Möte PRO Gällivare

Foto:

Luleå2018-07-02 06:00

Mötet inleddes med att Garderobsgänget spelade några låtar och ledde allsång, mycket trevligt!

Därefter informerade Annika från Laponia fysiocenter om hälsa och träning. Det är viktigt att vi rör på oss, tyvärr blir vi mer och mer stillasittande, vilket inte är bra för kroppen. Promenader, styrketräning och annan motion är mycket viktigt. Är man inaktiv är risken för fall och lårbensbrott stor. Hon talade om vad de kan erbjuda oss för olika aktiviteter. Det är aldrig försent att börja träna!

Vår egen friskvårdsansvariga IngaMaj Norman berättade om de aktiviteter som finns i vår förening, bland annat vattengympa, linedance, Qi gong, träna mjukt och dans. Mer information fick vi också om friskvårdskortet där vi kan fylla i våra aktiviteter. Det är också viktigt att äta rätt, kosten har stor betydelse.

Studieorganisatör Elna Isaksson informerade om studiecirklar som börjar om till hösten. Medlemmarna är välkomna att delta i våra aktiviteter och även komma med nya önskemål.

Vi hade också dragning i vårt motionslotteri innan mötet avslutades med fika. Stort tack till alla som ordnat det!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om