100 år fyller den 27 november Maja-Greta Laurud, född Örberg 1916 i Lugnvik i Ångermanland, där hon växte upp. Maja-Gretas far var Sskogsförvaltare medan modern kom från Skåne och med släkthus i Limhamn.
Maja-Greta utbildade sig inom kostlära vilket 1941 förde henne till Luleå för en tjänst på Luleå lasaret. 1948 började hon inom Luleå kommun där hon byggde upp skolmåltidssystemet som hon sedan blev chef över.
I Luleå träffade hon lotsen Arne Laurud som hon gifte sig med 1945 och då tog efternamnet Laurud. De fick sonen Lars-Göran 1946 och dottern Eva 1951 och de bosatte sig sedermera på Mjölkudden, i en villa på Prickgränd som de lät bygga. Under denna tid var vistelsen i stugan på Rödkallen, utlandsresor och långa bilutflykter till släkten i Skåne de stora intressena.
1973 gick Arne i pension och då valde de att flytta ner till Skåne, och Ängelholm. Maja-Greta jobbade några år för Ängelholms kommun, i samma tjänst som i Luleå, innan även hon gick i pension 1981.
Efter några år i Vejbystrand gick flyttlasset till Thulehem i Lund där de trivdes under många år, med otaliga sociala tillställningar och stort umgänge. 2004 gick flyttlasset hem till Luleå för att komma närmare barn och barnbarn. 2006 blev Maja-Greta änka och hon har fram till 2016 påtat i sitt trädgårdsland vid lägenheten på Tutti-Frutti.
Sedan sommaren 2016 bor Maja-Greta på Solbacken där hon även firar sin 100-årsdag med släkt och vänner.