OHÅLLBART. "Det är vårt uppdrag att be och välsigna. Vi är kallade att göra det", säger Yvónne Steinwall.
Foto: Maria Dahlgren
+ Visa bildtexten
Prästen får vakta sin tunga
Luleå. Mer konferenciär än präst. Det blir Yvónne Steinwalls roll vid skolavslutningar.- Knepigt att inte få be och välsigna, anser hon.
Hon är präst i Örnäsets församling och deltar vid skolavslutningsceremonier. I sådana sammanhang tvingar lagen prästen att vakta sin tunga.
Det har Yvónne Steinwall synpunkter på.
"Vårt uppdrag"
- Det är vårt uppdrag att be och välsigna. Vi är kallade att göra det. Det blir ohållbart i längden om man i en kyrka inte får göra det. Då är vi inte en kyrka, säger hon.
Skolor och kyrkan brottas med frågan. Luleå stift hänvisar till att församling och
kyrkoherde har att hantera frågan.
I en skola i Mönsterås, i Småland, fattades beslut om att i år avbryta traditionen att hålla skolavslutning i kyrkan.
Då fattade kyrkan beslutet att samma kväll som skolavslutning hålls i sporthallen hålla en sommarlovshögtid med präst, bön och välsignelse.
Stig Nordlund