Surströmming smakar nog allra bäst i sällskap med trevliga medmänniskor. Det behöver förstås inte vara så många som när medlemmarna i PRO Jävre samlades och åt denna norrländska delikatess på Hifton i Hemmingsmark. Där samlades drygt 70 personer från föreningens upptagningsområde för att lyssna på föredrag, umgås, sjunga allsång och givetvis njuta av en eller flera tunnbrödsklämmor med surströmming, färskpotatis och lök.
Anita Berglund från HjärtLung i Piteå berättade om föreningens verksamhet lokalt, i distriktet och på central nivå. Hon påminde också om att donationer via minnestelegram kan riktas till den lokala föreningen.
För sång och musik svarade KGB, inte den ryska versionen utan lokala musiker, för dagen förstärkt med välsjungande Roland Lundberg.
Som alltid avslutades träffen med uppvaktning av medlemmar som fyllt jämna år och med den alltid lika populära lottdragningen.