De fem spelarna är målvakten Jhonas Enroth, Buffalo, backen Victor Hedman, Tampa Bay samt forwardstrion Loui Eriksson, Dallas, Gabriel Landeskog, Colorado och Linus Omark, Edmonton.
- De fyra första namnen är klara för VM-spel. Omark har vi gett en try out. Han vill vi se mer av innan vi bestämmer oss om han tar en plats i vårt VM-lag, sgäer team manager Johan Garpenlöv.
Klart är att 25-årige Linus Omark ansluter till de svenska VM-förberedelserna under träningslägret i Örebro.
Omark har spelat i två VM-turneringar tidigare och båda vunnit brons.
Den svenska landslagsledningen meddelade på onsdagen att svenskarna som snart inleder AHL-slutspelet kommer inte att ingå i de svenska VM-planerna. Bland de namnen återfinns Luleå Hockeys förre målvakt Anders Nilsson.
Klart är att en skada stoppar Mattias Öhlund från VM-spel. Dessutom har backen Tobias Enström tackat nej till VM.
Mikael Leijon
mikael.leijon@kuriren.com
0920/26 29 03