I går kväll träffades spelare och ledare för Boden Handboll för att lufta sina åsikter om säsongen som gått.
Sejouren i allsvenskan blev bara ettårig och nu tvingas klubben ladda för en säsong i division I. Kent Hedlund menar att det var skadeproblemen som i slutändan sänkte laget.
- Vi var för känsliga helt enkelt. Först gick Ioana (Hartopeanu) sönder samtidigt som även Pernilla (Fahlgren-Viklund) blev skadad. Det var olyckligt eftersom de båda var vårt stora hopp när det gäller skyttet. Nu kom visserligen Carin (Bergdahl) till oss men hon var ju inte med från start, säger Bodentränaren.
Ledare utifrån
Johanna Carlsson kom till Boden från Helsingborg under hösten men gjorde
inte matchdebut förän i slutet av november på grund av skadeproblem. Målvaktssidan har också varit en känslig post för laget eftersom nyvärvade Emma Kiviniemi blev gravid under säsongen och tvingades kliva åt sidan.
- Grundtruppen på 18 spelare som vi hade var riktigt bra men sedan är det mycket som har spökat för oss, konstaterar Hedlund.
Bodentränaren själv har funnits med i klubben i tre divisioner, tvåan upp till allsvenskan, och har meddelat att han fortsätter om det finns intresse för hans tjänster. Om det blir som huvudtränare eller i någon annan form låter han dock vara osagt.
Kent Hedlund hoppas att klubbledningen nu tar chansen och försöker hitta en
ledare utifrån. Något som han tror skulle gynna Boden Handboll och på sikt handbollen i Norrbotten.
- Det hade varit skitkul om vi kunde hitta något nytt och fräscht. Vi har trampat i samma fotspår alldeles för länge. Och då menar jag hela Norrbotten, det känns som att vi måste göra någonting nytt nu.
Hur menar du?
- Att försöka hitta ett namn utifrån som kan förändra tänket vi har inom handbollen här uppe och få tjejerna att tända till och
känna att nu är det någonting nytt på gång. Men även för oss ledare som hållt på med handboll i 20 år så hade det varit nyttigt med lite nytt.
Widman tackar för sig
I går berättade Norrbottens-Kuriren att Emmy Nordmark vill fortsätta över nästa säsong och enligt Kent Hedlund är det ännu ingen av spelarna som flaggat för att de vill söka sig till någon annan klubb.
- Rumänskorna åker ju hem igen så vi får väl se hur vi gör med dem. Det har ju gått tungt för dem. Men annars så är alla peppade att ta tillbaka Boden till allsvenskan igen.
För Kuriren berättar däremot nyckelspelaren Stina Widman, som pendlat från Stockholm, att hon inte avser att spela kvar i laget om det blir i division I.
- Då räcker det inte med att flyga till Kallax, det blir resor till Kiruna och Malmberget. För mig känns det väldigt jobbigt, säger hon.
Skulle laget däremot få en friplats i allsvenskan (se artikel nedan) är hon intresserad av en fortsättning.
- Blir laget kvar, med samma tjejer, är det en stor chans att jag fortsätter, säger Widman.
Stellan Mäki Magnus Tosser