Säg namnet Alan Haynes och många Luleåbor plockar fram minnen från 80-talet och Stadspuben. Säg Alan Haynes och andra plockar fram minnen från när någon i den äldre generationen berättar om Stadspuben på 80-talet.
Få musiker har ett så beryktat namn som gitarristen från Austin och under Hamnfestivalen står han på Bluestältets scen två kvällar i rad.
– Det finns många vilda minnen härifrån, sådant man inte ska prata om (skratt). Jag minns kvällarna under vintern på Stadspuben, då bodde vi på hotellet och inte behövde gå ut, när det var fullsmockat och en fantastisk publik att spela för, säger Haynes efter att ha genomfört ett lekfullt soundcheck.
2009 uppträdde han senast i Luleå och innan dess hade det gått 25 år sedan de omtalade dagarna i Norrbotten. Nuförtiden blir det inte många spelningar utanför USA, inte ens utanför Texas.
–Det finns ingen anledning att åka långt till en stat eller stad där de inte bryr sig om blues eller om dig. Jag tycker att man ska åka dit där de bryr sig, säger han.
Och i Luleå ..?
– De gillar det här, det är därför vi har kommit hit under så många år. Det är en speciell stad, det är "very nice", jag gillar det här stället.
Jag är född på 80-talet men har ändå hört talas om dig. Det verkar som att publiken tycker att du är speciell också.
– De har alltid tagit hand om mig här, det känns bra. Det är en lång resa hit, men det är värt det.
Varför kommer de ihåg dig?
– Jag vet inte riktigt, vi hade ett bra band och spelade bra. Publiken har alltid varit engagerad och när det är en elektrisk publik kommer en artist att leverera. Då kommer energin studsa fram och tillbaka.
– De uppskattar bra musik här uppe, det verkar finnas en publik under alla dessa 30 år. Folk vet när det är bra och de vet när det är dåligt, jag är glad över att bli inkluderad.