Minnesord: Lena Losell Montner

Norrbottens län2017-01-24 06:00

Chefssekreteraren och avdelningscontrollern Lena Losell Montner, Stockholm, 56 år, har gått bort efter en kort tids sjukdom. Lena sörjs närmast av sin man Mats och sonen Viktor.

Lena Losell Montner har arbetat på olika förvaltningar i Stockholms stad i 30 år. De senaste åtta åren har Lena varit en spindel i nätet på avdelningen Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia som är en del av Stockholms stads kulturförvaltning. I sin roll som sekreterare till avdelningschefen har Lena skrivit mötesprotokoll, bokat möten och resor, svarat för inköp och varit projektadministratör. Hon har haft en nyckelroll i personalens flytt till tillfälliga lokaler inför Stadsmuseets pågående renovering.

Lena har också varit avdelningens administrativa stöd och en länk mellan förvaltningens övergripande administration och avdelningen. Lena har helt enkelt hållit ordning på det mesta åt oss andra. Lena har varit sammanhållande i avdelningens kvalitetsarbete som handlar om att utveckla rutiner och tydlighet i mål och uppföljning. Hon var under några år också examinator inom Stockholms kvalitetsutmärkelse. Innan hon blev sjuk var hon avdelningens representant i introduktionen av e-handel.

Lena har med stor integritet och ordning oförtröttligt löst stort och smått när det gäller praktiska frågor och alltid varit serviceinriktad. En fixare i ordets bästa bemärkelse. Vi kommer att sakna att mötas av Lena på jobbet på morgnarna där hon alltid var först på plats.

För arbetskamraterna

Ann-Charlotte Backlund, stadsantikvarie

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!