Ligan, på portugisiska känd som "Gangue das Loiras", har siktat in sig på unga överklasskvinnor som liknar dem själva vid exempelvis lyxiga köpcentrum. Offren har under vapenhot hållits fångna, medan ligans medlemmar tagit deras identiteter och därmed kunna plundra deras kreditkort och andra tillgångar, berättar polischefen Joaquim Dias Alves för spanskspråkiga BBC Mundo.
-Det är riktigt snygga tjejer, väl klädda och sminkade, säger han.
Brasilien är fortfarande ett utpräglat klassamhälle. Ljushyade människor anses vara överrepresenterade bland de rika, och har därmed ofta lättare att undgå lagens långa arm.
Av bilder som publicerats i brasilianska medier att döma består blondinligan av mellan fem och tio personer. De flesta är blonda unga kvinnor, men även en brunett är utpekad. I veckan har några av dem gripits i eller runt São Paulo, som med sina 20 miljoner invånare är Sydamerikas ekonomiska huvudstad.
Ironiskt nog är ligans misstänkte ledare både man och eventuellt mörkhyad. Han namnges som Wagner, och rapporteras också ha gripits. Lokala medier uppger dock att polisen inte är säker på att ha hittat rätt "Wagner".
TT