Bombdramat i Sunderbyområdet i söndags kväll har orsakat många frågetecken för poliserna som genomför utredningen.
Det finns ännu ingen klar bild över motivet eller händelseförloppet men polisen vet nu var allt började.
– Det är hamnläget vid isvägen som är detonationsplatsen, säger Maria Jakobsson, kommunikatör vid polisen.
Med detta åsyftar polisen färjeläget på den norra sidan av Luleälven, nära Riksväg 97 och Sunderby sjukhus.
När mannen togs in för vård på Sunderby sjukhus i måndags sövdes han ned och även under hela tisdagen har han sovit.
– Det har inte hänt ett smack i utredningen. Det är inte så mycket att göra. Det är frustrerande här med för att det inte går att ta större steg i förundersökningen, säger Maria Jakobsson.
Åklagare Ulrika Schönbeck leder förundersökningen och har inte heller så mycket att kommentera.
– Vi har gjort flera vittnesförhör, jag vill inte säga hur många eller med vilka. Vi avvaktar nu förhören med mannen. De sker sannolikt först på onsdag.
Eftersom den skadade mannen inte har kunnat förhöras på grund av sitt hälsotillstånd misstänks han ännu inte formellt för brottet men rubriceringen, allmänfarlig ödeläggelse, kvarstår.
– Alternativt förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse, säger åklagare Ulrika Schönbeck.
Kommer mannen att delges misstanke när han vaknar?
– Ja, det är tanken.
Åklagare Ulrika Schönbeck vill dock inte kommentera om ytterligare personer kan komma att misstänkas i ärendet.