Tre av fem stipendier till norr

Riksteaterns stipenium. Emma Löfström, Lule Stassteater, är en av tre stipendiater från Norrbotten. Hon belönas för sitt arbete som ordförande i Luleås Riksteaterförening.

Riksteaterns stipenium. Emma Löfström, Lule Stassteater, är en av tre stipendiater från Norrbotten. Hon belönas för sitt arbete som ordförande i Luleås Riksteaterförening.

Foto: Andreas Wälitalo

Kultur och Nöje2014-04-10 14:36

Nu har vinnarna av Riksteaterns stipendier blivit utsedda, och tre av fem visade sig vara från Norrbotten.

Medlemmarna i Riksteatern har röstat, och i fredags förra veckan så fick fem vinnare motta sina priser på Riksteaterns scen. Det visade sig att tre av dessa fem kommer från länet. Pia-Karin Helsing som är artist fick ett stipendium. Med motivationen att hon under året trollbundit publiken med sin cello, samt hennes förmåga att skapa publikkontakt både inför under och efter föreställningar.

Även Åsa Lundmark som är teaterkonsulent i Norrbotten belönades, med motivationen att hon varit ansvarstagande under en mängd projekt där hon medverkat. Hon beskrivs som spindeln i nätet med blick för både arrangörernas behov och det internationella perspektivet. Dessutom belönades Emma Löfström som är ordförande i Luleås Riksteatersförening. Hon är enligt motiveringen en mångsidig person som jobbar aktivt på sin fritid för ett rikare kulturliv i Luleå.

- Det känns bra såklart. Det är jättekul att man blir visad uppskattning för det arbetet man gör. För att vara ordförande i Riksteaterföreningen är ju ideellt, något jag gör på min fritid, menar Emma Löfström

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!