I september träffades Luleå-Gammelstad Soroptimistklubb och Luleå Soroptimistklubb för att äta surströmming tillsammans. I samband med denna träff delas varje åt ut ett Soroptimistpris.
Stipendiet, på för närvarande 1 000 kronor, delas ut gemensamt av Luleåklubben och Luleå-Gammelstadsklubben. De ansvarar för utdelningen vartannat år och i år ansvarade Luleå-Gammelstad för utdelningen.
Till årets stipendiat valdes Sara Nilsson Jamsa med motiveringen: ”Sara brinner för att sprida kunskap om kvinnors liv och villkor i världen. Kvinnokonventionen och Skuggrapporten är de viktiga verktyg hon använder för att i olika sammanhang, med kraft och sakkunnighet, verka för att avskaffa diskriminering av kvinnor. Hon är en pedagogisk föredragshållare, en entusiastisk vägledare, en tuff debattör. Men framförallt är Sara en kvinna med ett glödande soroptimisthjärta.”
- Vi är väldigt glada och stolta att ha Sara som medlem i Luleå Soroptimistklubb, tillägger klubbkamraterna.