Prostatacancerföreningen Norrsken (Pfc) i Norrbotten har haft årsmöte i Boden. Efter lunch, som föreningen bjöd deltagarna på, öppnades årsmötet av Pcf:s ordförande Jan-Erik
Nilsson.
Till årsmötet hade inbjudits Kenneth Backgård, Sjukvårspartiets ordförande, som valdes att leda förhandlingarna.Pcf:s sekreterare Bo-Gunnar Ledin valdes att sköta protokollet.
Verksamhetsberättelsen visar på en stor aktivitet över hela länet med deltagande i olika mässor och marknader, öppna informationsmöten, föreläsningar vid andra föreningars möten, information i olika gallerier och köpcentra med mera.
Pcf har samverkan med urologiska kliniker i länet och är representerade i Prostatacancerförbundets centrala styrelse i olika patientråd samt det Regionala Cancercentrum Norr (RCC Norr) vid Universitetssjukhuset Umeå.
Pcf Norrsken finns i hela länet och arbetar via lokala klubbar i exempelvis Boden och Luleå. Inom ramen för Pcf i Norrbotten utgör Pcf Norrsken - Kiruna en egen förening som driver ett framgångsrikt arbete. I till exempel Piteå, Gällivare och Överkalix har Pfc Norrbotten lokala kontaktpersoner.
Prostatacancer drabbar också livspartnern och därför tillämpas så kallat familjemedlemskap utöver individuellt medlemskap. Antalet medlemmar i länet är drygt 570 stycken. Cirka 30 procent är kvinnor. I länet finns cirka 3 000 prostatacancerdrabbade. Pfc arbetar för att få fler av dem att bli medlemmar.
Valda till styrelsen är: Jan-Erik Nilsson,ordförande, Leif Näckholm, vice ordförande och Bo-Gunnar Ledin, sekreterare. Kassör är Victoria Burman. Övriga ledamöter är Göte Henriksson, Anders Hjortenklev och Sune Isaksson. Ersättare är Bengt Edelsvärd och Håkan Olsson (Pcf Norrsken - Kiruna).
I år fyller föreningen tio år och det firas med bland annat teaterbesök för medlemmarna.
Efter årsmötet berättade Anita Sandström om osteoporos (benskörhet). Hon är ordförande för Osteoporosförbundet i Norrbotten. Hon höll en mycket intressant föreläsning om benskörhet och fick många frågor från deltagarna i årsmötet. Anledningen till att Pfc Norrsken anlitade Anita är att många av de manliga medlemmarna behandlar sin cancer med hormonpreparat, vilka kan ge benskörhet.