Vi tackar nej till jobb som betalas under 24.000 kronor i månaden, det upproret bland blivande sjuksköterskor startade i Umeå och sprids nu över landet.
På måndagen möttes majoriteten av de 78 sjuksköterskeelever på LTU som tar examen i vår för att diskutera situationen. Med på mötet var även Erica Ohlsson, vice ordförande för Vårdförbundet Norrbotten.
- För en månad sedan var intresset lågt men nu är vi med på kartan och det är extra roligt, sade hon till Kuriren.
Max 22.000
En nyutexaminerad sjuksköterska erbjuds en ingångslön på högst 22.000 kronor i månaden av Norrbottens landsting och i många fall lägre. Kommuner och privata arbetsgivare kan betala något mer medan Umeå sjukhus har 21.500 kronor som tak i ingångslön.
- 21.000 är en kass lön och 24.000 är en dålig lön men den kan vara en bra början, sade Axel Hordnes.
Tanken är att sjuksköterska dels ska bilda opinion för högre lön men även handfast utnyttja den brist på sjuksköterskor som råder och vägra ta jobb för lägre lön än 24.000 kronor - "nej, tack men då letar jag vidare".
Ett krav som väckte viss vånda bland många av de församlade.
Alla måste ställa upp
- Ja, det känns jobbigt att tacka nej till ett jobb, jag är inte fostrad så, sade Jennie Ohlson.
Men hon ställer upp med de övriga och manade:
- I så fall måste alla ställa upp, om någon tackar ja till 22.000 då faller ju allt.
Vårdförbundet är också kluvet, de stödjer kraven men kan och får inte uppmana sina medlemmar att tacka nej till erbjudet arbete.
- Men utnyttja er möjlighet att förhandla och prata med olika arbetsgivare. För jobb finns det, massor av jobb, sade Erica Ohlsson.
Pengar finns
Hannah Söreke menar att landstinget har råd.
- Pengar finns men de går till stafettläkare och stafettsköterskor, sade hon.
De blivande sjuksköterskorna påtalade att de samtidigt även måste solidarisera sig med sköterskor som redan har tjänster men betalas under 24.000 kronor.
Genom Facebook håller sjuksköterskeeleverna över hela landet kontakt för att se hur framgångsrik kampanjen är. Den som lyckas skaffa arbete med kravet på lägstalön bockas av. Efter mötet ringlade kön lång för att få ansluta sig till gruppen.
- Och funkar inte det här kan man alltid åka till Norge och jobba, sade en i kön.
Anders Köjs
anders.kojs@kuriren.com
0920/26 29 24