Olle Norberg når toppen i rymd-Sverige
Olle Norberg blir ny generaldirektör och chef för Rymdstyrelsen. - Ett fantastiskt fint jobb som det nästan var en plikt att söka, säger han.
I HÖGRE RYMDER. Olle Norberg lämnar Kiruna och blir ny generaldirektör för Rymdstyrelsen. Han tillträder 1 juni och förordnandet räcker i sex år. Foto: Håkan Zerpe
Foto: Håkan Zerpe
Olle Norberg vill vänta med en programförklaring tills han satt sig in i arbetet. Men han vill verka för goda relationer med olika aktörer i branschen.- Och inte minst relationerna till den allmänhet som betalar för svensk rymdverksamhet via Rymdstyrelsen.Vet gemene man för litet?- Kanske är det så. Men genom Christer Fuglesangs flygningar har det blivit litet bättre och allmänheten har även fått veta litet mer om annat inom rymdverksamheten. Men det kan bli ännu bättre.Motor
Du har varit motor inom rymdturismen. Lämnar du ett tomrum efter dig?- Nej, det går säkert att hitta andra krafter som kan verka.Olle Norberg med familj lämnar Kiruna. Brorsan Erik, gamla revykungen i Kiruna, finns redan på plats i Saltsjöbaden utanför Stockholm. Kanske dags att börja spana efter någon kåk i grannskapet där på Saltsjövägen?
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!