INRAMADE AV BIKUPEMÖNSTER. Civililngenjörsstudenterna Jonas Haraldsson, Emma Berggren och Susanne Segerstein vid universitetets arkitektkurs hos avdelningen formgivning och bygg har varit med att skapa byggmönstret som inspirerats av en bikupa.
Foto: Linn Kangas Fantenberg
+ Visa bildtexten
Bikupans mönster inspirerade studenter
Luleå. Det började med ett mönster av en honungskaka som fascinerade.
Efter fyra månaders arbete står nu ett annorlunda verk färdigt. En ny teknik att bygga har skapats med bikupan som inspiration.
På måndagen var det dags att visa upp "bikupan" vid universitetet i Luleå.
Det är doktorand Mania Aghaei Meibodi, med rötter i Iran, och åtta civilingenjörsstudenter vid arkitektkursen formgivning och bygg, som svarat för skapelsen.
- Modellen har formats via ett algoritmiskt dataprogram. Av alla de 1.358 plattorna och 1.728 fogarna av masonit är ingen modul identiskt lik någon annan bit. Alla bitar har tagits fram med en laserskärare och sedan har vi tillsammans byggt och fogat samman "bikupan", berättar studenten Jonas Haraldsson, 24, Gävle, när han var med och visade upp skapelsen i en korridor i universitetets
F-hus.
Ny syn på arkitektur
- Det här projektet har genomförts med mycket avancerad digital modellering som kan förändra synsättet på arkitektur i framtiden. Vår förhoppning är att användningen av dessa tekniker kommer att leda till mer ekonomiskt effektiv produktion av byggnader, som dessutom är konstnärligt och konceptuellt spännande, säger
Mania Aghaei Meibodi.
- Det har varit väldigt knepigt att bygga ihop alla moduler. Men den har nu en extrem hållbarhet. Den naturliga geometrin i "bikupan" minimerar dessutom materialmängden, vikten och kostnaden i framtida byggnader, menar student Susanne Segerstein, 25, Malmö, som också var med vid presentationen på måndagen.
Rofylld paviljong
- Med bikupemodeller ökar variationerna och dynamiken i arkitekturen. Det vi skapat och byggt upp här fungerar som en rofylld paviljong. Det har varit intressant att delta i jobbet med att göra något större än bara modeller. Här kan man gå in i "bikupan" och studera uppbyggnaden. Skulpturen är 6,5 meter lång, 3 meter som bredast och 2,6 meter hög, säger student
Emma Berggren, 25, Umeå.
Roland Johnson
roland.johnson@kuriren.com
0920/26 29 58