Sällan har det känts så tungt att vara företagare som nu efter valet. Inte nog med att vi återigen hör kommentarer om att vi skulle vara benägna att ”fuska” för att uppnå egen vinning. Det gäller inte minst i fråga om hushållsnära tjänster som blivit mer tillgängliga tack vare Rut-avdraget, men där socialdemokrater och vänsterpartister målar upp en vrångbild av fuskande företagare. (Läs: Motion 2013/14:Sk261 Strama upp regelverket kring HUS-avdraget). En ny bransch med, i stor utsträckning, kvinnliga, mycket stolta företagare på välfärdsområdet som skapat arbetstillfällen för många som tidigare stod utanför arbetsmarknaden är återigen under hot efter regeringens överenskommelse med Vänsterpartiet om att begränsa vinstuttag. Och inte nog med det.
Nu bryter den nya regeringen vallöften på löpande band. Det senaste är den planerade nedläggningen av Bromma flygplats, en viktig knutpunkt för oss företagare som bedriver verksamheter runt om i landet. Dessutom kommer vi småföretagare som tidigare haft möjlighet att anställa de som står längst ifrån arbetsmarknaden, unga, utrikesfödda och lågutbildade, att få en ökning av arbetsgivaravgiften med 10 procent. Där försvann de jobben, Stefan Löfven.
I min bransch, callcenterbranschen, är 44 procent av de anställda lågutbildade ungdomar under 26 år. En ansenlig mängd som varje dag kan gå till ett riktigt arbete. Men det här måste stävjas, tycker Socialdemokraterna och Miljöpartiet som istället vill lösa ungdomsarbetslösheten med ”hittepå”-jobb, praktikplatser under 9 månader, för att sedan skicka dem tillbaka till arbetslöshet.
Vi står inför nya utmaningar, den digitala utvecklingen kommer att omdana stora delar av vår arbetsmarknad och vi måste anpassa oss till detta. Den kunskapsintensiva sektorn växer, men det kommer också att finnas jobb och behov av de som inte har förmågan eller viljan att studera vidare. Riktiga jobb, nog så viktiga som de andra. Frågan är bara hur vi ska tillgodose dessa behov. Konsekvenserna av regeringens politik kan bli att den här sortens arbete kommer att flyttas utanför vårt lands gränser. Allt färre kommer att vara i arbete i vårt land och allt färre kommer att ansvara för försörjningen av alla de som återigen hamnar utanför.
Ingen politiker har någonsin skapat arbete. De ska istället se till att skapa regelverk som underlättar för företagsamma människor att driva och utveckla företagen. Just nu har det bara blivit dyrare och svårare.
Anna-Lena Bohm,
vd Uniguide AB