80 år fyller den 20 augusti Anne-Maj Wallmark.
Hon är bördig från Jouksengi men bor numera i Luleå. Vägen till Lingonstigen har gått via bland annat Harads, Vilhelmina, Haparanda och Gammelstad. Matlagning har varit både ett intresse och en yrkesverksamhet.
Anne-Maj Wallmark har arbetat som hemkunskapslärare men också på restaurang och i storkök - allt från Kukkolaforsen till fängelset i Haparanda. Många av de som känner henne nära förknippar henne med kakbak.
För tio år sedan avled maken kanslichef Sten Wallmark. Tillsammans har de fostrat tre barn. Anne-Maj Wallmark är också farmor till två barnbarn.
Stickat, virkat och sytt har hon gjort hela livet. Bridge och ett gott sällskapsliv runt kort- och spelbordet har genom alla år varit en del av fritiden och en naturlig plats att träffa många vänner.
Födelsedagen firas hemma i bostaden och några dagar senare med den närmaste familjen på plats.