– Det känns tomt. Xavi var den bästa hunden någonsin, säger Jonas Ekström.
Den 7-åriga sällskapshunden försvann från hemmet i Unbyn sent på måndagskvällen. Trots att familjen Ekström gav sig ut och letade i nattmörkret återfanns aldrig retrieverhunden.
Det var först morgonen efter som familjen fick veta vad som hänt Xavi som fått sitt namn efter en känd spansk fotbollsspelare.
En person kontaktade familjen Ekström och berättade att han skjutit hunden i tron att det var en räv.
Beskedet väckte stor förstämning.
– Vi har haft Xavi sedan han var liten valp. Det var den snällaste av hundar, viftade alltid glatt på svansen och sökte kontakt med alla. Jag kan inte förstå hur man kan missta Xavi för en räv. Han beter sig inte som en räv och öronen står inte upp på honom, förklarar Jonas Ekström.
Händelsen har anmälts till polisen, som inte hunnit undersöka om det föreligger något uppsåt till brott. Om det går att fastställa att det finns ett uppsåt är skadegörelse en tänkbar brottsrubricering.