Böter för spark mot polisbilen

Sparkarna mot polisbilen kostar honom tio tusen kronor plus 7 089 kronor i reparationskostnader. Plus 800 kronor till brottsofferfonden.

Piteå2015-11-17 16:36

Men 22-åringen från en av Piteås byar döms inte bara för skadegörelse mot polisbilen. Med i domen finns också en olovlig körning under sommaren 2015, sedan han kört motorcykel utan att ha behörighet till det.

Sparkarna mot dörren på en polisbil, utdelade han i mitten av september vid en hamburgerrestaurang i Piteå kommun. En polis som bevittnade skadegörelsen vittnade i rättegången mot 22-åringen.

Denne erkände båda brotten i tinget. Hans dom blev 100 dagsböter á 100 kronor plus ersättning till brottsofferfonden och skadestånd till Polismyndigheten för att reparera polisbilen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om