Ägarbytet blev klart i februari 2025 och köpesumman blev 2 400 000 kronor. Radhuset är 120 kvadratmeter stort och byggdes 1975.
För mindre än en månad sedan såldes ett annat radhus alldeles i närheten, på Krusbärsstigen 21. Där såldes ett 131 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 180 000 kronor.
Fastigheten har nu sålts två gånger på tolv år. Den senaste försäljningen var april 2012. Den gången blev priset 1 375 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 75 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts 35 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Getholmsgatan 5, som gick för 4 495 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.