Försvaret av Sverige börjar i Sverige

PÅ SPRÅNG. Chefen för TACP-gruppen på väg för att koordinera med sina medlemmar som spanar mot misstänkta upprorsmän. Foto: David Kristiansen

PÅ SPRÅNG. Chefen för TACP-gruppen på väg för att koordinera med sina medlemmar som spanar mot misstänkta upprorsmän. Foto: David Kristiansen

Foto: David Kristiansen

Norrbottens län2014-03-04 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Försvarsberedningen arbetar med att genomföra analyser och studier för att i slutet av mars presentera en försvarspolitisk rapport. Detta, som ett viktigt underlag till regeringen som förbereder nästa försvarsbeslut till våren 2015. Den försvarspolitiska rapporten bygger på den breda säkerhetspolitiska analys ”Vägval i en globaliserad värld” som Försvarsberedningen presenterade förra sommaren. Ett viktigt ingångsvärde, av flera, är att riksdagens samtliga partier konstaterar att det under överskådlig tid inte föreligger något hot mot Sverige. Därtill konstaterar beredningen att framtiden är mer komplex och oförutsägbar. Beredningen jobbar med att utveckla civila och militära förmågor, som samlat utgör försvaret.

För moderaterna och alliansregeringen är det viktigt att fortsätta modernisera försvaret samt att fortsätta stärka Sveriges försvarsförmåga.

Försvaret av Sverige börjar i Sverige. Och, det kräver professionella förband, samövade, tillgängliga med hög kvalitet som är användbara.

Alliansregeringen har återupptagit försvarsplaneringen sedan några år tillbaka och det är därför naturligt att nästa försvarsbeslut 2015 bygger försvaret utifrån den nationella försvarsplaneringen. Försvarsmakten arbetar löpande med olika spel och tänkbara scenarios som nu är en naturlig del av uppbyggandet av Sveriges starkare försvarsförmåga.

Att Moderaterna tydliggör att försvaret av Sverige börjar i Sverige betyder inte att internationella operationer ställs vid sidan. Sveriges solidariska ansvar som bland annat resulterar i internationella operationer är i dag en naturlig del av Försvarsmaktens uppgifter. Som statsminister Fredrik Reinfeldt påpekade är det mer relevant att diskutera vilka förmågor Sverige kan bidra med internationellt än en viss siffra. Sverige besitter på flera områden förmågor med specifik spetskompetens som är efterfrågad i internationella insatser.

Försvarsmakten och överbefälhavare Sverker Göranson tydliggör vikten av att fortsatt fullfölja den omfattande reformering av försvaret och vikten av att undvika tvära kast. Försvaret ska kunna försvara Sveriges intressen här hemma och långt borta. Detta är något som vi moderater stödjer. Internationell samverkan är något Sverige både vill, och måste, utveckla för att möta framtidens utmaningar. Regeringen tillsatte nyligen en utredning som ska analysera Sveriges internationella samarbeten och föreslå utvecklingsmöjligheter för det nordiska samarbetet, men även för samarbetet inom EU och det svenska samarbetet med Nato. Sverige har under det gångna året fördjupat samarbetet med Nato genom att ta beslut om att delta i Natos snabbinsatsstyrkor (NRF).

Sverige står inför flera viktiga försvarspolitiska steg de närmsta åren. Det handlar bl a om att utveckla insatsorganisationen, vilka förmågor som framtiden kräver och hur det internationella samarbetet ska se ut. Från Moderaterna har vi tagit tydliga initiativ som visar vilken väg vi vill välja. Utveckla det försvaret utifrån nationell försvarsplanering och ta konkreta steg som stärker våra internationella samarbeten.