Hur känns det?
– Jag skrattade lite när jag såg att Statens kulturråd i sin rubrik lyft fram att Galleri Syster fått ökat stöd. Det handlar om 25 000 kronor. Men visst vi har fått ökat stöd av dem varje år, så vi har en uppåtgående trend. Vi har en bra dialog med Statens kulturråd, känner att de stöttar och peppar oss. Det är kul.
Vad ska ni göra för de 25 000 kronorna?
– Ja, vi fortsätter ju vår verksamhet. Vårt ungdomsprogram Lillasyster, vårt hjärtebarn, fortsätter. Dessutom har vi fått stöd från andra håll för att starta upp ett residenseprogram så att konstnärer kan komma hit till Norrbotten och jobba under en tid. Det är ett pilotprojekt med syfte att senare permanentas. Det blir konstnärer från Tyskland och Colombia som besöker oss i år.
Fler nyheter?
– Vi hoppas kunna genomföra en internationell samlingsutställning i november. Då ska vi använda hela våran lokal, även källaren och backstage. Dessutom ska vi vara värdar för ett möte för Nätverket kollektiva hjärnan, ett nationellt nätverk för självorganiserade konstnärskollektiv.