Minnesord: Göta Gustavsson

Göta Gustavsson.

Göta Gustavsson.

Foto: Privat

Norrbottens län2015-12-09 06:00

Göta Gustavsson har avlidit vid en ålder av 93 år. Hon var född i Dennevitz, Malmberget, där hon också gick i skola. 1937, när Göta var 15 år, övertog föräldrarna en släktgård i Hakkas och då var det för tonåringen liksom sex övriga syskon att ställa in sig på en, särskilt för just ”tonåringar”, svår flyttning från jämnåriga kamrater.

Tidigt började Göta söka jobb utanför hemmet. Ett av de allra första jobben var på hotell i Gällivare. Senare också på kafé i Hakkas. Byn hade upp till tre kaféer igång samtidigt på 1940-1950-talen.

1946, vid 22 års ålder, träffade hon Einar Gustavsson från Yrtivaara och samma år skedde giftemålet liksom att första barnet föddes. Paret bosatte sig i makens föräldragård där en lägenhet fanns ledig. Paret berikades så småningom med fyra barn, nio barnbarn och vid Götas frånfälle fanns nio barnbarnsbarn.

Göta var till sin läggning en tystlåten och vänlig person. Medan barnen växte upp och maken arbetade inom byggbranchen samt sommartid med tillverkning av byggnadsmaterialet betonghålsten, skötte hon hemmet samtidigt som hon också hjälpte sina åldrande svärföräldrar, vilka bodde i samma hus.

När barnen var i skolåldern byggde Göta och Einar en villa i Hakkas och Göta jobbade med att sköta om äldre personer som behövde hjälp. Hon var också flitig medhjälpare i köket vid olika högtidligheter som begravningar och liknande göromål.

Maken Einar gick bort 2008 och Göta fortsatte att bo kvar i villan i Hakkas fram till 2012 när hon inte orkade sköta huset med snöskottning och andra tunga göromål.

De sista åren fram till sin död bodde Göta på Tallbackens äldreboende i Gällivare. Familjen vill rikta ett varmt tack till personalen där vilka tog hand om Göta på ett varmt och vårdande sätt.

Kurt Johansson

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!