Det menar moderata oppositionsrådet Mattias Karlsson.
– En verksamhetschef måste hålla distans till nära och kära, säger han
Det var i tisdags som Kuriren avslöjade att Marie Larsson Sturdy, verksamhetschef för Dans i Nord, upprepade gånger trots tillsägning av sina uppdragsgivare, anlitat sin egen man som koreograf.
Mattias Karlsson har tagit del av Kurirens artiklar och menar att det aldrig är bra för en verksamhetschef att förekomma i negativa sammanhang.
– Jag tolkar det som att inget formellt fel har begåtts, men om man ska anlita någon man har en nära relation med är det viktigt att inte ta det beslutet själv. Extra viktigt eftersom det handlar om offentliga medel, menar han.
Han betonar vikten av att ha ett gott förtroende, både bland medborgarna och politikerna som fördelar medel till verksamheten.
– Negativa rubriker skapar en förtroendekris. Det är aldrig bra, säger han.
Mattias Karlsson säger dock att han har fortsatt förtroende för Marie Larsson Sturdy men att landstinget tillsammans med Piteå kommun måste se över regelverket. Helt enkelt förhindra att detta sker igen.
– Marie Larsson Sturdy verkar inte själv förstå kritiken. Det låter på henne som det kan hända igen. Därför är det viktigt att skapa regler och rutiner när beslut av denna karaktär ska fattas. Hon ska inte själv anlita sin man. Det ska någon annan i beslutskedjan bestämma i så fall.
I rapporten om Dansverksamheten i Norrbotten framgår också att länets dansare inte får arbete av Dans i Nord. Något som Marie Larsson Sturdy tillbakavisar som felaktigt. Hon menar att rapporten är osaklig och att länets dansare visst erbjudits arbete av Dans i Nord.
– Det framgår med tydlighet att det inte är det bästa klimatet inom dansen i länet. Dans i Nord måste arbeta på att få en mer öppen diskussion med danskonstnärer och andra inom konstformen i länet. Det behöver man nog sätta sig ned och fundera över.
Samtidigt ger han även landstinget bakläxa.
– Att dansverksamheten och dansföreställningar inte kommer hela länet till är olyckligt. Vi från landstinget måste i framtiden bli bättre på att sätta villkor så att de resurser vi tillför till dansen kommer hela länet till del. Det är vår hemläxa, menar Mattias Karlsson.