Fakta
FAKTA | PYTHAGORAS QUEST
Namnet Pythagoras Quest kommer från den grekiske filosofen och matematikern Pythagoras. Som många känner till har han fått ge namn åt Pythagoras sats. Ordet Quest kommer från engelskan och betyder undersökning eller sökande.
Ett jubel som heter duga utbröt när lagets första namn, Egil Elenius, nämndes. Det var han själv som skrek i högan sky och snabbt följde andra efter.
Egils lag kom från Residensskolan i Luleå. Hans kompanjoner var klasskamraten Oscar Heimdahl i 9:an och Marta Pietrzak från skolans klass 7. De båda grabbarna var också med och tävlade i fjol och då tog deras lag andraplatsen i länet. Så det verkar vara så att Egil och Oscar verkligen är matematikgiganter. Men båda ger i stället beröm till Marta Pietrzak.
- Marta är vårt verkliga geni i laget. Så hon kan verkligen kalla sig länets matematikdrottning bland högstadieeleverna, säger Oscar Heimdahl.
Ytterligare 14 lag deltog i länsfinalen.
Tidigare har de tre bästa eleverna från olika skolor gått vidare till länsfinalen i tävlingen som egentligen heter Pythagoras Quest. Från Kråkbergsskolan, Solanderskolan, Tallbackaskolan, Älvåkraskolan och Örnässkolan lyckats kvala in med två lag.
Fredagens länsfinal ägde rum vid Luleå tekniska universitet med ett individuellt prov på en timme. Och det var alltså där som Residensskolans lag visade att de är länsmästare. Och för det får de förutom äran och 4.500 kronor som går till berörda klasser åka till SM-finalen. Den äger rum i Malmö den 25 maj.
- Det här betyder redan smolk i glädjebägaren. Just den tiden befinner sig min och Oscars klass på studieresa i Spanien. Så vi vet inte nu hur vi ska göra, säger Egil Elenius.
Roland Johnson
roland.johnson@kuriren.com
0920/26 29 58