell ekonomi - vaaa? Jag bad henne att söka nåt annat, som journalistlinjen, åt mig istället men trodde aldrig att jag skulle komma in. Det gjorde jag.
Rejält upp i vikt
När Mia som 19-åring återvände från den italienska familj där hennes uppgift som guvernant var att lära barnen engelska hade hon skaffat sig ett genuint matintresse, något som satt sina spår:
- Jag gick upp tio kilo, inte ens mamma kände igen mig när jag överraskade henne och kom hem. Hon tog i hand och presenterade sig, haha.
Den italienska matmamman lagade all mat från grunden och skickade Mia på uppdrag som att gå till byaslaktaren och köpa tunt, tunt skivat kött när det vankades carpaccio. Köttet bars sen andaktsfullt hem över åkrarna.
När Mia var tillbaks i Sverige hade hon fått smak för italienska specialitéer men de var inte alldeles lätta att hitta här hemma.
- Nej, vi snackar 80-tal, en sån vanlig grej som pesto fanns inte i matbutiken. Jag fick leta i delikatessaffärerna.
Marmeladprovning hemma i köket
När Mia gått ut journalistlinjen ville hon hem till Skåne och jobbade under en rad år som reporter på Sydsvenskan och Kvällsposten innan hon bestämde sig för att bli sin egen.
Som frilansande reporter kom hon att få fler och fler uppdrag för reportagebyrån TT-spektra och i och med byråns behov av en matskribent kunde hon kombinera matpassion och jobb.
Till en början lagades jobbmaten hemma i köket, familjens barn är uppvuxna med matreportage och är vana vid marmeladprovsmakningar och att vara testpanel när Mia skapar nya recept.
Julbok tillsammans med Ernst
Numera rör hon dock ihop reportagematen på Matlabbet, ett provkök hon delar med andra matskribenter. Familjen bor nämligen sen några år i Stockholm, eftersom det var där både Mias och sambon Mats Olssons uppdragsgivare fanns.
Det är Mia som så gott som varje vecka skriver matreportagen till C, men hon är också involverad i flera andra spännande projekt.
I dagarna släpps exempelvis boken Jul med Ernst, där Mia både hjälpt till att laga maten och skrivit texten.
Uppföljaren Sommar med Ernst kommer till våren. Mia har också på gång en matbok med Börje Salming och en annan med Annika Sörenstam.
Egen paradrätt
Det är mycket som kretsar kring mat hemma hos Mia och hon lagar ofta och gärna även vardagsmaten hemma.
- Men efter en heldag på Matlabbet är jag glad om Mats fixat middagen. Då är jag bara sugen på något rakt och enkelt. Som köttfärssås.
Mia berättar att  det är en maträtt som alltid serveras när familjen kommer hem från sina resor "för då känns det att man är hemma".
- Efter många års laborerande har jag kommit fram till världens bästa köttfärssås, säger Mia som bjuder på receptet som du hittar  här nedan.
Birgitta Lindvall Wiik

Publicerad 2009-10-10 09:57
Ändrad 2009-10-10 10:05
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...

Nyheter


 Matpatrullen:                                   

Bra pasta på rockbaren

Heroes är kanske mest känt som rockbaren, där den musikintresserade kan lyssna på musik kvällstid. 
FRÅGANVad ger du Heroes för betyg?
1) 2) 3) 4) 5)  
Heroes Pastabar.
 

  
Möt sommaren
Upptäck Afrodites ö
 Drömboende
Semesterhus i sommar
Tipsa Kuriren
idag 19.00 - Plannja spelar bortamatch. För motståndet står Uppsala.
Onsdag 19.00 - HT Bandy jagar slutspelsplats. Laget möter Broberg hemma.


 Raka puckar på Kuriren.nu              

"Elitseriens bästa lag"

Luleå. "Stundtals är vi Elitseriens bästa lag".
Luleå hockeys back Johan Franssson är gäst i veckans avsnitt av Kuriren.nus hockeymagasin Raka puckar.
.
Video Raka Puckar Del 6  



Från tidningen






SPORT

Nöje

Kultur

Hemmavid

LEDARE


Fler Tidningsartiklar

Alla hjärtans dag

  
Har du fått någon Alla hjärtans dagshälsning? Klicka här för att ta reda på det.

Veckans bloggare


Fanny Pekkari
Solenergi

Frågan

På söndag är det Alla hjärtans dag. Ska du uppvakta någon?
Ja
Nej

24Norrbotten



Senaste nytt

Laddar...

Dygnets alla senaste nytt

Vinter-OS


c bloggen


C Bloggen
Iband går det undan ...

C-MAGASINET


Klicka här för
att läsa helgbilagan

sportbloggen


Sportredaktionens omklädningsrum
Felbeslut av "Osten"

Kurirens hockeyblogg


Kurirens hockeyblogg
Sekunddrama - igen


Chatta med Ehnbom

Foto: LINDA WIKSTRÖMFoto: LINDA WIKSTRÖM
Klicka här för att chatta med Kurirens chefredaktör.

Nöjesbloggen

Joni Nykänen
En till amerikansk Movits-hyllning

Helens kattblogg

Helen skriver om katter
Beresta katter

Petras blogg

Petra Freudenthal
Lördagscirkus

Magnus popblogg

Magnus Ekelund
Bloggavslutning

Mats hårdrocksblogg

Mats Gröning
Vad har jag gjort?

Lisas reseblogg

Resebloggen
Destiantion Hanoi

annas basketblogg

Anna Brännvall
Jag längtar till våren...

kenyabloggen

Maria Vikström Nordmark
BE HAPPY!

Jonas på hemmaplan

Jonas Jonnerby
Yes we can!

Bengt på meänkieli

Bengt Pohjanen
Meänmaan kirjalisuushistooria

Föräldrabloggen

Luleå föräldraförening Hem och Skola
Tjat och gnat!

Anna Hörnell i USA

Anna Hörnell
Fröken Hörnell/Cooper/Jagger

Bildspel

Kuriren-TV

Väder

Vaderbild
> Femdygns väderprognos

Väglaget Direkt

Vaglaget




Telefon växel: 0920-26 29 00, Vardagar 8-17, helger stängt,
Besöksadress: Robertsviksgatan 5, Postadress: 971 81 Luleå
E-post nyhetsredaktionen: redaktionen@kuriren.com