Fakta
Fakta/ Högkostnadsskyddet
Gränsen för frikort i sjukvården höjs till 1 100 kronor 1 januari 2012.
Samtidigt höjs maxgränsen för hur mycket vi får betala för läkemedel under ett år till 2 200 kronor.
Totalt innebär det 600 kronor mer per år för den som når upp till båda högkostnadsskydden.
Det är en höjning med 22 procent.
Senast högkostnadsskydden höjdes var 1997 respektive 1999.
Höjningen gäller alla som inleder en högkostnadsperiod efter årsskiftet.
Källa: Socialdepartementet (TT)
I snart 15 år har gränsen för hur mycket en patient får betala för att gå till doktorn legat på 900 kronor per år. Enligt regeringens budgetförslag höjs den gränsen till 1 100 kronor. Samtidigt höjs gränsen för läkemedelsfrikortet från 1 800 till 2 200 kronor.
Frågan har varit en het potatis för snart sagt alla socialministrar sedan slutet av 1990-talet. I takt med att patientavgifterna höjts i vården så har allt fler kommit upp i frikort. För en patient i Kalmar eller Västerbotten räcker det i dag med tre besök hos husläkaren och ett sjukhusbesök för att nå gränsen där vårdbesöken blir gratis resten av tolvmånadersperioden.
Pengar till vården
I många landsting har patientavgifterna höjts ganska lite sedan slutet av 1990-talet.
– De små höjningarna beror på högkostnadsskyddet. Det har inte funnits så mycket utrymme för höjningar, säger Roger Molin, sektionschef på Sveriges Kommuner och Landsting.
Göran Hägglund framhåller att det inte är statens ekonomi som stärks.
– De här medlen ska gå oavkortat till sjukvården. Det handlar om en miljard kronor som går till landstingen.
Flera remissinstanser, även de som tillstyrkt förslaget, har pekat på att det redan i dag finns människor som inte har råd att hämta ut läkemedel eller gå till doktorn.
– Den som har socialbidrag har möjlighet att få socialbidrag för att säkerställa att man får den medicin man behöver och har råd att gå till doktorn, resonerar socialministern.
Gör inte vågen
Han hänvisar till att många fått det bättre ekonomiskt tack vare jobbskatteavdraget.
– Och många av våra äldre kommer att få en god uppräkning av pensionen under nästa år.
En av kritikerna är just pensionärsorganisationen PRO.
– Jag räknar inte med att de kommer att göra vågen inför det här förslaget, säger Göran Hägglund.
Socialdemokraternas talesman Lena Hallengren kallar förslaget en försämring.
– Det här är ett förslag som slår mot kroniker, långtidssjuka och äldre. Det är ett orättfärdigt förslag att lägga i en tid när man dessutom nekar pensionärer andra typer av reformer eller tillskott, säger hon.
Christina Lucas/TT