En komplex nödsituation

Norrbottens län2015-12-10 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Zonta Internationals uttalande angående kvinnors rättigheter och icke-statliga terroristgrupper.

Våld mot kvinnor har använts i konflikter under hela vår nutida historia. I modern tid har ämnet ofta bemötts med förnekelse och tystnad och har sällan berörts i historieböckerna. Nu börjar frågan belysas och vår medvetenhet ökar.

FN har skapat förståelse för behovet av att skydda kvinnor och flickor under och efter konflikter och att kvinnor har en nödvändig roll i konfliktlösning och fredsskapande. FN:s "Resolution 1325 on Women and Peace and Security" från år 2000 är en viktig milstolpe.

Icke-statliga extremist- och terroristgrupper skapar nya problem genom sin rörlighet mellan länder och agerande över nationsgränserna. Islamiska staten, IS, är en unik utmaning. IS använder våld mot kvinnor inte bara som terrortaktik och som ekonomiskt medel. IS har också gjort det till en del av sin ideologi. Våld mot kvinnor, som anses vara ”hedningar” eller ”kättare”, framförs som berättigat.

Det internationella samfundet måste gå ihop för att sätta stopp för de systematiska kränkningarna av kvinnors rättigheter som begås av IS och andra icke-statliga aktörer. Det är inte endast en kvinnofråga utan en komplex nödsituation och ett allt större hot mot internationell fred och säkerhet. Det är inte tillräckligt att uttrycka oro och fördöma sexuellt våld som ”krigstaktik”. Starkt engagemang och bestämd handling krävs.

Zonta International uppmanar FN och dess medlemsländer att förbinda sig att stoppa våldet mot kvinnor i konflikter genom arbetsmetoder på lång och kort sikt. Häri inkluderas

- att ge stöd till länder och regioner som har viljan och förmågan att stoppa den territoriella expansionen av extremist- och terroristgrupper;

- att mobilisera humanitärt bistånd till flyktingar;

- att utveckla sätt att konfrontera våldsbejakande krafter i samarbete med moderata - religiösa ledare som förstår problematiken;

- att förhindra rekryteringen av gruppmedlemmar genom information, utbildning och sociala och ekonomiska initiativ riktade mot de som befinner sig i riskzonen;

- att hitta sätt att blockera gruppernas inkomstkällor som olja, naturgas, mineraler och antikviteter;

- att ställa förövarna till svars för sina brott;

- att involvera drabbade länder i seriösa ansträngningar för att lösa konflikter;

- att stärka den politiska viljan att genomföra Säkerhetsrådets resolutioner.

Åsa Wilén,

Vice Area Director District 21, Zonta International

Sabrina Suikki,

president Luleå Zontaklubb

Karin Müchler,

president Gällivare Zontaklubb

Fotnot: Zonta International är en ledande, religiöst- och politiskt oberoende global organisation med syfte och mål att stärka kvinnor världen över genom projekt och opinionsbildning.