En kvinna från Stockholm anmäler Icehotel till Allmänna reklamationsnämnden sedan hon brutit fotleden vid en hundspannsolycka.
Kvinnan och hennes man deltog i en hundspannsfärd som ishotellet ordnade. Under färden körde spannet in i en samling träd och krocken var ett faktum. Kvinnans ena fotled slogs rakt av och hon fick tillbringa natten på akutmottagningen i stället för på ishotellet.
I anmälan till ARN skriver kvinnan att hon inte fått till någon fungerande diskussion med Icehotel och ärendet skickades vidare till besöksnäringens branschorganisation Visita med ett skadeståndskrav på 100 000 kronor. Visita hävdar att Icehotel inte kan hållas ansvarigt för olyckan men klargör inte vem som bär ansvaret.
Nu vill kvinnan att Allmänna reklamationsnämnden klargör vem som är ansvarig: hon själv, hundföraren, företaget som anlitat hundföraren eller Icehotel.
Kvinnan har fått kostnaden för den uteblivna hotellnatten som ersättning.
Läs mer: De hade högst inkomst i din kommun.
Läs mer: Se Luleås tio dyraste villor.
Läs mer: 14 personer du inte visste är från Norrbotten
Läs mer: Du vet att du är från Luleå om ...
Läs mer: 14 Luleåsaker som du bara minns om du var ung på 80- och 90-talet.