Under torsdagen planerar Nausta Bryggeri att vara igång i nya lokaler, i Arvidsjaurs flygplats hangar. Lokalen gör det möjligt att öka produktionskapaciteten från 140 000 liter till 170 000 liter. Företaget tänker däremot inte stanna där, de förväntar sig att kunna producera 800 000 liter till 2017. I dagsläget har bryggeriet fem anställda, något som de också förväntar sig öka inom de närmaste åren.
Företaget grundades 2013 och det senaste året har det gått snabbt fram.
– Vi började diskussionerna med flygplatsen och kommunens näringslivskontor i april och redan nu är allt klart för att installera vår verksamhet. Vi är väldigt positivt inställda till hur det har skötts, säger Max Stenberg.
Just nu producerar bryggeriet 20 olika ölsorter i olika samverkansprojekt. Men mer är på gång. Bland annat folköl. Framöver hoppas Nausta Bryggeri på att skapa en besöksverksamhet ute i hangaren och utöka till en servering ute i avgångshallen på flygplatsen. I sommar kommer det även ske satsningar på att exportera främst till Norge och att distribuera till restauranger.
– Vår modell, att ligga och rulla med flera olika ölsorter, passar bra samman med den formen av distribution, säger Frank Stenberg, som till största del ansvarar för marknadsföringen.
Såväl kommunalrådet Lotta Åman som näringslivschefen Stina Johansson vid Arvidsjaur kommun, lovordar tillskottet i Arvidsjaurs näringsliv.
– Det är jätteroligt att de valt att flytta sin verksamhet till vår kommun, säger Lotta Åman.
– Jag gillar att vi nu får ytterligare ett tillskott med lokalt tillverkade produkter, det stärker det lokala, säger Stina Johansson.
Stina Johansson berättade slutligen om sina ambitioner med att jobba vidare för att skapa ett "företagskluster", ute vid flygplatsen. I dag finns, förutom flygverksamheten och Nausta Bryggeri, även Scania, BKM Scandinavia, Lapland Cartest och Continental i området.